905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Aktualizacja: SŁÓWKA do nauki języków OFICJALNIE dostępne w czytnikach KOBO

W jednym z poradników dla czytników marki Kobo, podawałem jak włączyć funkcję tworzenia kolekcji słówek do dalszej nauki (wpis „Uczenie się języków z wykorzystaniem czytnika: własne SŁÓWKA w czytniku Kobo”). Najnowsza aktualizacja wprowadza tę funkcję oficjalnie do menu czytników, choć trafiła do funkcji w wersji beta.

 

Teraz oficjalnie w czytnikach Kobo można tworzyć listę tłumaczonych słówek

 

Ukazała się właśnie aktualizacja oprogramowania wewnętrznego czytników Kobo (poza Mini). Firmware nosi numer 4.26.16704 i jest datowane na 10 II 2021 r. Przynosi przede wszystkim dodanie opcji „My Words” do menu czytnika. Funkcja ta umożliwia tworzenie kolekcji słówek wybranych do tłumaczenia w czytanych tekstach. Tworzy się w ten sposób lista, która może być następnie przeglądana, sortowana oraz wykorzystywana do uporządkowanych lub losowych powtórek. 

 

Funkcja „My Words” została dodana (ekran po prawej) do menu „Beta Features”

 

Nie ma niestety opcji odznaczania jakiegoś słowa jako już „opanowanego” jak w typowych programach do uczenia się słownictwa. Można takie słowo potem zobaczyć użyte w tekście, odczytać jego definicję lub usunąć z listy.

 

 

Utworzona lista słówek (ekran po prawej) może być sortowana wg daty dodania lub alfabetycznie (ekran po lewej)

 

Funkcję „My Words” można włączyć w menu More/Beta Features. Słówka do listy dodaje się w książce poprzez przytrzymanie ich palcem i wskazanie opcji „Add to My Words”. Później mamy do nich dostęp poprzez menu More/Activity/My Words. W połączeniu z dodaną niedawno opcją wgrywania własnych słowników (wpis „Własny SŁOWNIK w czytniku Kobo – problem rozwiązany”), tworzy to w czytnikach Kobo zgrabną całość dającą większe szanse na skorzystanie z czytników tej marki do uczenia się języków.

 

Dodawanie słowa do listy „My Words” w oknie słownika

 

Czytniki Kobo powinny stopniowo otrzymywać bieżącą aktualizację jeśli są podłączone do wi-fi (OTA). Może to jednak chwilę potrwać. Jeśli ktoś chce wykonać ją samodzielnie, można pobrać pliki instalacyjne i je wgrać. W moim przypadku, taka aktualizacja odbyła się bez problemów na czytniku Kobo Forma. Zainteresowanych odsyłam do poradnika „Kobo – jak zaktualizować oprogramowanie (firmware)?”. Pliki można pobierać ze strony https://pgaskin.net/KoboStuff/kobofirmware.html.