905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

PocketBook Touch Lux 3 – nowe OPROGRAMOWANIE wewnętrzne przynosi mnóstwo NOWOŚCI (firmware 5.20.346)

Półtora miesiąca temu pisałem o testach nowej wersji beta oprogramowania wewnętrznego dla czytników PocketBook Touch Lux 3 i Touch Lux 2.

 

W rok po ostatniej aktualizacji oprogramowania wewnętrznego PocketBooka Touch Lux 3, ukazała się wersja 5.20.346

 

Beta testy zostały najwyraźniej ukończone. Teraz wersja finalna oprogramowania wewnętrznego została udostępniona na polskim rynku dla obydwu wspomnianych modeli PocketBooków. Testowy półtora miesiąca temu firmware sprawował się u mnie zrazu całkiem poprawnie, ale koniec końców, nie współpracował dobrze z Legimi. Przy dłuższym korzystaniu z wypożyczalni, zaczęły się kłopoty. Czytnik grzał się mocno, więc ostatecznie wspomnianą wersję beta jednak odinstalowałem. Testowana przeze mnie edycja nie była przeznaczona do dystrybucji na polskim rynku i współpracy z Legimi chyba w niej nie uwzględniono. Teraz powinno się to zmienić na plus. Producent przy okazji wprowadzania nowego oprogramowania dla PocketBooka Touch Lux 3, zapowiada podobną aktualizację także dla starszych modeli, nawet takich które dość dawno nie były aktualizowane.

 

Jedną z najważniejszych nowości jest wprowadzenie jednego programu otwierającego EPUBy. Nie znajdziemy już menu "Otwórz w"

 

Nowości

Opublikowane właśnie oprogramowanie w wersji 5.20.346 datowane jest na 4 III 2019 r. Jak już pisałem, zawiera ono mnóstwo nowości, obecnych w najnowszych modelach PocketBooków. Oto, co mamy nowego:

- wprowadzenie jednego programu do czytania (PB Reader) dla wszystkich plików (w zastępstwie dwóch dotychczasowych aplikacji: FB Readera i Adobe Readera);

- regulacja poziomu oświetlenia gestem (przesuwanie palcem wzdłuż prawej krawędzi ekranu);

- zaznaczanie tekstu na kolejnych stronach (przytrzymanie palca przez pół sekundy w prawym dolnym rogu ekranu przerzuca zaznaczanie na kolejny ekran);

- sortowanie książek od najnowszych do najstarszych (najpóźniej dodanych) w aplikacji Legimi;

- umożliwienie usuwania książek z półki w aplikacji Legimi (po wcześniejszym usunięciu i synchronizacji przy pomocy aplikacji mobilnej na urządzeniu z Android OS lub iOS);

- dodanie możliwości regulacji poziomu oświetlenia gestem (wzdłuż prawej lub lewej krawędzi ekranu);

- wprowadzenie dwóch trybów pracy ze słownikiem (z wyświetlonym na ekranie stale okienkiem tłumaczenia lub bez);

- regulacja wielkości czcionki w oknie słownika gestem szczypania;

- możliwość wyboru jednego z dwóch trybów wyświetlania plików PDF – szybkiego (używany jest domyślnie) lub uniwersalnego (który można wybrać przy skomplikowanych PDFach);

- wzbogacenie przeglądarki WWW o funkcję np. zapisywania stron WWW do późniejszego ich czytanie przy okazji wprowadzenia nowego silnika WWW;

- umożliwienie synchronizacji z dyskiem PocketBook Cloud (dla posiadaczy konta np. w księgarni Bookland o ile nie ma na czytniku uruchomionej aplikacji Legimi). Zastąpiło to usługę PocketBook Sync;

- poprawienie synchronizacji z dyskiem Dropbox;

- dodanie autoryzacji WPA2 Enterprise przy połączeniu do wi-fi.

 

Jedną z nowości są dwa tryby wyświetlania plików PDF

 

Ważniejsze nowości

Producent nie zdecydował się na zmianę ikon ekranu startowego, jak w nowszych modelach (czyli na dole: Książki, Legimi i Ustawienia). Pozostały ikony: Książki, Legimi i (niepotrzebnie) Przeglądarka.

 

W nowym oprogramowaniu nie zdecydowano się na zmianę ikon ekranu startowego (na takie, jak są np. w PocketBooku Touch HD 3)

 

W udostępnionej właśnie wersji firmware'u jest jeszcze trochę nowości, o których nie opisałem we wcześniejszym tekście. Jest to m.in. wprowadzenie obsługi plików komiksowych CBZ i CBR. Przy braku możliwości powiększania grafiki, ta opcja będzie użyteczna głównie dla komiksów zawierających poszczególne ramki lub duże podpisy/dymki. Przy plikach zawierających całe strony (np. skany komiksu), czyta się słabo.

 

Ekran eksportu notatek w czytnikowej aplikacji

 

Jedną z ciekawszych nowych funkcji jest za to możliwość eksportowania notatek. Nie ma tego nawet w najnowszych PocketBookach. Wybrane fragmenty możemy teraz zapisać w postaci pliku HTML z poziomu czytnikowej aplikacji „Notatki”. Po podłączeniu czytnika do komputera, znaleźć je można w katalogu „Notes”. Nie trzeba już grzebać w podkatalogach i wysupływać tych plików. Powinno to usprawnić bardziej zaawansowaną pracę z tekstem.

 

Przykładowy plik notatek wyeksportowany z czytnika (wyświetlony w przeglądarce Opera)

 

Teraz również w Touch Lux 3 i Touch Lux 2 książki na półce Legimi sortowane są od najnowszych do najstarszych (najwcześniej dodanych na półkę). To miłe. Równie ciekawa jest możliwość usuwania e-booków z półki Legimi. Odbywa się to przy udziale aplikacji mobilnej. Legimi na razie wprowadziło możliwość usuwania e-booków z półki użytkownika tylko poprzez firmowy program dla Androida i iOS. Nie da się (na razie) wyczyścić półki z przeczytanych książek z poziomu WWW czy aplikacji czytnikowej.

 

Warto jeszcze wspomnieć o możliwości wyłączenia reakcji ekranu na dotyk. Jeśli nie przypiszemy żadnego swojego działania do dwukrotnego naciśnięcia klawisza "menu" wtedy taka czynność będzie wyłączać (i włączać) dotyk.

 

Dwukrotne naciśnięcie klawisza "menu" wyłącza reakcję na dotykanie ekranu

 

Od wczoraj korzystam z nowego oprogramowania. Obok szeregu zmian i usprawnień, napotkałem też kilka problemów. Jeden z nich pojawia się często po pierwszym otwarciu książki (EPUB). A mianowicie czytnik na chwilę zamiera i nie pozwala na zmianę strony, albo wręcz sprawia wrażenie zawieszonego. Czasami się wtedy też samoczynnie wyłącza. Związane jest to chyba z nowym mechanizmem buforowania książek, co ma teoretycznie usprawnić ponowne otwarcie e-booka. Ale coś jednak nie działa jak powinno. Kilka razy spotkałem się też z brakiem wyświetlania okładki w charakterze wygaszacza. Pojawia się ostatnio czytana strona lub ekran startowy. Czytnik sprawia wtedy wrażenie, jakby np. wyświetlał tekst e-booka, ale w rzeczywistości jest wyłączony. Bywa, że wtedy nerwowo dotykam ekran czy naciskam przyciski zmiany stron i dopiero po chwili orientuję się, że trzeba załączyć czytnik.

 

Jak zaktualizować czytnik PocketBook?

Poprzednio udostępniona na stronie WWW wersja firmware'u nosiła numer 5.14.1225 (18 VII 2017 r.). W czytniku (dzięki aktualizacjom OTA z zeszłego roku) miałem do dziś 5.14.1486 z marca 2018 r. Omawiane tutaj nowe oprogramowanie oznaczone numerem 5.20.346 będzie udostępniane bezprzewodowo (OTA) a teraz już jest do pobrania w postaci pliku (ok. 256 MB) na stronie WWW PocketBooka.

 

Jeśli zdecydujecie się aktualizować oprogramowanie w swoich czytnikach i być może będziecie przywracać ustawienia fabryczne – polecam mój wpis PocketBook – co ustawić (usunąć lub dodać) na początku. Znaleźć w nim można sporo praktycznych porad na temat początkowych ustawień przydatnych w pracy z PocketBookiem.

 

Dla zainteresowanych przypomnę procedurę „ręcznej” aktualizacji:

- naładować baterię w czytniku;

- pobrać ze strony wsparcia czytnika archiwum *.zip z plikiem aktualizacji;

- wypakować pobrane archiwum;

- podłączyć czytnik do komputera kablem USB i skopiować wypakowany plik swupdate.bin do katalogu głównego w pamięci wewnętrznej czytnika (alternatywnie można też użyć karty pamięci i tam skopiować plik swupdate.bin);

- wyłączyć czytnik poprzez długie przytrzymanie wyłącznika;

- włączyć ponownie i przytrzymać klawisze „w przód” i „w tył” (te ze strzałkami);

- poczekać aż wyświetli się logo producenta;

- po puszczeniu przycisków powinien pojawić się napis „Updating software”.

 

Podsumowanie

Czytniki PocketBook Touch Lux 3 i PocketBook Touch Lux 2 zyskały niniejszym całą masę nowych funkcji. Ja pozostaję przy nowej wersji, pomimo zauważonych problemów - przede wszystkim z uwagi na większą funkcjonalność. Jeśli jednak ktoś nowych funkcji nie potrzebuje, sugeruję (na razie) używać starszej wersji oprogramowania. Wynika to z faktu, że powrót do poprzedniej wersji może być trudny. Została ona usunięta ze strony producenta i nie można jej już pobrać do samodzielnej instalacji. Jeśli jednak ktoś bardzo potrzebuje starszej wersji, zapraszam do ew. pobrania go ode mnie (firmware 5.14.1486). 

 

Mam nadzieję, że producent wkrótce udostępni sprawniej działającą wersję najnowszego firmware'u.

 

[Aktualizacja]

W związku z licznymi kłopotami powodowanymi przez opisywaną aktualizację, firma wydała poprawioną wersję. Więcej na jej temat znajdziecie we wpisie "PocketBook Touch Lux 3 z POPRAWIONĄ wersją FIRMWARE (5.20.425)".