905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Zapowiedź: PocketBook Basic Lux 3 – premiera prostego czytnika z oświetleniem

Wciąż mam bardzo dobre zdanie o pierwszym modelu z serii PocketBook Basic Lux. A w sumie recenzowałem go cztery lata temu... Druga edycja – PocketBook Basic Lux 2 - nie różniła się specjalnie od pierwszej, poza obudową. A teraz przyszedł czas na kolejny krok. Tym razem, w zapowiadanym właśnie modelu, będzie można korzystać także z funkcji SMARTlight.

 

PocketBook Basic Lux 3 (źródło: mat. prasowe PocketBook)

 

PocketBook Basic Lux 3 ma być wyposażony (tak jak poprzednio) w sześciocalowy ekran E-Ink Carta o standardowej dziś rozdzielczości 1024×758 pikseli (212 ppi). Nie będzie on dotykowy (jak to w urządzeniach serii Basic). Ale nowością jest tu bardziej komfortowy rodzaj oświetlenia. Regulowana temperatura barwowa oznacza, że ustawia się nie tylko poziom natężenia światła. Można zdecydować (w zależności od upodobań czy oświetlenia zewnętrznego) czy chcemy bardziej ciepłe czy też zimniejsze oświetlenie ekranu.

 

Porównanie podstawowych cech czytników PocketBook Basic Lux 2 i PocketBook Basic Lux 3

 

PocketBook Basic Lux 2

(PB 616)

PocketBook Basic Lux 3

(PB 617)

ekran (przekątna)

15,2 cm (6”)

15,2 cm (6”)

ekran [piksele]

E-Ink Carta

1024×758 (212 ppi)

E-Ink Carta

1024×758 (212 ppi)

płaski front

nie

nie

ekran dotykowy

nie

nie

wodoodporność

nie

nie

wbudowane oświetlenie

tak

tak

regulacja temperatury barwowej oświetlenia

tak

tak

(SMARTlight)

pamięć wewnętrzna [GB]

8

8

procesor [GHz]

1,0

1,0 (dwurdzeniowy)

pamięć operacyjna RAM [MB]

256

512

masa [g]

155

155

wymiary [mm]

161,3×108×8

161,3×108×8

fizyczne przyciski zmiany stron

tak

tak

kolor obudowy

czarny

czarny

Aplikacja Legimi, Empik Go

nie

nie

dodatkowe uwagi

słowniki ABBY Lingvo (m.in. EN-PL), karta microSD do 32 GB, Send-to-PocketBook, Dropbox, możliwość instalowania własnych czcionek i słowników

słowniki ABBY Lingvo (m.in. EN-PL), karta microSD do 32 GB, Send-to-PocketBook, Dropbox, PocketBook Cloud, możliwość instalowania własnych czcionek i słowników

premiera rynkowa [rok]

2018

2022

cena katalogowa [PLN]

375

499

 

Nowy model PocketBooka to nie tylko bardziej komfortowe oświetlenie ekranu ale i nowszy procesor oraz więcej pamięci operacyjnej. Może to zapowiadać żwawszą pracę czytnika, w porównaniu z poprzednikiem. A to dlatego, że seria Basic Lux ma niedotykowy ekran i w związku z tym mniej procesów do obsłużenia niż czytniki z dotykowymi ekranami. Podobnie jak wcześniej, użytkownik ma do dyspozycji 8 GB (pomniejszone o pliki systemu operacyjnego) na książki.

 

PocketBook Basic Lux 3 najwyraźniej korzysta z tej samej, co u poprzednika, obudowy. Tak samo umieszczone są fizyczne przyciski zmiany stron. Znajdują się pod ekranem wraz pierścieniem odpowiadającym za sterowanie funkcjami czytnika. Powinny więc pasować okładki przeznaczone do poprzednich sześciocalowych modeli tej marki (jak Touch Lux 5 czy Touch HD 3). Ja przetestowałem i polecam okładki z silikonowymi pleckami i podstawką (więcej we wpisie „SILIKONOWE okładki na czytniki PocketBook z aliexpress.com”). Obecnie dostępna jest wersja Basic Lux 3 tylko z czarną obudową, ale być może pojawi się też z białą. Taka widnieje na komputerowych symulacjach produktu.

 

PocketBook Basic Lux 3 pojawił się w wersji białej, ale (na razie?) tylko na wizualizacjach (źródło: mat. prasowe PocketBook)

 

Podobnie jak w innych czytnikach PocketBook bez dotykowego ekranu, także i tu nie ma się co spodziewać obsługi wypożyczalni Legimi czy Empik Go. Jest za to usługa PocketBook Cloud, która umożliwi na bieżąco synchronizację postępów czytania, zakładek i notatek między różnymi urządzeniami mobilnymi (czytnik, telefon, tablet).

 

Podsumowanie

Czytnik powinien pojawić się w sklepach pod koniec stycznia 2022 r. Sugerowana cena detaliczna w naszym kraju wynosi 499 PLN. Jest to więc propozycja dla tych, którzy nie mogą lub świadomie nie chcą korzystać z ekranu dotykowego. Do „zwykłego” czytania to całkiem wygodne rozwiązanie. Być może brak warstwy dotykowej na ekranie będzie skutkować większym kontrastem niż w innych modelach z tym samym ekranem.

 

Jednak trzeba pamiętać, ze dopłacając raptem 20 PLN mamy w zasięgu budżetu PocketBook Touch Lux 5 czy Empik GoBook (po dołożeniu 50 PLN). A jest on w zasadzie taki sam jak Basic Lux 3, lecz ma więcej funkcji (np. dostęp do polskich wypożyczalni Legimi czy Empik Go) i dotykowy ekran. A dla wielu osób obytych ze smartfonem, ekran dotykowy jest naturalnym sposobem korzystania z urządzenia mobilnego.