884 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

PocketBook INKPAD 2 otrzymuje DUŻĄ aktualizację oprogramowania

Trwają końcowe testy nowej wersji oprogramowania wewnętrznego dla czytników PocketBook InkPad 2 i InkPad 1. W swoim czasie jedne z najdroższych modeli tej marki, wydawały się być trochę zapomniane. Okazuje się jednak, że jest nadzieja także dla posiadaczy tych starszych modeli na wprowadzenie poprawek i rozwiązań z najnowszych modeli tej marki. Od razu na wstępie odpowiem na pytanie, które zadano mi przez ostatnie lata wiele razy – nie, wciąż nic mi nie wiadomo o ewentualnym wprowadzeniu obsługi wypożyczalni Legimi w starszych InkPadach.

 

Testowa wersja nowego oprogramowania dla PocketBooka InkPada 2 i InkPada 1

 

Obecnie dostępna, testowa wersja firmware nosi numer 5.20.462. Ukazała się z datą 4 IV 2019 r. Poprzednie oprogramowanie było z 2016 roku. Trochę przez ten czas się na rynku działo. Zobaczmy, co wkrótce zmienić się może dla posiadaczy starszych InkPadów.

 

PocketBook InkPad 1 na firmowym stoisku podczas Targów Książki w Krakowie (2015 r.)

 

PocketBook InkPad 2 z firmware 5.20.462

Nową wersję testuję od kilku dni. Ogólnie sprawuje się dobrze. Obawiałem się, że czytnik zwolni, ale na szczęście tak się nie stało. Jedyny zauważony przeze mnie mankament dotyczy nieotwierania kilku plików (w formatach EPUB, CBR), które już wcześniej miałem w czytniku. Po ich wybraniu pokazuje się przez chwilę klepsydra i to wszystko. Plik wyświetlany jest na głównym ekranie jako „ostatnio czytany”, ale czytać się go nie da niestety. To zarówno pliki EPUB dawno temu wygenerowane ze stron WWW przez wtyczkę do przeglądarki jak i „normalne” e-booki z polskich księgarni.

 

W nowym oprogramowaniu (po prawej), zamiast "PocketBook Sync" mamy w menu aplikację "Audiobooki"

 

Ogólnie rzecz biorąc, w nowym oprogramowaniu wprowadzono w zasadzie takie same funkcje, które opisywałem już przy okazji aktualizacji czytników PocketBook Touch Lux 3 i Touch Lux 2. Nie będę teraz powielał szczegółowych opisów. Zainteresowanych detalami odsyłam do tekstów:

- „PocketBook Touch Lux 3 – nowe OPROGRAMOWANIE wewnętrzne przynosi mnóstwo NOWOŚCI (firmware 5.20.346)”;

- „PocketBook Touch Lux 3 z POPRAWIONĄ wersją FIRMWARE (5.20.425)”.

W niniejszym wpisie skupię się na najważniejszych zmianach.

 

PB Reader

Nowa wersja oprogramowania zamienia dwie dotychczasowe aplikacje do czytania e-booków, na jedną – PB Readera. Program posiada sporo nowych funkcji. Należy do nich dzielenie wyrazów wg polskich reguł, możliwość zaznaczania fragmentów tekstu na kolejnych ekranach, regulacja poziomu oświetlenia gestem oraz dwa tryby wyświetlania PDFów (szybki lub uniwersalny). Nie znalazłem opcji wyłączania ekranu dotykowego, która została do dana w nowej wersji oprogramowania w PocketBooku Touch Lux 3. Może dlatego, że w InkPadzie nie ma przycisku „menu”, który aktywuje ten tryb.

 

Teraz oświetlenie można regulować także gestem (przesunięcie wzdłuż krawędzi ekranu)

 

Notatki

Nowe oprogramowanie umożliwia eksport notatek. Nie trzeba żadnych sztuczek. Po uruchomieniu aplikacji, wszystkie notatki i podkreślenia są widoczne na jednej liście. Wystarczy wybrać opcję „Eksportuj notatki”, aby mieć je w łatwym do przeglądania i edycji pliku HTML. Znaleźć go można w katalogu „Notes” pamięci wewnętrznej czytnika.

 

Słownik

Korzystanie ze słowników na pewno ułatwi opcja zmiany wielkości tekstu w okienku, które wyświetla definicje słów. Można to zrobić gestem szczypania. Skalowanie działa płynnie i w dobrym zakresie wielkości. Można także aktywować „tryb słownika” (z dolnego paska menu w książce). Fizyczne przyciski zmiany stron będą wtedy odpowiadać za przechodzenie na następne ekrany, a kolejne (co drugie) dotknięcie ekranu będzie wyświetlać tłumaczenie wybranego słowa. Niestety, póki co do PocketBooków nie dołączono polskiego słownika. Ale można skorzystać z fanowskiej kompilacji.

 

Informacja o włączeniu trybu słownika

 

Biblioteczka

Duży ekran InkPada daje sporo miejsca na wyświetlanie zawartości biblioteczki. Ale możliwość wyświetlania mniejszych miniaturek okładek mi osobiście bardzo się podoba. Teraz w biblioteczce są więc trzy tryby prezentowania zawartości: lista tytułów z małymi lub średnimi miniaturkami oraz tylko same duże miniatury okładek.

 

Audiobooki

Nowością jest osobna aplikacja do odtwarzania książek audio. Sprawnie otwiera pliki mp3 czy nawet archiwa *.zip zawierające pliki dźwiękowe. Co bardzo ważne, aplikacja zapamiętuje miejsce, gdzie skończyliśmy ostatnio słuchać.

 

Wygląd nowe aplikacji do odtwarzania książek audio

 

Przeglądarka WWW

Przeglądarka WWW w PocketBooku może służyć na przykład do pobierania książek z serwisów typu wolnelektury.pl. A więc aktualizacja aplikacji pod kątem zgodności z nowymi mechanizmami wyświetlania stron WWW zwiększa szanse na jej użyteczność na przykład w takich przypadkach. Poza tym można teraz zapisywać strony WWW do późniejszego czytania bez podłączenia do sieci. Niestety, nie ma trybu upraszczania wyglądu stron, jak to ma na przykład Firefox. „Wyciągnięcie” tekstu artykułu i obcięcie okolicznych reklam akurat w czytniku bardzo by się przydało.

Nie da się też tak zapisanej strony czytać w PB Readerze. Plik otwiera się w przeglądarce.

 

I cała reszta

Czytnik powinien teraz łączyć się z wi-fi przy użyciu mocniejszego szyfrowania. A przyda się to, ponieważ uaktualniono aplikację Dropbox pod kątem zgodności z tym serwisem. Firma nie zdecydowała się na przebudowanie ikon dolnego paska strony startowej. Mamy tam „Książki”, „Sklep” i „Przeglądarkę”. Dwie ostatnie prowadzą do tego samego – wyszukiwarki Google – jednej z mniej użytecznych funkcji czytnika. Moim zdaniem albo powinna być możliwość samodzielnego zdefiniowania ikon, albo jakieś pożyteczne aplikacja, choćby do audiobooków, skoro to funkcja wyróżniająca czytnik.

 

Jak zaktualizować czytnik PocketBook?

Dla zainteresowanych przypomnę procedurę „ręcznej” aktualizacji. Plik z firmware w omawianej wersji 5.20.462 można (do celów testowych, na własną odpowiedzialność) pobrać z serwera PocketBooka.

Procedura aktualizacyjna:

- naładować baterię w czytniku;

- pobrać ze strony wsparcia czytnika archiwum *.zip z plikiem aktualizacji;

- wypakować pobrane archiwum;

- podłączyć czytnik do komputera kablem USB i skopiować wypakowany plik swupdate.bin do katalogu głównego w pamięci wewnętrznej czytnika (alternatywnie można też użyć karty pamięci i tam skopiować plik swupdate.bin);

- wyłączyć czytnik poprzez długie przytrzymanie wyłącznika;

- włączyć ponownie i przytrzymać klawisze „w przód” i „w tył” (te ze strzałkami);

- poczekać aż wyświetli się logo producenta (ew. puścić po kilkunastu sekundach jeśli logo nie wyświetli się);

- po puszczeniu przycisków powinien pojawić się napis „Updating software”.

W razie kłopotów, można wrócić do poprzedniej wersji 5.15.172, korzystając z pliku udostępnionego na stronie wsparcia.

 

Podsumowanie

Nie wiem, czy zauważyłem i wspomniałem wszystkie nowości. Być może w finalnej wersji coś jeszcze się pokaże. Trzeba poczekać na oficjalną premierę z ostateczną oceną zmian.

 

Ale co najważniejsze, dbanie o starszy sprzęt to jedna z podstawowych cech dobrej firmy, która nie zostawia swoich klientów na lodzie w myśl zasady „mamy twoje pieniądze i spadaj”. Nie sztuka kupować w chińskich fabrykach co tam mają a potem zwalać winę z powodu niedoróbek na wszystkich naokoło. A znamy takie przypadki, choćby z polskiego rynku. PocketBook tak nie robi. Pokazuje dzięki temu, że jest w ścisłej czołówce producentów czytników, obok Amazonu, Rakutena Kobo i Tolino. Tak trzymać (i wprowadzać dalsze poprawki jak na przykład możliwość powiększania ilustracji zawartych w tekście czy wsparcie dla wypożyczalni Legimi).