905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Aktualizacja: Empik Go korzysta z nowszego formatu e-booków w czytnikach Kindle

Wypożyczalnia Empik Go działa na czytnikach Kindle od października 2021 roku. Aby z tej usługi skorzystać trzeba mieć aktywny abonament (wykupiony samodzielnie lub przez bibliotekę) oraz zainstalowaną na komputerze aplikację, która zarządza wypożyczeniami.

 

Wypożyczalnia Empik Go działa na czytnikach Kindle od 2021 roku (źródło: empik.com)

 

To najpopularniejsza marka czytników książek w naszym kraju. Zrozumiałe więc, że dbanie o użytkowników tych urządzeń jest w żywotnym interesie twórców usługi Empik Go. Warto więc zauważyć, że w funkcjonowaniu wypożyczalni niedawno zaszła ważna zmiana. Nie jest ona zauważalna na pierwszy rzut oka, ale powinna pozytywnie wpłynąć na sposób korzystania z e-booków wypożyczonych w Empiku. Od początku uruchomienia usługi na czytnikach Kindle, w Empik Go wykorzystywano tzw. stary format MOBI. Teraz wgrywane są książki w nowszej jego wersji (określanej także jako KF8). Czym to skutkuje? Przede wszystkim ładniejszym wyglądam tekstu. Teraz na przykład w menu formatowania można wybrać pogrubienie tekstu. Lepiej powinny być także wyświetlane niektóre elementy zawarte w tekście, na przykład tabele. No i jest szansa, że książki będą miały dodane dzielenie wyrazów. Niby mała rzecz, a (przynajmniej mnie) cieszy.

 

Nowszy plik MOBI (ekran po lewej) może zaoferować możliwość pogrubienia czcionki, dzielenie wyrazów i justowanie. Wygląda zwykle ładniej od e-booka w starszym formacie (ekran po prawej)

 

Niedawno pojawiła się wiadomość, że Amazon będzie rezygnował z obsługi „starego” formatu MOBI. Skutkuje to już teraz blokowaniem przesyłki dokumentów w tym formacie w usłudze Send to Kindle i otwarciem tej usługi na pliki w formacie EPUB. Można się więc spodziewać, że i nasze księgarnie (w tym wypożyczalnia Legimi) będą stopniowo z tego formatu rezygnować. Czy coś w związku z tym ma robić użytkownik Empik Go? Nie, w zasadzie nic poza cieszeniem się możliwościami nowszego formatu plików w swoim Kindelku. A czy rozwiąże to problem braku okładek? Tego niestety nie wiedzą nawet najstarsi inżynierowie z Amazonu...