905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Bookeen Diva i Bookeen Diva HD – dwa NOWE francuskie czytniki debiutują ZA TYDZIEŃ

Ostatnio pisałem o spodziewanej premierze nowych czytników francuskiego producenta – firmy Bookeen. I faktycznie, 18 listopada 2019 r. mają pojawić się w sprzedaży dwa nowe modele: Bookeen Diva HD i Bookeen Diva.

 

Bookeen Diva

Bookeen Diva (źródło: mat. prasowe. Bookeen)

 

Czytniki serii Bookeen Diva były zapowiadane na wrzesień 2019 r. Na razie nie ma na ten temat oficjalnego komunikatu, ale pierwsze zdjęcia i oferty pojawiły się już w sieci.

 

Bookeen Diva HD

Bookeen Diva HD, pod względem wyglądu, bardzo przypomina wcześniejszy model tej marki. Najpierw pojawił się on jako Nolim, a do dziś jest sprzedawany jako Bookeen Saga. Recenzowałem go ponad rok temu. Z Sagi pozostała silikonowa obudowa oraz fizyczne przyciski zmiany stron umieszczone w ramce z boku ekranu. Od strony sprzętowej możemy się także spodziewać sześciocalowego ekranu dotykowego o rozdzielczości 300 ppi i oświetlenia o regulowanej temperaturze barwowej. Obraz automatycznie obraca się w raz ze zmianą pozycji czytnika, więc zarówno lewo- jak i praworęczni nie powinni mieć kłopotu z korzystaniem z fizycznych przycisków zmiany stron. Wewnętrzna pamięć to aż 16 GB.

 

Bookeen Diva

Bookeen Diva i Bookeen Diva HD - nowy interfejs (źródło: mat. prasowe. Bookeen)

 

Zintegrowana okładka (podobnie jak w modelu Nolim oraz Saga) usypia i wybudza czytnik. Bookeen Diva HD powinna być ciut cieńsza od poprzedników. Obudowa jest wciąż silikonowa, ale tym razem klapka już nie. Zaoferowano więc szeroką gamę różnych kolorów i wzorów, za co trzeba dodatkowo dopłacić. O ile się nie mylę będzie ich osiem. Bookeen Diva HD waży 240 g.

 

Bookeen Diva

Bookeen Diva - jedna z „kobiecych” okładek (źródło: mat. prasowe. Bookeen)

 

Trudno na razie powiedzieć, co się zmieniło pod względem programowym. Na pewno przebudowie uległ interfejs. Teraz przy zmianie parametrów wyglądu strony, będzie można od razu oglądnąć efekty. Mam nadzieję, że pozostawiono menu w języku polskim.

 

Katalogowa cena czytnika to 139 EUR (ok. 595 PLN). Sprzęt objęty jest dwuletnią gwarancją. Od 18 XI będzie można go kupić we Francji.

 

Bookeen Diva

Bookeen Diva to mniej zaawansowany czytnik o takim samym wyglądzie. Parametry ma podobne do modelu Bookeen Saga. Zastosowano tu dotykowy ekran z podstawową rozdzielczością 212 ppi i wbudowanym oświetleniem. Tylko to, oraz cena, zdają się go odróżniać od Divy HD. Czytnik został wyceniony na 99 EUR.

 

Bookeen Diva

Bookeen Diva HD i Bookeen Diva mają być dostępne z ośmioma wersjami okładek, które można zakupić osobno (źródło: mat. prasowe. Bookeen)

 

Podsumowanie

Bookeen kontynuuje wzornictwo, które wyróżniło firmę w poprzednich latach. Zarówno okładki jak i materiały reklamowe, które widziałem, sugerują, że oferta skierowana jest w dużej mierze do czytelniczek. Przy ewentualnym zakupie warto pamiętać, że cena nie obejmuje okładki, ale tylko zintegrowaną (całkiem solidną) silikonową okładkę-obudowę. Za klapkę, chroniącą ekran i plecki czytnika, trzeba dodatkowo dopłacić niebagatelną kwotę 25 EUR. Trochę to drogo jak na „zwykły” czytnik, który (poza silikonową obudową) nie oferuje nic nowego w porównaniu do konkurentów. Ciężko będzie Bookeenowi przebić się z taką ofertą.

 

[Aktualizacja 18 XI 2019 r.]

Dziś ma miejsce premiera zapowiadanych modeli. Więcej we wpisie „Bookeen Diva i Bookeen Diva HD – oficjalna premiera”.