905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Bookeen Diva i Bookeen Diva HD – oficjalna premiera

Dziś oficjalnie ogłoszono premierę dwóch nowych czytników francuskiej firmy Bookeen – Diva i Diva HD. Działa już nowa wersja strony WWW producenta i nowości ją zdominowały. Niestety, zniknęła polska strona produktów (cybook.pl), których dystrybutorem na naszym rynku jest/była (?) wrocławska firma 71media. Co wiadomo o nowych czytnikach? Przyznam, że więcej, ale wciąż nie wszystko...

 

Bookeen Diva HD (źródło: bookeen.com)

 

Obydwa czytniki mają silikonową obudowę, która jest zaczerpnięta z wcześniejszych modeli (Nolim, Bookeen Saga). Dostępna jest tylko w kolorze białym, co jest dość odważnym posunięciem. Być może ma to zachęcać do zakupu etui. Od razu można zamówić jedną z ośmiu okładek do ochrony ekranu, ale trzeba dopłacić 24,90 EUR. Obydwa modele mają takie same rozmiary nie tylko ekranu (przekątna 6 cali) ale także obudowy. Ogólnie też są identyczne z wyglądu. Różni je tylko nazwa modelu na dolnej ramce ekranu.

 

Bookeen Diva

Kolejne materiały reklamowe sugerują, kto jest ważną grupą docelową Bookeena (źródło: bookeen.com)

 

Nowością sprzętową jest jednordzeniowy procesor IMX6SLL (Cortex A9) pracujący z częstotliwością 1Ghz, który jest wyposażony w sterownik ekranu E-Ink. Dobrą wydajność pracy zainstalowanego Linuksa powinna zapewnić spora pamięć RAM - 512 MB (LPDDR2). Pozostawiono pięć fizycznych przycisków i gniazdo microUSB.

 

Bookeen Diva

Nowe menu czytników Bookeen Diva i Diva HD (źródło: bookeen.com)

 

Potwierdziły się oczekiwania dotyczące nowych funkcji oprogramowania w czytnikach Bookeen Diva. Niestety, nie podano, czy czytnik ma wciąż menu po polsku. W opisie czytników jest wzmianka o „wielu językach”. Przebudowane zostało menu formatowania tekstu. Ustawienia wielkości czy rodzaju czcionki już nie zasłaniają tekstu. Zmieniła się rola przycisku „domowego”. Jest on umieszczony na ramce, pomiędzy przyciskami zmiany stron. Wywołuje jednak nie ekran domowy, ale półkoliste pole wyboru, które może prowadzić do ekranu startowego, biblioteczki lub sklepu z e-bookami (BookeenStore z 45 tys. tytułami). Zaimplementowano również DRM LCP (obok Adobe DRM), które wprowadzany jest obecnie w wielu bibliotekach na Zachodzie (jako tańsza alternatywa Adobe DRM).

 

Bookeen Diva HD w okładce (źródło: www.lesnumeriques.com)

 

Bieżąca oferta czytników Bookeen (listopad 2019 r.)

 

Bookeen Diva

Bookeen Diva HD

ekran (przekątna)

15 cm (6”)

15 cm (6”)

ekran [piksele]

E-Ink Carta

1024 × 768

(212 ppi)

E-Ink Carta

1448 × 1072

(300 ppi)

płaski front

nie

nie

ekran dotykowy

tak

tak

wodoodporność

nie

nie

wbudowane oświetlenie

tak

tak

regulacja temperatury barwowej oświetlenia

nie

tak

pamięć wewnętrzna [GB]

16

16

procesor [GHz]

1

1

masa [g]

240

240

wymiary [mm]

155 × 134 × 15

155 × 134 × 15

fizyczne przyciski zmiany stron

tak

tak

kolor obudowy

biały

biały

dodatkowe uwagi

fizyczny wyłącznik oświetlenia

żyroskop (automatyczna zmiana orientacji tekstu), fizyczny wyłącznik oświetlenia, wybudzanie okładką

premiera rynkowa [rok]

2019

2019

cena katalogowa [EUR]

109,90

139,90

 

Podsumowanie (nie na temat)

Tydzień temu zapowiadałem premierę wspomnianych dwóch nowych czytników francuskiej marki Bookeen. Okazuje się, że niewielu blogerów czy serwisów technologicznych jest zainteresowanych „niszowymi” produktami. Ciekawe, że kiedy pojawia się (jak się później okazuje, wyssana z palca) plotka o nowym chińskim czytniku Xiaomi, sieć zalewa fala kopii pierwotnego wpisu i kolejnych (niczym nie popartych) spekulacji. A jak coś ma wypuścić sprawdzona na rynku czytników, znana z dobrych produktów, innowacyjna firma francuska – w sieci cisza. A potem się dziwimy, że amerykańskie lub chińskie produkty dominują na rynku... Ale na szczęście nie do końca, przynajmniej dwa znane anglojęzyczne serwisy Good E-Reader i The Digital Reader podały moją wiadomość dalej. W sumie, to miłe!

 

[Aktualizacja 7 III 2020 r.]

Omawiane czytniki można zamówić do Polski z firmowego sklepu Bookeen w Amazonie. Więcej we wpisie Bookeen Diva i Bookeen Diva HD – GDZIE kupić?”.

 

[Aktualizacja 11 IV 2020 r.]

Zapraszam do lektury mojej recenzji czytnika Bookeen Diva HD: Bookeen Diva HD – czytanie W SILIKONIE (recenzja francuskiego czytnika książek)”.

 

Bookeen Diva HD

Bookeen Diva HD