905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Poradnik: Jak używać czytnik Kobo BEZ REJESTRACJI?

Czytniki Rakuten Kobo otrzymały dwa dni temu ciekawą aktualizację oprogramowania. Firmware nosi numer 4.31.19086 i jest datowane na 20 I 2022 r. Wprowadza ono przynajmniej jedną ciekawą opcję, a mianowicie tzw. Sideloaded Mode, czyli możliwość korzystania z czytnika Kobo bez rejestracji w firmowej księgarni. Pozostałe zmiany nie są dla nas najważniejsze. Chyba, że kogoś interesuje menu w uproszczonym chińskim czy słownik kataloński.

 

Kobo Libra 2 

 

Do tej pory czytniki Kobo posiadały kilka cech dość szczelnie zamkniętego ekosystemu. Cechowały się przede wszystkim brakiem wysyłki bezprzewodowej własnych plików czy też (do tej pory) brakiem możliwości używania ich bez rejestracji. Teraz przynajmniej tę ostatnią opcję można wyłączyć we wszystkich czytnikach, które zostały zaktualizowane do najnowszej wersji oprogramowania.

 

Davidfor, jeden z użytkowników forum MobileRead zauważył jako pierwszy, że można w ustawieniach czytnika Kobo wprowadzić zapis, który usuwa połączenie z firmową księgarnią. Oznacza to brak ewentualnego śledzenia zachowań czytelniczych użytkownika czytnika przez Rakuten Kobo. Aby to ustawić, należy w pliku konfiguracyjnym w sekcji „ApplicationPreferences” dodać zapis „SideloadedMode=true”. Podobnie, jak przy innych tego typu modyfikacjach, należy się posłużyć edytorem tekstowym (np. Notepad++) i dobrze jest zrobić wcześniej kopię zapasową tego pliku. Zmian trzeba dokonać w pliku „Kobo eReader.conf”, który znajduje się w katalogu „.kobo/Kobo”. Czytnik może wymagać restartu, aby nowe ustawienia zostały wczytane. W moim przypadku modyfikacja zadziałała po bezpiecznym wysunięciu czytnika z komputera.

 

Przykład włączenia „Sideloaded Mode” w pliku konfiguracyjnym

 

Tak zmodyfikowany czytnik nie będzie wyświetlał opcji związanych z synchronizacją przez konto Kobo: ekranu startowego (Home), poleceń księgarskich i samej księgarni (Discover). E-booki pobrane wcześniej z firmowego sklepu pozostały w biblioteczce mojego czytnika. Można wtedy korzystać z połączenia wi-fi (np. do wyszukiwania w Wikipedii czy pobierania słowników) oraz usługi Pocket. Działają statystyki czytelnictwa dla e-booków w formacie Kobo EPUB. Oczywiście wciąż w pełni funkcjonować będzie wgrywanie własnych plików przez kabel USB (w tym przy pomocy Calibre). Po podmianie wpisu na „SideloadedMode=false” czytnik powinien znowu być zalogowany do firmowej księgarni.

 

Przy konfiguracji nowego czytnika, należy wskazać brak wi-fi (ekran po lewej) i podłączyć go do komputera (ekran po prawej)

 

A co z nowo zakupionymi czytnikami Kobo jeśli nie chcemy ich rejestracji? Tu niestety też trzeba pokombinować o ile nie mamy ochoty od samego początku na połączenie urządzenia z kontem w księgarni. Proces pierwszej konfiguracji czytnika niestety wciąż nie przewiduje braku logowania na konto Kobo. Ale teraz dość łatwo można to obejść: Podczas rejestracji czytnika należy podać, że nie mamy sieci wi-fi. Zostaniemy poproszeni o zainstalowanie aplikacji Rakuten Kobo na komputerze i podłączenie czytnika do niego. I to drugie wtedy należy zrobić ale oczywiście bez wcześniejszego instalowania firmowej aplikacji. Czytnik połączony wtedy kablem z komputerem powinien być widoczny jak zwykły dysk zewnętrzny. Wystarczy zmodyfikować plik konfiguracyjny, jak opisałem powyżej. Po zapisaniu trzeba bezpiecznie wysunąć czytnik oraz odpiąć kabel USB. Na czytniku wciąż będzie wyświetlana informacja o potrzebie wyboru sposobu rejestracji czytnika. Ale po powrocie do ekranu wyboru języka menu i wskazaniu na nim np. angielskiego, czytnik zakończy „rejestrację” i wyświetli biblioteczkę bez potrzeby logowania.

 

 

Zarejestrowany czytnik Kobo domyślnie startuje na ekranie domowym (ekran po lewej) zaś czytnik bez rejestracji od razu pokazuje biblioteczkę (ekran po prawej)

 

Po raz kolejny aktualizacja objęła nawet bardzo stare i od dawna nieprodukowane modele czytników Kobo, za wyjątkiem Kobo Mini. Takie jest coraz rzadsze we współczesnym świecie elektroniki użytkowej i godne po raz kolejny pochwały. Sposób na samodzielną aktualizację czytników Rakuten Kobo opisałem w tekście „Kobo – jak zaktualizować oprogramowanie (firmware)?”. Jeśli nie chcemy czekać na automatyczną aktualizację przez wi-fi, można ręcznie wgrać nowe oprogramowanie.