905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

CzytajPL! - akcja CzytajKRK! nabiera rozmachu!

 

W zeszłym roku aktywnie uczestniczyłem, jako czytelnik, w akcji CzytajKRK! Jak sama nazwa sugeruje, była ona wtedy ograniczona do Krakowa. W tym roku koordynatorem wciąż jest Krakowskie Biuro Festiwalowe a za stronę techniczną odpowiada krakowski Woblink.com. Bardzo się cieszę, że akcja jest kontynuowana i organizatorzy również w tym roku się jej podjęli.

 

Aplikacja mobilna CzytajPL!

Początek akcji CzytajPL! coraz bliżej, od dziś można pobrać aplikację (źródło: play.google.com)

 

W zeszłym roku szacowano, że z akcji skorzystało kilkanaście tysięcy osób. Więcej pisał o tym na swoim blogu Łukasz Sporyszkiewicz. W roku bieżącym projekt został wsparty przez kilka kolejnych miast i oto w nowej odsłonie zmieniono nazwę na CzytajPL! Tym razem, do Krakowa dołączył Gdańsk, Katowice, Poznań, Warszawa i Wrocław. Miło, że coraz więcej osób w swojej okolicy może skorzystać z akcji promującej czytanie. Szkoda, że nie ma w kraju więcej świadomych i bogatych samorządów.

 

CzytajKRK! w 2014 r.

W poprzedniej edycji, CzytajKRK! była reklamowana również w restauracjach

 

Co to jest CzytajPL!

Zasady są proste. Akcja polega na tym, że organizatorzy współfinansują uczestnikom bezpłatny dostęp do określonej puli książek (tym razem tuzin) na zasadzie czasowego wypożyczenia w dedykowanej aplikacji. Każdy uczestnik musi więc mieć zainstalowany na odpowiednim sprzęcie (wyłączenie smartfon, tablet) program, w którym należy wykonać fotografię obrazkowego kodu. Takie kody były w zeszłym roku w Krakowie udostępniane na przykład na plakatach rozwieszonych głównie w bibliotekach publicznych, informacjach turystycznych czy przystankach komunikacji miejskiej.

 

Przewodnik po aplikacji CzytajPL!

Aplikacja CzytajPL! rozpoczyna działanie krótką informacją o zasadach działania akcji

 

Najpierw trzeba założyć konto i zalogować się w aplikacji. No i trzeba znaleźć „na mieście” kod. Po sfotografowaniu kodu, książka pobierana jest (wymagane połączenie internetowe) na urządzenie i można rozpocząć lekturę. Jednorazowo da się wypożyczyć jedną pozycję. Na lekturę pobranego e-booka mamy 30 dni. Jeśli ktoś zdąży, to można przeczytać cały tuzin :) Pierwsza (i mam nadzieję, że nie ostatnia) edycja CzytajPL! trwa między 1 a 31 października 2015 r.

 

Wsparcie CzytajPL! ze strony jakdojade.pl

Odszukanie kodów będzie umożliwiać mobilna wersja aplikacji jakdojade.pl. W dolnej części ekranu startowego pojawią się w niej reklamy CzytajPL! ułatwiające zaplanowanie trasy do pobliskiego plakatu

 

Akcja ma również wsparcie w aplikacji mobilnej popularnego serwisu jakdojade.pl. Dowiedziałem się, że aplikacja będzie wyświetlała w dolnej części ekranu wyszukiwania reklamy z informacją o punkcie, w którym jest plakat z kodami. Użytkownik zobaczy reklamę, jeśli będzie w promieniu 1 km od plakatu. Kiedy użytkownik wybierze "Prowadź", to w pole B zostanie wprowadzona lokalizacja punktu.

 

Listę wszystkich przystanków z plakatami akcji można sprawdzić tutaj.

 

Nowa aplikacja CzytajPL!

Osoby, które miały już wcześniej zainstalowaną aplikację mobilną CzytajKRK!, dziś otrzymały aktualizację do Czytaj PL! Ci, którzy wcześniej nie uczestniczyli w akcji, mogą aplikację bezpłatnie pobrać ze sklepu Google  lub sklepu Apple. Inne systemy i platformy sprzętowe (np. czytniki e-booków) nie są wspierane. Aplikacja wymaga skanowania kodu QR bezpośrednio z urządzenia, na którym jest zainstalowana.

 

Aplikacja CzytajPL! skanuje kody QR

Skanowanie kodów umożliwiających pobranie książek odbywa się bezpośrednio z aplikacji mobilnej CzytajPL!

 

W pierwszej edycji aplikacja miała niestety kilka błędów. Początkowo trudno się było zalogować. Nie dało się też zapamiętać, w którym miejscu zakończona została lektura. Ale te błędy dość szybko zostały poprawione. W późniejszej wersji aplikacji, każde jej otwarcie przenosiło czytającego do początku czytanego rozdziału. To też nie sprzyjało komfortowi czytania, szczególnie w książkach, gdzie rozdziałów jest mało a pamięć czytającego do numerów stron - dziurawa.

Drugi istotny problem z aplikacją polegał na braku możliwości czytania wypożyczonej książki w trybie off-line. Bez połączenia z internetami książka (nawet już wcześniej wielokrotnie załadowana) zwyczajnie się nie otwierała. Nie udawało mi się też czytać w podróży, ponieważ nawet chwilowy zanik połączenia internetowego mógł szybko skutkować pustymi kartkami i koniecznością ładowania książki od początku gdy znowu złapiemy sieć.

Mam nadzieję, że tym razem opisane problemy zostały wyeliminowane. Ale na zweryfikowanie moich oczekiwań przyjdzie poczekać na oficjalny start akcji i moment, gdy znajdę w mieście promocyjny plakat.

 

Nowe książki

Tym razem uczestnicy akcji otrzymują do wyboru dwanaście, dość zróżnicowanych, tytułów książek. Są to:

- „Arena Szczurów” Marek Krajewski;

- „Inna Dusza” Łukasz Orbitowski;

- „Jak przestałem kochać design” Marcin Wicha;

- „Kasacja” Remigiusz Mróz;

- „Kolos” Finn Alnaes;

- „Login. Tu byłem” Marcin Prokop;

- „Notebook” Tomasz Lipko;

- „Obietnica Łucji” Dorota Gąsiorowska;

- „Ostatnia arystokratka” Evžen Boček;

- „Otchłań” Robert J. Szmidt;

- „Zaduch” Marta Szarejko;

- „Złe psy. W imię zasad” Patryk Vega.

 

Książki w pierwszej edycji CzytajPL!

Książki uczestniczące w akcji są wyświetlone w pierwszym oknie aplikacji Czytaj PL!

 

Z powyższej listy, czytałem na razie tylko jedną książkę Evžena Bočka. Mogę ją polecić miłośnikom czeskiego humoru, a co ciekawe, bardziej mnie bawiła po polsku niż po czesku. Ale to pewnie kwestia znajomości języka. W aplikacji są dostępne bezpłatne fragmenty każdej z książek.

Zachęcam więc do uczestnictwa w akcji CzytajPL! i zwiększania czytelnictwa w kraju...