905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

E-Ink Gallery 3 w Bigme Galy – KOLOROWA przyszłość czytników?

Pojawiają się pierwsze urządzenia z nową generacją kolorowych ekranów wykonanych w technologii papieru elektronicznego E-Ink Gallery 3. Póki co są to tablety z obsługą rysików służących do odręcznych notatek. E-Ink Gallery 3 to kolejne podejście do przeniesienia kolorowego ekranu w świat czytników książek. Tego typu ekrany mają charakteryzować się (w porównaniu do Kaleido 3, który znamy choćby z czytnika PocketBook InkPad Color) lepszym kontrastem, większą ilością możliwych do odwzorowania kolorów, wysoką rozdzielczością przy wyświetlaniu kolorów (300 ppi) ale też znacznie dłuższym czasem odświeżania. Jest to więc całkiem obiecująca technologia, która wzbudza zrozumiałe zainteresowanie.

 

Bigme Galy w rękach Vojislava Dimitijevica (źródło: youtube.com)

 

Tego typu tabletem z ekranem E-Ink Gallery 3 jest Bigme Galy. Powstał on we współpracy chińskiego producenta i autorów serwisu Good e-Reader. Pierwsza partia tabletów dotarła już do osób, które przyłączyły się do zbiórki na Kickstarterze. Wśród odbiorców znalazł się także Vojislav Dimitijevic, autor vloga „My Deep Guide” na YouTube. Specjalizuje się on w testowaniu tabletów z funkcją notatnika, ponieważ jest też autorem aplikacji na tego typu urządzenia.

 

Bigme Galy można obsługiwać rysikiem, to także notatnik (źródło: youtube.com)

 

Niedawno w filmiku „Bigme Galy: Unboxing and First Impressions of the 8" color e-ink Gallery 3 tablet” opublikował swoje pierwsze wrażenia na temat Bigme Galy. Czego możemy się dowiedzieć na temat nowego produktu? No cóż, nie jest (nomen omen) różowo.

 

Bigme Galy po wyciągnięciu z pudełka (źródło: youtube.com)

 

Pomijając samo wzornictwo, akcesoria i konstrukcję czytnika, jego zdanie na temat ekranu jest zwyczajnie złe. W filmie (którego nie nazywa recenzją, bo to jego pierwsze wrażenia z korzystania z Bigme Galy) stwierdzenia, które charakteryzuje ekran brzmią następująco:

„wahed out” - o kolorach, które są blade;

„no contrast” - o trudnych do odczytania przejściach kolorystycznych;

„really slow” - o długim czasie odwzorowania obrazu na ekranie;

„I was expecting a lot more” - o rozczarowaniu związanym z kiepskim obrazem w stosunku do parametrów podawanych przez producenta;

„orange tint is far far too strong” - o brzydkim przebarwieniu ekranu w stronę silnej obecności pomarańczowego barwnika;

„ghosting” - o silnych artefaktach pozostających na ekranie z poprzednich stron;

„super slow performance” - o powolnej reakcji tabletu i ekranu;

„we always have the orange tint present” - o ciągle widocznym przebarwieniu obrazu w stronę pomarańczowego odcienia;

„far below my expextation” - o ogólnym rozczarowaniu ekranem i tabletem;

No i na koniec określenie „dissapointing” (rozczarowujący) - to chyba najlepsze podsumowanie tego, czego doświadcza autor testując Bigme Galy. Nie świadczy to niestety za dobrze nie tylko o wspomnianym tablecie, ale też o typie ekranu, który w w nim zastosowano...

 

Kolory w zbliżeniu na przykładzie ikonek aplikacji (źródło: youtube.com)

 

Zainteresowanych zachęcam do oglądnięcia całego filmiku na temat Bigme Galy autorstwa Vojislava Dimitijevica.

 

Ghosting, mały kontrast i wyblakłe kolory uchwycone na ekranie Bigme Galy (źródło: youtube.com)

 

Podsumowanie

Trudno na razie określić, czy słaba opinia autora vloga o E-Ink Gallery 3 wynika z kiepskiej jakości tabletu Bigme Galy, z niedopracowania sterowników ekranu czy ze złej jakości samego ekranu. Jednak tak czy inaczej trochę to słabo wróży kolejnym produktom z tego typu ekranem. Być może produkcja E-Ink Gallery 3 wciąż nie jest do końca dopracowana. Przesłanką do takiego stwierdzenia może być uwaga, która ukazała się na niemieckiej stronie PocketBooka. Firma w grudniu zeszłego roku zapowiedziała, że pod koniec pierwszego kwartału 2023 roku wypuści na rynek czytnik PocketBook Viva. Ten model ma być wyposażony właśnie we wspomniany ekran, taki sam jak użyty w Bigme Galy.

 

Aktualizacja statusu czytnika PocketBook Viva (źródło: pocketbook.de)

 

Teraz do oficjalnego ogłoszenia o Vivie dodano uwagę, że „Aufgrund von Entwicklungsproblemen seitens Zulieferern ist der Verkaufsstart des PocketBook Viva bis auf Weiteres verschoben”. Według Tłumacza Google znaczy to tyle co „Ze względu na problemy rozwojowe po stronie dostawców rozpoczęcie sprzedaży PocketBooka Viva zostało przesunięte do odwołania”.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to