905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Tryb NOCNY w czytnikach Rakuten KOBO

Przy okazji dyskusji o nowej wersji oprogramowania wewnętrznego dla czytników Kobo, na forum Mobile Read pojawił się wątek dotyczący trybu „nocnego”. To sposób wyświetlania obrazu w negatywie, gdy białe litery są na czarnym tle ekranu. Sam z tego nie korzystam, ale wiem, że niektórzy użytkownicy czytników cenią czytanie w taki sposób, szczególnie po ciemku, bez lampki, a tylko z wykorzystaniem wbudowanego oświetlenia czytnika.

 

Tryb „nocny” w czytniku Kobo Aura ONE (po lewej) i Kindle Oasis 3 (po prawej)

 

Ze wspomnianej dyskusji wynika, że jest dość łatwy sposób na uzyskanie trybu „nocnego” w czytnikach Kobo. Trochę to dziwne, że nie ma tej opcji po prostu w menu czytników. Ale w Kobo sporo jest takich funkcji, które zdają się wręcz być celowo ukryte ku radości majsterkowiczów, którzy je odnajdą i udostępnią ogółowi.

 

Sposób włączania opcji programisty

 

Włączenie odwróconego sposobu wyświetlania wymaga przejścia czytnika w tryb programisty. Od razu zaznaczam, żeby nie korzystać na ślepo z opcji, które w ten sposób zostaną udostępnione. Proponuję poprzestać na włączeniu trybu nocnego i zapomnieć o reszcie. Tryb programisty włączyć można poprzez wpisane „devmodeon” w oknie wyszukiwania (ikona z lupką) i wciśnięciu klawisza Go na klawiaturze czytnika. Po zamknięciu okna wyszukiwania i przejściu do menu ustawień (Settings/Device Information), zobaczymy dodatkową opcję „Deveoper options”.

 

Włączone opcje programisty w menu ustawień czytnika Kobo (po lewej) i ich możliwości (po prawej)

 

Wejście do menu opcji programisty, pozwala na wybranie wspomnianego trybu wyświetlania. Trzeba zaznaczyć „Invert screen” aby wyświetlać biały tekst na czarnym tle, odznaczenie tej opcji przywraca ustawienia wyświetlania „czarno na białym”. Jeśli zdecydujemy się nie korzystać więcej ze wspomnianej funkcji, sugeruję wyłączenie „Deveoper options”. Można to zrobić (jak przy włączaniu) wpisując frazę „devmodeoff” i potwierdzając przyciskiem Go. Miłego czytania!