905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapowiedź: PocketBook Era z BEZPRZEWODOWYM ładowaniem

PocketBook Era to najnowszy model marki PocketBook. Recenzując go, zwróciłem uwagę m.in. na sześciopunktowe złącze, które znajduje się na pleckach czytnika. Można do niego uzyskać dostęp po demontażu klapki stanowiącej część obudowy. I teraz jest ten moment, kiedy się okazuje do czego „tajemnicze” styki mogą służyć.

 

PocketBook Era - styk do bezprzewodowego ładowania

 

Na oficjalnej stronie niemieckiego oddziału PocketBooka została właśnie dodana nowa wersja okładki Shell. Ja akurat korzystam z okładki Flip i nawet poświęciłem jej osobny wpis. Z perspektywy trzech miesięcy użytkowania, wciąż jestem z niej zadowolony i mogę ją spokojnie polecić.

 

Nowa wersja okładki Shell opisana jest w firmowym sklepie jako „7" Charge Cover”. Dostępna jest obecnie w trzech kolorach: czarnym (canvas black), zielonym (fresh green) i granatowym (blue wave). Kosztuje 29 EUR, czyli 10 EUR drożej niż wersja Flip, a 4 EUR drożej od wersji Shell. W sklepie polskiego dystrybutora kosztują one odpowiednio 89 PLN i 99 PLN. Nowa wersja nie jest jeszcze oferowana.

 

Okładka Charge Cover w firmowym sklepie PocketBooka (źródło: pocketbook.de)

 

Okładka pokrywa cały czytnik, tak jak wersja Shell. Już sama nazwa wskazuje (Charge Cover), umożliwia ona bezprzewodowe ładowanie urządzenia. Dlatego za nową okładkę trzeba będzie zapłacić więcej. W opisie produktu znajduje się informacja, że można korzystać z ładowarek Qi w wersji 1.2 lub nowszej. Pętla indukcyjna znajduje się oczywiście na pleckach okładki.

 

Wersja zielona okładki Charge Cover z widocznym miejscem, gdzie powinna być przyłożona ładowarka bezprzewodowa (źródło: pocketbook.de)

 

Podsumowanie

Nie jestem fanem ładowania bezprzewodowego. Korzystałem z niego dawno temu w telefonach zaprojektowanych przez firmę Palm (przejętej przez HP), ale potem okazało się, że tylko jakieś drogie modele mają taką funkcjonalność. Zaletą jest to, że od ciągłego podłączania kabla nie wyrabia się gniazdo USB. Trzeba jednak znaleźć dopasowaną rozmiarem ładowarkę, szczególnie jeśli ma ona służyć także jako podstawka.

 

Smartfon HP Veer na bezprzewodowej ładowarce. Takie rozwiązanie to było coś ekscytującego w 2011 roku, ale do dziś nie jest to codzienność mobilnych urządzeń

 

Obecnie coraz więcej droższych urządzeń mobilnych można ładować bezprzewodowo albo są dostępne okładki z taką opcją. Na rynku czytników dostępna jest na przykład najdroższa wersja Kindle Paperwhite 5 Signature Edition. Ten czytnik można ładować bezprzewodowo. Miło, że dla osób lubiących takie rozwiązanie, także PocketBook przygotował opcję okładki Charge Cover. Myślę, że i u nas ta nowa wersja się wkrótce pojawi. Uzupełnię wtedy wpis.

 

[Aktualizacja 2 XII 2022 r.]

Okładka z opcją bezprzewodowego ładowania czytnika PocketBook Era jest już dostępna także w Polsce. W sklepie polskiego dystrybutora czytników PocketBook dostępna jest wersja czarna (Etui indukcyjne PocketBook Era Czarne) w cenie 169 PLN. Również w polskim Amazonie znajdziemy podobną ofertę. Tu jest w cenie 151,40 PLN czarne, zielone oraz granatowe.

 

Okładka z opcją ładowania bezprzewodowego czytnika PocketBook Era  dostępna jest także w Polsce (źródło: czytio.pl)

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to