905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Premiera Kindle Oasis - sukces czy porażka?

Kindle Oasis - nowy czytnik Amazonu wciąż czeka na swoją sklepową premierę. W sprzedaży ma się ukazać za tydzień - 27 IV 2016 r. Na razie więc pojawiają się raczej teoretyczne rozważania na jego temat (o samym czytniku pisałem tutaj: "Kindle Oasis - nowy czytnik z Amazonu"). Oczywiście, orzekanie o sukcesie czy porażce tego modelu jeszcze przed jego premierą, to nie jest nawet wróżenie z fusów, ale kto by nie chciał zamienić się choć na chwilę w Sybillę Trelawney? Ale do rzeczy...

 

 

Kindle Oasis

Kindle Oasis (źródło: amazon.de)

 

Wyrażane opinie można pogrupować w kilka przewijających się się w różnych miejscach wątków. Z jednej strony pojawiło się sporo głosów, że Kindle Oasis jest absurdalnie drogi i nie znajdzie zbyt wielu nabywców. Może nawet, nie jest to realny produkt, który ma zawojować rynek a raczej sposób wysondowania popytu i stopniowego wprowadzania coraz droższej elektroniki. Do tej pory wszyscy byli zadziwieni coraz tańszymi tabletami z Amazonu, a być może teraz przyszedł czas na przesunięcie w drugą stronę skali poziomu cenowego. Inni z kolei podkreślają, że Kindle Oasis jest skazany na sukces właśnie dlatego, że jest inny oraz drogi - dzięki temu nie ma konkurencji. Większość obecnie oferowanych czytników jest wręcz bliźniaczo podobna. Niektóre, choć mają różne nazwy - i tak pochodzą z jednej fabryki. Żadna firma produkująca czytniki produktu podobnego do Kindle Oasis w tym momencie nie oferuje, a jest spora grupa klientów, którzy właśnie czegoś takiego oczekują.

 

Kobo Aura H2O

Kobo Aura H2O - wodoodporny, luksusowy, zaskakujący sukces kanadyjskiej firmy (Targi IFA, Berlin, 2014 r.)

 

Ja skłaniam się ku opinii, że Amazon poszedł drogą Kobo i stworzył produkt dla osób szukających luksusowego, lub przynajmniej luksusowo wyglądającego czytnika. Przedstawiciele Kobo wielokrotnie powtarzali, że zaskoczył ich sukces modelu Kobo Aura H2O. Popyt na ten czytnik był tak duży, że firma nie nadążała z jego zaspokojeniem, a udział w całości sprzedaży wielokrotnie przekroczył początkowo zakładany poziom. Szef Kobo, w udzielonym ostatnio wywiadzie, porównał zakup takiego czytnika do kupowania sprzętu audio wysokiej klasy przez miłośników dźwięku dobrej jakości. Pisałem o tym w tekście "Kobo porzuca tablety na rzecz czytników książek, dlaczego?". Mam nieodparte wrażenie, że Amazon skorzystał z doświadczeń konkurencji. Stworzył czytnik nie dla tych, którzy liczą każdego centa, lecz dla tych, którzy chcą się wyróżnić

 

 

Kindle Oasis - daleko, coraz dalej

W kontekście tych, mniej lub bardziej spiskowych teorii i analiz rynkowych, ciekawym wydaje się umiarkowana, czy raczej odroczona, dostępność premierowych czytników w Amazonie. Przyglądnijmy się, jak wygląda spodziewana realizacja zamówień Kindle Oasis z niemieckiego oddziału. Przypominam, że póki co, wysyłki jeszcze nie rozpoczęto. Premiera będzie 27 kwietnia. 

 

Kindle Oasis z czarną okładką

Kindle Oasis z czarną okładką z niemieckiego Amazonu - dostawa do Polski w zamówieniu z 14 IV planowana była na 28-29 IV (źródło: amazon.de)

 

Kindle Oasis z czarną okładką

Kindle Oasis z czarną okładką z niemieckiego Amazonu - dostawa do Polski w zamówieniu z 19 IV planowana była na 4-6 V (źródło: amazon.de)

 

O ile ktoś zamówił od razu, mógł liczyć na wysyłkę w dniu premiery. Teraz trzeba czekać ponad tydzień. Nie jest to chyba nic niezwykłego. Ale sytuacja z bordową okładką jest już znacznie inna. Dostawa początkowo planowana na miesiąc po premierze, teraz przesunęła się na... lipiec!

 

Kindle Oasis z bordową okładką

 

 

 

Kindle Oasis z bordową okładką z niemieckiego Amazonu - dostawa do Polski w zamówieniu z 14 IV planowana była na 22-23 VI (źródło: amazon.de)

 

Kindle Oasis z bordową okładką

Kindle Oasis z bordową okładką z niemieckiego Amazonu - dostawa do Polski w zamówieniu z 19 IV planowana była na 13-14 VII (źródło: amazon.de)

 

Podsumowanie

Tych kilka przytoczonych powyżej liczb nie pozwala na wysuwanie żadnych jednoznacznych wniosków. Wyraźne wydłużenie czasu realizacji zamówienia może przecież być spowodowane z jednej strony znacznym popytem na nowy czytnik a z drugiej - faktem, że faktycznie ma to być test rynku, a nie realna do końca oferta. Coś mi się jednak wydaje, że Amazon faktycznie nie spodziewał się dużego zainteresowania swoim nowym czytnikiem i ma realne problemy z nadążeniem za zamówieniami. Póki co, utwierdzam się w przekonaniu, że firma ma na koncie kolejny sukces. A przy okazji, nikt nie zabroni firmie organizować promocję cenową na Kindle Paperwhite 3 z włoskiego Amazonu :)

 

 

Kindle Oasis (wi-fi czarna okładka)

cena 299,74 EUR

Kindle Oasis (wi-fi brązowa okładka)

cena 299,74 EUR

Kindle Oasis (wi-fi bordowa okładka)

cena 299,74 EUR