905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

PocketBook Color z wypożyczalnią Empik Go i Legimi

 PocketBook Color i PocketBook Touch Lux 5 to dwa kolejne czytniki tej marki, które otrzymały niedawno wsparcie dwóch największych polskich wypożyczalni e-booków - Legimi oraz Empik Go. Są też dobre wieści dla posiadaczy starszych modeli. PocketBook Color wraz z aktualizacją (firmware 6.1.962) oprogramowania datowaną na 21 X 2020 r. zyskał nowe funkcje, których wcześniej producent nie zapowiadał. Jest to więc teraz nie tylko jedyny dostępny na naszym rynku czytnik z kolorowym ekranem, ale i wyposażony w pełnię funkcji oferowanych w PocketBookach.

 

PocketBook Color z obsługą wypożyczalni Legimi i Empik Go

 

Najważniejsze w bieżącej aktualizacji oprogramowania jest uzupełnienie funkcjonalności czytnika o obsługę dwóch popularnych u nas wypożyczalni e-booków. PocketBook Color obsługuje teraz zarówno Legimi jak i Empik Go. O obydwu usługach już wcześniej pisałem w momencie, gdy trafiły na PocketBooki. Każda ma swoje atuty, choćby niektóre wydawnictwa są jednej, ale nie w drugiej. Warto więc mieć dostęp do obydwu, choć oczywiście nie ma obowiązku z nich korzystać. Ikonki na ekranie startowym można podmienić w razie potrzeby.

 

Zrzut ekranu głównego aplikacji Legimi (ekran po lewej) i Empik Go (ekran po prawej) z czytnika PocketBook Color (kolory na zrzutach wychodzą "przesterowane")

 

Podobnie jak w innych modelach tej marki, wypożyczone książki (w aplikacji mobilnej lub stronie WWW usługi) są pobierane przez czytnikową aplikację zarządzającą subskrypcją, ale samo ich otwieranie odbywa się już w domyślnym programie czytnika. Oznacza to, że wszystkie e-booki bez względu na pochodzenie (samodzielnie wgrane przez kabel, przesłane z księgarni, wypożyczone w Empik Go lub Legimi) są zebrane w jednej czytnikowej biblioteczce. To bardzo wygodne, ponieważ nie trzeba się zastanawiać, którą aplikację uruchomić, żeby trafić na poszukiwaną książkę. Ma to też swoje dalsze konsekwencje, wszystkie książki zachowują się tak samo – mają dzielenie wyrazów, możliwość korzystania ze słownika czy powiększania rycin. Widać, że korzystanie z czytnika jest nakierowane na książki a nie na aplikacje. Bardzo mi takie podejście odpowiada.

 

Informacja o dostępności aktualizacji

 

Z nowej wersji oprogramowania korzystam od kilku dni. Co ważne, usunięte zostały błędy zgłaszane przez użytkowników w momencie premiery sprzętu. Czytnik trochę też przyspieszył, choć wciąż po każdym otwarciu e-booka dość długo przelicza strony i w tym czasie ospale reaguje na ew. działania użytkownika.

 

Przy okazji ogłoszono także listę czytników, które otrzymają w najbliższych miesiącach obsługę wypożyczalni Empik Go. Najpierw powinien to być InkPad 3, a później także PocketBook Touch Lux 4, InkPad 3 Pro oraz InkPad X.

 

Obydwa wspomniane na początku wpisu czytniki powinny się same zaktualizować (OTA), jeśli są podłączone do internetu. W razie braku informacji o aktualizacji, można ją pobrać z firmowej strony w postaci pliku i wgrać ją samodzielnie. Jeśli na pasku ikon ekranu startowego nie pojawią się ikonki Empik Go i Legimi, trzeba zgłosić numer seryjny czytnika do wsparcia PocketBooka lub Legimi. Po dodaniu czytnika do bazy danych, usługi będą dostępne.