905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wakacyjna biblioteka po holendersku

Niderlandzcy bibliotekarze zachęcają do zabrania e-booka na wakacje i to czynnie. Holenderska Biblioteka Narodowa kontynuuje akcję bezpłatnego dostępu do wybranych książek elektronicznych bez potrzeby zakładania konta bibliotecznego. Podobne starania, o podniesienie poziomu czytelnictwa, prowadzone były w poprzednich latach. Akcje odbywają się cyklicznie od 2013 roku. Biblioteka oczywiście wypożycza e-booki również przez cały rok w ramach bardzo taniego abonamentu. Książki elektroniczne z zasobów bibliotecznych można czytać na różnorodnych urządzeniach - również czytnikach e-booków. Pisałem o tym więcej tutaj: “Coraz więcej e-booków z bibliotek publicznych (w Holandii)” oraz “Sprzedaż i wypożyczenia e-booków rosną - w Holandii”). Wakacyjna oferta skierowana jest do tych, którzy po książki sięgają bardzo okazjonalnie, na przykład na urlopie i może nawet nie mają bibliotecznej karty.

 

Akcja "VakantieBieb" ma własną stronę internetową i aplikacje mobilne (źródło: https://vakantiebieb.nl)

 

Książki udostępnione w ramach akcji "VakantieBieb", zorganizowanej w Niderlandach, można czytać tylko na urządzeniach mobilnych z systemem Android lub iOS. To istotna różnica w stosunku do podstawowej oferty  wypożyczania e-booków, która działa również na komputerach i czytnikach. W ramach bezpłatnie udostępnionej puli znalazło się tym razem ponad 50 książek podzielonych na trzy wiekowe grupy docelowe - czytelników w wieku 6-9 lat, 9-12 lat i 12+. Wśród autorów wybranych książek znalazły się m.in. takie nazwiska jak: Jojo Moyes, David Baldacci, Tess Gerritsen, Arnaldur Indridason, Henning Mankell czy Carlos Ruiz Zafon.

 

 

Film reklamujący akcję "VakantieBieb" zdaje się być skierowany głównie do młodego czytelnika (źródło: youtube.com)

 

Według informacji organizatorów (“VakantieBieb weer populair bij jeugd en scholen”), wakacyjna biblioteka cieszy się sporym powodzeniem. Aplikację mobilną pobrano do tej pory ponad 600 tysięcy razy, a w czerwcu tego roku przybyło 40 tys. jej nowych użytkowników. Organizatorzy liczą szczególnie na przyciągnięcie młodych czytelników, ponieważ materiały reklamowe akcji zamówiło w tym roku ponad 2,5 tys. holenderskich szkół.

 

Aplikacja mobilna VakantieBieb "nie wymaga żadnych uprawnień specjalnych". Nie pamiętam, kiedy ostatni raz taki program instalowałem na Androidzie...

 

Po flamandzku czytać nie potrafię..., więc wciąż czekam na kontynuację akcji Czytaj PL! lub chociaż Czytaj KRK! Co prawda szczegółowe informacje o efektach poprzedniej edycji okryte są tajemnicą, ale wiemy przynajmniej, że w ostatniej edycji pobrano 20 tys. e-booków. Akcja najwyraźniej cieszyła się więc powodzeniem i oby władze zaangażowanych już wcześniej miast, również w tym roku zdecydowały się wspierać czytelnictwo.