905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

20. Targi Książki w Krakowie – co warto wiedzieć

 

Po raz kolejny rozpoczyna się jedna z ważniejszych „książkowych” imprez w Polsce – Targi Książki w Krakowie. Termin nie należy może do najszczęśliwszych, bo sporo osób przed 1 XI zaprzątniętych jest innymi sprawami. Ale zapewne między 27 a 30 października w halach przy ul. Galicyjskiej 9 będzie sporo osób chętnych do kontaktu z książkami w każdej postaci. Ja, podobnie jak w ostatnich latach, będę się przyglądał Targom i wyszukiwał to, co jest związane z książkami elektronicznymi. Zachęcam do zaglądania na:

- cyfranek.booklikes.com;

- www.facebook.com/cyfranekblog;

- www.instagram.com/cyfranek;

- twitter.com/Cyfranek.

 

20. Targi Książki w Krakowie czas zacząć

 

W tym roku Targi można odwiedzić między 10:00 a 17:00 (w pierwszym i ostatnim dniu), zaś w piątek i sobotę - między 10:00 a 19:00. Osoby, które będą miały przy sobie bilet jednorazowego wstępu na Targi (8 PLN normalny, 6 PLN ulgowy) mogą w tych dniach skorzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie. Aby na Targi dojechać bez kasowania biletu MPK, można skorzystać z zakupu wejściówki przez internet. Najbliżej Targów znajduje się przystanek autobusowy „Nowohucka M1” (linie 174, 178) lub tramwajowy „Rondo 308. Dywizjonu” (tramwaje 1, 12, 14, 22, 62) - a dalej to już z tłumem...

 

Targi Książki w Krakowie a e-booki

Książki elektroniczne, podobnie jak poprzednio, również w tym roku nie zajmują eksponowanego miejsca na Targach. Wśród wydarzeń targowych na próżno można szukać spotkań dotyczących rynku czy skierowanych do szerokiej publiczności pokazów w rodzaju „jak czytać e-booki”. A idę o zakład, że cała masa osób odwiedzających tłumnie stoiska nie ma na ten temat pojęcia. Czy Targi nie mogą pełnić w tym względzie funkcji edukacyjnej? Czy wydawcom i księgarniom nie zależy na poszerzaniu kręgu odbiorców?

 

Czwartek 27 X 2016r.

I tak we czwartek w sali Lwów A, o godz. 10:00 można będzie posłuchać co firma Learnetic proponuje w zakresie e-podręczników szkolnych („Przyszłość komercyjnych e-Podręczników w Polsce, czyli jak konkurować z darmową ofertą Ministerstwa Edukacji Narodowej?”). Temat na pewno trudny, biorąc pod uwagę to co się dzieje w ramach planowanej reformy szkolnictwa. Również we czwartek (sala Wiedeń A, godz. 15:00-17:00) Biblioteka Analiz poda garść danych na temat rynku e-booków („Prezentacja wyników badania kulturowo-ekonomicznego obiegu książek drukowanych i elektronicznych w latach 2015-2016”).

 

Piątek 28 X 2016 r.

Piątek można rozpocząć od spotkania organizowanego przez firmę marketingową Węc Public Relations, zajmującą się promocją firmy Arta Tech. Spotkanie będzie dotyczyć nowej platformy biznesowej inkBOOK Aliane („Współpraca biznesowa - inkBOOK ALLIANCE”, sala Budapeszt C godz. 12:00-13:00). Między 15:00 a 16:00 w sali Wiedeń A obędzie się „Prezentacja nowatorskiego projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środowisk książki i niewidomych - IBUK Libra Light Cyfrowe treści dla niewidomych”.

 

Sobota 29 X 2016 r.

Brak spotkań poświęconych tematyce e-booków.

 

Niedziela 30 X 2016 r.

Brak spotkań poświęconych tematyce e-booków.

 

Na szczęście jest jeszcze przynajmniej kilka (pod względem e-booków) jasnych punktów przy okazji Targów, o których piszę poniżej.

 

Czytniki – PocketBook

stoisko D57 w hali „Wisła”

W tym roku, już tradycyjnie, będzie reprezentowany PocketBook. W poprzednich latach można było nie tylko zawalczyć o czytniki w różnych konkursach, ale także je przetestować, poradzić się i nawet kupić urządzenia z bieżącej oferty. Nie inaczej ma być w tym roku. Firma promować będzie tegoroczną nowość w swojej ofercie – możliwość korzystania z abonamentu Legimi na czytnikach PocketBook Touch Lux 3. Ja szczególnie chciałbym zobaczyć dwie inne premiery: ośmiocalowego PocketBooka InkPada 2 oraz Touch HD (z ekranem 300 ppi i wyjściem audio). Mam nadzieję, że uda się także wziąć do ręki model PocketBook Basic Touch 2, który już w listopadzie ma się pojawić w polskich sklepach.

 

Tak na stoisku PocketBooka było rok temu

 

W tym roku PocketBook w zakresie promocji ponownie współpracuje również z księgarnią Publio. Na stoisku obydwu partnerów będzie można wygrać czytniki PocketBook.

 

E-booki – Publio

stoisko A11 w hali „Dunaj”

A skoro już wspomniałem publio.pl, to kojarzy się m.in. z akcją „Książka za książkę”. W tym roku oddając pięć tomów papierowych możemy liczyć w zamian na jednego e-booka z wybranej puli. Lista książek powinna być dostępna tutaj: www.publio.pl/darmowy.

 

Targowa strona Publio (źródło: publio.pl)

 

Poza tym, Publio przygotowało moc promocji w swojej księgarni. Każdy dzień obfituje w inne propozycje. Warto je śledzić na stronie księgarni. . Na samych Targach, warto odwiedzić oczywiście stoisko publio.pl. A to między innymi dlatego, że do wygrania będzie w sumie aż siedem czytników PocketBook. Konkursy organizowane są wspólnie z PocketBookiem. Trzeba więc będzie odwiedzić zarówno stoisko A11 jak i stoisko D57. Losowanie czytnika dla uczestników akcji „Książka za ksiażkę” będzie miało miejsce codziennie, dla kuponów zebranych od piątku do niedzieli w godz. 10:00 – 14:30. Konkurs „Zagubione słowa” będzie miał dwie tury w sobotę (10:00-13:30 oraz 14:40-18:00) i dwie w niedzielę (10:00-12:30 oraz 13:30-15:30).

Publio wciąga również do zabawy aktywnych użytkowników Instagrama. Zdjęcie, na którym zostanie uwieczniona ekipa księgarni wraz z autorem fotografii może wygrać „złotą koronę social media” (kupony zakupowe o wartości 50 PLN). Zdjecie należy oznaczyć „#publionatargach”.

Wszystkie szczegóły akcji targowych znajdziecie na: http://www.publio.pl/krakowskie-targi-ksiazki-offline-2016-graf.html

 

E-booki - Woblink

stoisko D4 w hali „Wisła”

Każda osoba, która odwiedzi stoisko Woblinka, otrzyma zniżkę 40% na e-booka i 30% na... audiobooka. Ten drugi rodzaj książek księgarnia właśnie wprowadza do oferty. Woblink będzie też promował dwie swoje nowości planowane na listopad: wprowadzeniu nowej aplikacji i... akcji Czytaj PL. O samej akcji pisałem już wcześniej (wpis: "CzytajPL! - akcja CzytajKRK! nabiera rozmachu!") i nie mogę się doczekać kolejnej. Mam nadzieję dowiedzieć się na stoisku czegoś więcej. Równolegle na stronie woblink.com trwają okołotargowe promocje.

 

E-booki - Ebookpoint

stoisko D56 w hali „Wisła”

W tym roku księgarnia ebookpoint.pl będzie obecna w ramach grupy Helion. Na Targach będzie można otrzymać e-bookową „zakładkę” z darmowymi ebookami. Na stronie księgarni będzie promocja 25% e-booki i audiobooki.

 

Ebookpoint będzie obecny na Targach w ramach stoiska Heliona (źródło: ebookpoint.pl)

 

O tych i innych atrakcjach w ramach 20. Targów Książki w Krakowie postaram się informować w kolejnych wpisach.

 

Plan stoisk można pobrać (w pliku PDF) ze strony Targów.

Aplikację targową „Targi Książki w Krakowie” można pobrać bezpłatnie z Google Play oraz iTunes.

 

O wrażeniach z drugiego dnia Targów można przeczytać we wpisie "20. Targi Książki w Krakowie - dzień drugi".