905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapowiedź: PocketBook Viva z NOWYM kolorowym ekranem E-Ink Gallery 3

PocketBook po raz kolejny wprowadza na rynek pionierskie rozwiązanie, a mianowicie czytnik z najnowszą generacją kolorowego ekranu E-Ink. W poprzednich latach PocketBook Color (z ekranem E-Ink Kaleido o przekątnej 6”) i PocketBook Inkpad Color (E-Ink Kaleido Plus o przekątnej 7,8”) były pierwszymi tego typu urządzeniami dostępnymi w Europie. Producent właśnie zapowiedział premierę modelu PocketBook Viva z ekranem E-Ink Gallery 3.

 

PocketBook Viva (źródło: mat. prasowe PocketBook) 

 

PocketBook Viva będzie wyposażony w kolorowy dotykowy ekran o przekątnej ośmiu cali, a więc w większym rozmiarze w porównaniu do kolorowych poprzedników. Również parametry kolorowego ekranu przewyższają to co widzieliśmy do tej pory. Zastosowany w Vivie E-Ink Gallery 3 ma zapewnić rozdzielczość 300 ppi i to zarówno dla kolorowego jak i czarno-białego obrazu (1920×1440 pikseli). W poprzednich generacjach kolory były wyświetlane z rozdzielczością 100 ppi. Jest więc spory postęp. Powinniśmy wyraźnie odczuć poprawę jakości odwzorowania barwnych obrazów. Jednak trzeba się przygotować na to, że więcej treści na ekranie przełoży się na jego wolniejsze działanie. Przy wyświetlaniu koloru czas reakcji będzie podobny do ekranów zastosowanych w pierwszych czytnikach książek. O ile obrazy czarno-białe mają się rysować szybko bo w 350 milisekund, to na wyświetlenie najlepszej jakości kolorów możemy czekać nawet 1,5 sekundy. Niestety producent nie podaje ile kolorów może pokazać nowy ekran. W opisie pojawia się informacja o „pełnej gamie kolorów”. Wbudowane oświetlenie ekranu ma umożliwiać regulację temperatury barwowej (technologia SMARTlight).

 

Konstrukcja PocketBooka Vivy będzie podobna do PocketBooka Ery (źródło: mat. prasowe PocketBook) 

 

Technologia papieru elektronicznego w wykonaniu firmy E-Ink polega na umieszczeniu w przezroczystym żelu czarnych i białych mikrokapsułek. Reagują one na przyłożone napięcie, podpływając do góry lub opadając w dół. To tworzy obraz. Nowy ekran zawiera cztery typy mikrokapsułek: białe, żółte, czerwone i niebieskie. Dlatego teraz ma być możliwe ich mieszanie w celu uzyskania pełnej palety barw.

 

Podobnie jak w Erze, tu także na pleckach czytnika umieszczono styk przeznaczony do podłączenia okładki z indukcyjnym (źródło: mat. prasowe PocketBook) 

 

Konstrukcja czytnika prawdopodobnie (poza ekranem i rozmiarami) będzie identyczna jak w znanym już modelu PocketBook Era. Tak przynajmniej wynika z komputerowych grafik udostępnionych przez producenta. Będzie to więc solidnie zbudowany wodoodporny czytnik, w którym znalazło się miejsce także dla fizycznych przycisków zmiany stron, 64 GB pamięci, gniazda USB-C i głośnika. Odtwarzanie audio będzie możliwe także bezprzewodowo i poprzez przejściówkę USB-C-minijack. Będzie zapewne także opcja bezprzewodowego ładowania, ponieważ na pleckach Vivy umieszczono styk podobny do tego, który jest w Erze. Całość ma napędzać czterordzeniowy procesor 1,8 GHz. Bardzo się przyda, bo ilość informacji do przetworzenia na ekranie będzie znacznie większa w porównaniu do tworzenia dotychczasowych czarno-białych obrazów.

 

Podsumowanie

Wstępne informacje o nowej generacji kolorowych ekranach E-Ink pojawiały się już ponad pół roku temu. Teraz wiemy dlaczego były to tylko zapowiedzi. Do rynkowej premiery realnych produktów z ekranami E-Ink Gallery 3 wciąż jeszcze całkiem długa droga. Zapowiedziany właśnie PocketBook Viva ma wejść do sprzedaży pod koniec pierwszego kwartału 2023 roku. Trudno powiedzieć, czy konkurencyjne produkty będą do tego czasu gotowe. Czytniki i tablety z takimi samymi ekranami przygotowują także chińscy producenci. No i jest jeszcze jedna ważna informacja. Nowa technologia nie jest tania. Urządzenie ma kosztować 599 EUR (ok. 2 815 PLN przy obecnym kursie). Będzie więc to jeden z droższych czytników na rynku. Na razie nie wiadomo, czy PocketBook Viva otrzyma wsparcie wypożyczalni e-booków – Legimi lub Empik Go.

 

[Aktualizacja 2 V 2023 r.]

Na oficjalnej stronie produktu w niemieckim oddziale PocketBooka pojawiła się informacja o przesunięciu premiery Vivy „do odwołania”. Więcej we wpisie:„E-Ink Gallery 3 w Bigme Galy – KOLOROWA przyszłość czytników?”.

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to