905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Premiera Kindle Oasis 3 – NOWY czytnik z rodziny KINDLE

24 lipca 2019 r. czeka nas premiera nowego czytnika. Amazon zapowiedział nowe urządzenie z rodziny Kindle. To Kindle Oasis 3, określany oficjalnie jako Kindle Oasis 10. Generation. Po dwóch latach od premiery Kindle Oasis 2, najdroższy i najbardziej zaawansowany model z rodziny Kindle staje się jeszcze droższy i jeszcze bardziej zaawansowany! Modyfikacja polega na wyposażeniu Oasisa w regulowaną temperaturę barwową wbudowanego oświetlenia.

 

Kindle Oasis 3 wyglądem nie różni się od poprzednika (źródło: amazon.com)

 

Kindle Oasis 3 niewiele różni się od swojego poprzednika. To wciąż największy czytnik Kindle z bardzo dobrym dotykowym ekranem wykonanym w technologi papieru elektronicznego o przekątnej siedmiu cali (17,7 cm). Cechuje go wysoki komfort użytkowania, na co wpływają też niebagatelnie dwa fizyczne przyciski zmiany stron umieszczone w bocznej ramce ekranu. Na jego korzyść przemawia także metalowa obudowa i ogólnie bardzo solidne wykonanie, a na trwałość sprzętu może wpłynąć także wodo- i pyłoodporność. Ksztł pozostaje bez zmian, będą więc pasować okładki zaprojektowane dla poprzedniego modelu (Kindle Oasis 2). Jedyny problem, jaki napotkałem podczas korzystania z Kindle Oasis 2, to słaba bateria. Jeśli jej nie zmieniono, to może być kłopot, ponieważ...

 

Nowością w Kindle Oasis 3 jest regulowana temperatura barwowa oświetlenia (źródło: amazon.com)

 

Innowacją wprowadzoną właśnie w rodzinie Kindle jest regulowana temperatura barwowa wbudowanego oświetlenia. Takie możliwości od dawna mają już konkurencyjne czytniki, zarówno Kobo jak i PocketBook czy Tolino. Choć jest ona lepiej (Kobo, PocketBook) lub gorzej (Tolino, inkBook) realizowana, to jednak generalnie się sprawdza (poza inkBookiem Lumosem). Dobrze więc, że trafiła w końcu do czytników Kindle. Z poważniejszych graczy na rynku czytników, tylko Bookeen jeszcze nie posiada jeszcze urządzenia ze wspomnianą funkcją. Polega ono na oświetleniu ekranu nie tylko białymi, ale także pomarańczowymi LEDami. Kindle Oasis 3 ma w sumie 25 LEDów. Znika tym samym problem, czy oświetlenie jest bardziej niebieskie, białe czy żółtawe. Jest to o tyle ważne, że każdy z nas postrzega kolory trochę inaczej, ma inne preferencje ustawień oświetlenia, którego odczuwanie zależy też od zewnętrznych warunków oświetleniowych. Podsumowując, zyskujemy znacznie większą swobodę pod względem dostosowania wyglądu ekranu do naszych upodobań. No a to przekłada się na komfort czytania. Nie bez znaczenia jest tutaj sposób i jakość wdrożenia tej innowacji. Ale na ocenę przyjdzie poczekać do premiery urządzenia.

 

Na komfort korzystania z Kindle Oasis 3 pozytywnie wpływają m.in. fizyczne przyciski zmiany stron (źródło: amazon.com)

 

Kindle Oasis 3 (2019) będzie sprzedawany w takich samych czterech wariantach, co jego poprzednik (Kindle Oasis 2).

 

Kindle Oasis 3

 

(8 GB, grafitowy, wi-fi)

 

229,99 EUR (ok. 985 PLN)

Kindle Oasis 3

 

(32 GB, grafitowy, wi-fi)

 

259,99 EUR (ok. 1 110 PLN)

Kindle Oasis 3

 

(32 GB, grafitowy, wi-fi + 3G)

 

319,99 EUR (ok. 1 370 PLN)

Kindle Oasis 3

 

(32 GB, złoty, wi-fi)

 

259,99 EUR (ok. 1 110 PLN)

 

Czytnik został zapowiedziany na ponad miesiąc przed premierą. Pozostaje poczekać na pierwsze recenzje.

 

W momencie ogłoszenia daty premiery Kindle Oasis 2, poprzedni model został przeceniony o 30 EUR. Więcej na ten temat we wpisie „Kindle Oasis 2 PRZECENIONY o 30 EUR. Używki z dostawą do POLSKI”.

 

Podsumowanie

Amazon po raz kolejny podąża ścieżkami przetartymi przez poprzedników. Bazując na wyrobionej marce i rzeszom wiernych klientów (do których i ja się zaliczam), oferuje bardzo drogi sprzęt, który na pewno znajdzie zwolenników. Choć trochę szkoda, że nie wykazuje się innowacyjnością, która by bardziej zmobilizowała konkurencję lub po prostu wytyczała nowe trendy...

 

W Japonii, producent podkreśla atuty Kindle Oasis 3 jako czytnika mangi (źródło: amazon.co.jp)

 

Odsyłacze do czytników, zawarte w tekście, są częścią programu afiliacyjnego Amazon.