905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Aktualizacja: LISTA SŁÓWEK - PocketBook Touch HD 3 z nowymi funkcjami słownika

Ukazała się właśnie aktualizacja oprogramowania wewnętrznego dla czytników PocketBook Touch HD 3. Ten model został wprowadzony na rynek cztery lata temu. To miłe, że wciąż można liczyć na wsparcie producenta dla niego. Dzięki aktualizacji Touch HD 3 uzyskał funkcje podobne do tych, które już znamy z modelu PocketBook Era.

 

PocketBook Touch HD 3 otrzymał aktualizację dodającą m.in. listę tłumaczonych słówek

 

Nowości tej wersji oprogramowania dotyczą głównie obsługi słowników. Pliki słowników udostępnione przez producenta pobrać można z poziomu menu tłumaczenia w otwartej książce. W przypadku języka polskiego PocketBook nie daje wielkiego wyboru. W czytniku otrzymujemy obecnie możliwość pobrania słownika polsko-angielskiego i angielsko-polskiego. Ale to i tak dużo. Inni producenci nie oferują nawet tego. W sieci można znaleźć i wgrać samodzielnie także inne słowniki, na przykład języka polskiego (więcej we wpisie „Słownik języka polskiego dla czytników PocketBook”).

 

 

PocketBook oferuje dwa słowniki z językiem polskim. Niedużo, ale inni producenci niestety nie dają nawet tego...

 

Co nowego w przypadku samych tłumaczeń? Otóż pojawiła się opcja dodawania wybranych słów do notatek. Otrzymujemy więc funkcję trochę podobną do tego, co już znamy z czytników Kindle (Vocabulary Builder) czy Kobo (My Words). Można utworzyć zbiór słów, które chcemy mieć zebrane w jednym miejscu. Po dodaniu słówka do notatek, jest ono w e-booku zakreślone i oznaczone ikonką słownika wyświetlaną na marginesie tekstu.

 

Tłumaczone słowa można na kilka sposobów zapisywać w notatkach (ekran po prawej), a później są one oznaczone ikonką w tekście (ekran po lewej)

 

Do wyboru jest kilka sposobów dodawania notatek: tylko słówko, dodane tłumaczenie oraz jeszcze kontekst, w którym wystąpiło. W sumie robią się z tego całkiem rozbudowane fiszki... Przypomnę, że notatki, w razie potrzeby można z czytnika w łatwy sposób eksportować na zewnątrz (więcej we wpisie „Notatki w czytniku PocketBook – jak wyeksportować?”). Co ciekawe, zaznaczone czy dodane do notatek słówka da się także odsłuchiwać (ikonka głośnika), o ile oczywiście mamy podłączone do czytnika źródło dźwięku.

 

Zapisane słówka można przeglądać w notatkach (ekran po lewej), ale też da się rozwijać listę dla podglądnięcie znaczenia słowa i miejsca, gdzie ono wystąpiło w tekście (ekran po prawej)

 

Nie zauważyłem więcej zmian. Choć akurat przyspieszenie działania czytnika by się przydało. Firmware w wersji 6.7.1305 datowane jest na 17 XI 2022 r. Powinno być dostępne przy włączonym wi-fi (OTA). Póki co, nie widzę pliku instalacyjnego do pobrania na stronie producenta. W najbliższych tygodniach powinny ukazać się także podobne aktualizacje dla pozostałych czytników z bieżącej oferty producenta.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to