905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poradnik: Jak włączyć język POLSKI w menu czytnika Kobo?

Najnowsza aktualizacja oprogramowania czytników Kobo oznaczona jest numerem 4.32.19501 i datowana na 14.04.2021 r. Stopniowo pojawia się na (niemal wszystkich) modelach tej marki. Jest ona o tyle dla nas ciekawa, że daje możliwość włączenia menu w języku polskim w czytnikach Kobo. Nie chodzi tu o wgranie własnej wersji językowej, ale o pełne tłumaczenie dostarczone przez producenta. To dobra wiadomość dla miłośników tej marki mieszkających w Polsce. Może niekoniecznie z powodu polskich napisów, ale dlatego, że firma po raz pierwszy zauważyła nasz rynek.

 

Czytnik Kobo Libra 2 z polskim menu

 

Póki co, polskie menu nie jest oficjalnie dostępną opcją ustawień czytnika Kobo. Ale działa. Zauważył ją jako pierwszy Michał, jeden z czytelników mojego bloga. A stało się to trochę przypadkowo, podczas eksperymentowania z ustawieniami dotyczącymi korzystania z polskojęzycznego słownika w Kobo. Ogólnie poziom tłumaczenia nie jest zły, po polsku są nawet wgrane do czytnika pliki pomocy oraz opisy na stronie firmowej księgarni.

 

Ekran startowy czytnika Kobo z polskim menu

 

Pojawia się jednak także kilka błędów. Jeden z nich polega na braku poprawnych polskich znaków w jednej z czcionek bezszeryfowych, która służy do wyświetlania niektórych elementów opisów i tytułów e-booków. Niektóre słowa zawierające polskie znaki są przez nią wyświetlane kulawo. Drugi problem to przetłumaczone „z rozpędu” opisy sygnalizujące włączenie (On) lub wyłączenie (Off) jakiejś opcji. Teraz są to odpowiednio po polsku terminy „W dniu” i „Zniżki”. Poza tym zauważyłem jeszcze jeden błąd gramatyczny w opisie usługi Pocket i brak przekładu opcji zmiany głośności (Volume) w aplikacji odtwarzającej audiobooki. Nie jest więc źle jak na nieopublikowaną funkcję, będącą zapewne na etapie wersji testowej. Póki co, brakuje wciąż polskich słowników, polskiej klawiatury ekranowej i dzielenia wyrazów według polskich reguł.

 

W tłumaczeniu menu pojawiają się drobne błędy. Na przykład źle wyświetlane polskie znaki (czerwona ramka u góry) lub niektóre opcje (czerwona ramka w środku)

 

Jak włączyć polskie menu w czytnikach Kobo

Aby korzystać z polskojęzycznego menu w czytniku Kobo, należy w nim zaktualizować oprogramowanie wewnętrzne do wersji 4.32.19501. Jeśli urządzenie nie znajduje aktualizacji samo, można pobrać plik aktualizacyjny i wykonać procedurę samodzielnie. Sposób na ręczną aktualizację czytników Rakuten Kobo opisałem w tekście „Kobo – jak zaktualizować oprogramowanie (firmware)?”.

 

Fragment pliku konfiguracyjnego czytnika Kobo z wprowadzonym parametrem włączającym polskie menu

 

Następny krok wymaga podstawowej umiejętności edycji plików tekstowych. Do tego celu można posłużyć się np. popularnym programem Notepad++. Należy w nim otworzyć plik konfiguracyjny czytnika (wcześniej wykonując jego kopię zapasową). Plik nazywa się „Kobo eReader.conf” i znajdziemy go w katalogu „.kobo/Kobo”. Do pliku w sekcji „[ApplicationPreferences]” wklejamy parametr „ExtraLocales=pl”. Po zapisaniu zmian, bezpiecznie wysuwamy czytnik i wyłączamy go. Przy okazji można też dodać parametr „CurrentLocale=pl_PL” aby mieć dwudziestoczterogodzinny format wyświetlania czasu. Po ponownym uruchomieniu ujrzymy polskie menu.

 

Bieżąca oferta czytników Kobo

Czytniki Kobo są solidne i przyjemne w użyciu, ale nie tak tanie i tak często przeceniane jak urządzenia najpopularniejszej marki – Kindle. Jednak w wielu krajach marka Kobo cieszy się sporą popularnością m.in. ze względu na pionierskie rozwiązania i wysoką jakość wykonania. Rakuten Kobo produkuje na Tajwanie w fabrykach firmy Netronix. Na przykład Kobo Aura ONE był pierwszym czytnikiem, w którym wprowadzono regulację temperatury barwowej oświetlenia. Kobo Aura H2O był drugim (po PocketBooku Aqua) wodoodpornym czytnikiem na rynku. Co jest obecnie dość unikalne w świecie elektroniki użytkowej, firma nie porzuca swoich starszych produktów (i klientów). Otóż czytniki Kobo (nawet te bardzo stare) są regularnie aktualizowane i otrzymują na bieżąco poprawki i nowe funkcje tak samo jak najnowsze modele. Jednocześnie są to urządzenia bardzo silnie przywiązane do firmowego ekosystemu, w których wyraźnie brakuje m.in. możliwości wysyłki bezprzewodowej własnych plików użytkownika wprost do pamięci czytnika. Do niedawna nie dało się ich używać bez rejestracji w firmowej księgarni, na szczęście teraz to się zmieniło. Na czytniku Kobo ciężko cokolwiek przeczytać w pliku PDF.

 

Rakuten Kobo oferuje obecnie pięć modeli czytników książek, które wyraźnie różnią się możliwościami. Są to: Kobo Nia, Kobo Clara HD, Kobo Libra 2, Kobo Sage i Kobo Elipsa.

 

Bieżąca oferta czytników Kobo (maj 2022 r.)

 

Kobo Nia

Kobo Clara HD

Kobo Libra 2

Kobo Sage

Kobo Elipsa

ekran (przekątna)

15,2 cm (6”)

15,2 cm (6”)

17 cm (7”)

20,4 cm (8”)

26,2 cm (10,3”)

ekran [piksele]

E-Ink Carta

1024 × 758

(212 ppi)

E-Ink Carta

1448 × 1072

(300 ppi)

E-Ink Carta 1200

1680 × 1264

(300 ppi)

E-Ink Carta 1200

1920 × 1440

(300 ppi)

E-Ink Carta 1200

1872 × 1404

(227 ppi)

płaski front

nie

nie

nie

tak

tak

ekran dotykowy

tak

tak

tak

tak

tak

wodoodporność

nie

nie

tak

tak

nie

wbudowane oświetlenie

tak

tak

tak

tak

tak

regulacja temperatury barwowej oświetlenia

nie

tak

(ComfortLight PRO)

tak

(ComfortLight PRO)

tak

(ComfortLight PRO)

tak

(ComfortLight PRO)

pamięć wewnętrzna [GB]

8

8

32

32

32

procesor [GHz]

0,9

1,0

1 GHz

1,8 GHz

(cztery rdzenie)

1,8

(cztery rdzenie)

masa [g]

172

166

215

240,8

383

wymiary [mm]

 

159,3 × 112,4 × 9,2

159,6 × 110 × 8,35

161,6 × 144,6 × 9

181,4 × 160,5 × 7,6

227,5 × 193 × 7,6

fizyczne przyciski zmiany stron

nie

nie

tak

tak

nie

kolor obudowy

czarny

czarny

czarny, biały

czarny

czarny

dodatkowe uwagi

zintegrowana usługa Pocket

zintegrowana usługa Pocket

BT audio, zintegrowana usługa Pocket

zgodność z rysikiem Kobo, BT audio, zintegrowana usługa Pocket, Dropbox

rysik do notatek odręcznych, okładka, USB-C, zintegrowana usługa Pocket, Dropbox, żyroskop

premiera rynkowa [rok]

2020

2018

2021

2021

2021

cena katalogowa [EUR]

100

130

190

290

400

cena [PLN]

-

657

990

1 444

-

 

Czytniki Kobo nie mają w Polsce oficjalnej dystrybucji. Można je kupić m.in. w Amazonie.

 

Podsumowanie

Trudno powiedzieć, czy wprowadzenie polskiego menu pociągnie za sobą także spolszczenie czytnika (słowniki, reguły podziału wyrazów) tudzież wprowadzenie marki Kobo na polski rynek. Można się tego spodziewać, skoro ruszyła polonizacja czytników tej marki, ja jednak na ten temat nie mam żadnych informacji. Warto przypomnieć, że Kobo jest firmą kanadyjską przejętą przez japońskiego giganta handlu internetowego – Rakuten. Nowy właściciel zapewnił finansowanie, ale na szczęście utrzymał kierunek rozwoju obrany przez Kanadyjczyków. Kobo ma określoną politykę obecności na różnych rynkach. Często szuka lokalnego partnera branżowego, jak FNAC we Francji, Belgii, Hiszpanii i Portugalii, D&R w Turcji czy Bol w Holandii. W niektórych krajach działa z dużymi partnerami detalicznymi, jak na przykład Walmart w Stanach Zjednoczonych. Czy w ogóle i jak ewentualnie będzie z Kobo w Polsce, zobaczymy. Jeśli tak się stanie, warto wiedzieć, jak do nowego rynku podchodzi Kobo. Więcej na ten temat można znaleźć we wpisie „Kiedy Kobo wchodzi na nowy rynek – sześć zasad”.

 

[Aktualizacja: 21 IX 2022 r.]

Aktualizacja oprogramowania systemowego dla czytników Kobo, która ukazała się 20 IX 2022 r. wprowadza już oficjalnie menu w języku polskim. Więcej na ten temat we wpisie „Aktualizacja: Czytniki Kobo OFICJALNIE po polsku, nareszcie!”.

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to