905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tolino Page 2, Tolino Vision 5 oraz Tolino Epos 2 z NOWYM oprogramowaniem

Czytniki Tolino otrzymały nowe oprogramowanie wewnętrzne w wersji 13.1.0. Najnowszy firmware datowany jest na 8 października 2019 r. Aktualizację opublikowano dla wszystkich modeli Tolino na stronie mytolino.de... i zaraz została ograniczona. Okazuje się, że nowy firmware jest na razie zgodny tylko z najnowszymi modelami, o których premierze pisałem niedawno: Tolino Page 2, Tolino Vision 5 oraz Tolino Epos 2. Stosowna adnotacja znajduje się już na stronie mytolino.de. W tym momencie nie ma żadnych plików aktualizacyjnych z poprzednimi wersjami oprogramowania dla starszych czytników.

 

Własny wygaszacz ekranu w Tolino

 

Niestety, początkowo producent ogłosił, że udostępniony plik aktualizacyjny przeznaczony jest do wszystkich modeli Tolino (poza pierwszym, najstarszym). Sporo użytkowników (w tym ja) pobrało i zainstalowało tę wersję. Szybko okazało się, że nowe oprogramowanie działa nieprawidłowo na wcześniejszych modelach Tolino. Póki co, należy się wstrzymać z aktualizacją starszych czytników!

 

Pierwsza (u góry) i poprawiona (u dołu) wersja informacji o aktualizacji 13.1.0 dla czytników Tolino (źródło: mytolino.de)

 

W moim czytniku zauważyłem dwa błędy w działaniu nowego oprogramowania. Pierwszy z nich polega na braku możliwości cofnięcia się do ekranu formatowania tekstu, jeśli przeszedłem do wyboru czcionki. Dopiero zamknięcie e-booka i ponowne jego otwarcie, pozwala na wyświetlenie okna z regulacją wielkości tekstu, marginesów itp. Druga, znacznie poważniejsza wada, to samoczynne wyłączenie dotykowego ekranu po kilku/kilkunastu stronach czytania. Pomaga dopiero (na chwilę) uśpienie czytnika i ponowne jego uruchomienie. Jeśli ktoś wgrał nowe oprogramowanie i ma kłopoty, należy przywrócić ustawienia fabryczne (przy restarcie opcja „Recovery the system”). U mnie nastąpił powrót do wersji 11.2.3, a potem wgrała się aktualizacja do 12.2.0. Można też po prostu wgrać plik update.zip dla starszej wersji, pobrany ze strony wsparcia konkretnego modelu Tolino.

 

Firmware w wersji 13.1.0 na Tolino Vision 3 HD

 

Co nowego przynosi firmware 13.1.0?

Nowe oprogramowanie wewnętrzne czytników Tolino to kolejny (niezbyt duży) krok w rozszerzaniu funkcjonalności czytników. Jedną ze zmian jest możliwość swobodnego definiowania własnego wygaszacza ekranu. Nie trzeba już nic kombinować. Wgrywamy plik(i) PNG do katalogu DCIM i wybieramy w ustawieniach, który z nich ma służyć jako tapeta. Poza formatem pliku, warto pamiętać o odpowiednich wymiarach i skali szarości, jaką może odwzorować ekran E-Ink.

 

Ustawienia wygaszacza ekranu w czytniku Tolino (w Advanced settings)

 

Drugą nowością, którą zauważyłem, jest odwrócenie kolorów. Teraz można trwale włączyć tzw. „tryb nocny” czyli wyświetlanie białego tekstu na czarnym tle. Również całe menu jest wyświetlane w negatywie. Podobną funkcję mają niektóre inne czytniki, np. Kindle Oasis 3 czy (w trybie programisty) Kobo. Ta opcja oznaczona jest w menu Tolino jako eksperymentalna (a dokładnie „beta”). Ale działa sprawnie.

 

„Tryb nocny” w czytniku Kobo (pod spodem) i Tolino (na górze)

 

Ostatnią nowością, którą wypatrzyłem, jest ograniczenie poziomu jasności wbudowanego oświetlenia. Został on ograniczony (do sensownego maksymalnego poziomu), a jeśli chcemy mieć bardzo jasny ekran, to zostaniemy poinformowani, że takie korzystanie z czytnika może mocno drenować baterię. Warto mieć na uwadze, że świecenie latarką w oczy podczas czytania to słaby pomysł. Chyba nie ma potrzeby korzystania z maksymalnego poziomu oświetlenia.

 

W Tolino wciąż brak języka polskiego, ale wgrane samodzielnie polskie e-booki, reguły dzielenia wyrazów oraz słowniki - działają

 

Po aktualizacji, wciąż działają polskie reguły dzielenia wyrazów (wgrany przeze mnie plik reguł podziału nie został usunięty przy aktualizacji) oraz polskie słowniki.

 

Podsumowanie

Tolino pokazuje klasę, decydując się na aktualizację oprogramowania nawet czytników, które od dawna nie są produkowane. Tak działa firma, której można zaufać i nie obawiać się, że po wypuszczeniu nowych modeli, starsze idą w zapomnienie, a użytkownicy elektroniki sprzed paru lat, pozostawieni sami sobie. Co prawda nie ma w tym oprogramowaniu rewolucji, ale choćby własny wygaszacz ekranu to miły gest w stronę użytkowników. Szkoda, że Kobo po raz kolejny zaliczył wpadkę przy aktualizacji oprogramowania wewnętrznego czytników Tolino. Pozostaje poczekać, aż aktualizacja będzie poprawiona i udostępniona ponownie.