905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Kindle Oasis - nowy czytnik z Amazonu

 

Kindle Oasis już oficjalnie znalazł się w ofercie Amazonu. Można skończyć plotkowanie i przyglądnąć się realiom. Tym razem czytnik zadebiutował równocześnie we wszystkich oddziałach sklepu, również w niemieckim. Wymieniam go dlatego, że będzie on wysyłał premierowe modele do Polski od 27 kwietnia. Na wstępie warto zauważyć, że czytnik nie wprowadza żadnych przełomowych technologii, czego zapewne obawiali się konkurenci. W publikowanych przed premierą „przeciekach” pojawiały się spekulacje o wodoodporności, kolorowym ekranie, nowym procesorze... Akurat te zapowiedzi jeszcze się nie spełniły. Może następnym razem. Mamy więc kolejny krok w ewolucji czytników książek elektronicznych. I kolejny nowy model do rozważenia, przy wyborze nowego czytnika. Przyglądnijmy się bliżej, na czym polegają podstawowe różnice w bieżącej ofercie czytników Amazon Kindle.

 

Kindle Oasis

Kindle Oasis z okładką w zestawie (źródło: amazon.com)

 

Porównanie czytników Kindle

 

 

Kindle 7

Kindle Paperwhite 3

Kindle Voyage

Kindle Oasis

 

 
 

zintegrowane oświetlenie

nie

tak (4 diody)

tak (6 diod, czujnik światła)

tak (10 diod)

ekran

dotykowy 6” (15,2 cm)

dotykowy 6” (15,2 cm)

dotykowy 6” (15,2 cm)

dotykowy 6” (15,2 cm)

zmiana stron przyciskiem

nie

nie

tak (ciśnieniowe)

tak (fizyczne)

rozdzielczość

167 ppi

300 ppi

300 ppi

300 ppi

okładka z baterią

nie

nie

nie

w zestawie

czas pracy na jednym ładowaniu

4 tygodnie

6 tygodni

6 tygodnie

2 tygodnie (bez okładki)

2 miesiące (z okładką)

łączność bezprzewodowa

wi-fi

wi-fi

wi-fi + 3G

wi-fi

wi-fi + 3G

wi-fi

wi-fi + 3G

masa bez firmowej okładki

191 g

205 g

217 g (3G)

180 g

188 g (3G)

131 g

133 g (3G)

masa z firmową okładką

300 g

364 g

376 g (3G)

316 g

324 g (3G)

238 g

240 g (3G)

kolor obudowy

biały lub czarny

czarny

czarny

czarny

rozmiar

169 x 119 x 10,2 mm

169 x 117 x 9,1 mm

162 x 115 x 7,6 mm

143 x 122 x 3,4-8,5 mm

dostępna pamięć wewnętrzna

ok. 3 GB

ok. 3 GB

ok. 3 GB

ok. 3 GB

cena z wysyłką do Polski (polski VAT)

82,68 EUR (czarny, biały)

144,70 EUR

206,71 EUR (3G)

196,38 EUR

258,40 EUR (3G)

299,74 EUR (okładka: czarna, brązowa, bordowa)

349,99 EUR (3G)

moja recenzja

tak

tak

nie

nie

 

Rozmiary Kindle Oasis

Kindle Oasis jest mniejszy i lżejszy od pozostałych czytników na rynku z rodziny Kindle (źródło: amazon.de)

 

Czcionki Kindle Oasis

Na opublikowanych filmach można dostrzec w Kindle Oasis drobne różnice w wyglądzie oprogramowania wewnętrznego. Pojawia się na przykład czcionka Amazon Ember, której brak w pozostałych kindelkach (źródło: lesen.net)

 

Bardziej równomierne oświetlenie

Zarówno podczas premiery Kindle Paperwhite jak i Kindle Voyage, pojawiały się uwagi o partiach produktów, które miały nierównomiernie rozłożone lub odbarwione oświetlenie. Wszystkie czytniki do tej pory obecne na rynku mają mniej lub bardziej widoczne smugi światła w pobliżu diod oświetlających ekran. W większości porządnych czytników nie jest to jednak jakiś dramatyczny problem, przeszkadzający podczas czytania. Zamontowanie dodatkowych LEDów w Kindle Oasis pomoże to zapewne zniwelować lub znacznie ograniczyć to zjawisko. Warstwa rozprowadzająca światło nad ekranem powinna być oświetlona bardziej równomiernie i tym samym jest szansa, że użytkownik przestanie ją zauważać.

Front czytnika jest płaski, podobnie jak w znanych już czytnikach jak na przykład Kindle Voyage, Tolino Vision 2 czy Bookeen Muse Frontlight. Być może taka konstrukcja lepiej się sprawdza pod względem wytrzymałości lub równomierności rozproszenia światła.

 

Niesymetryczna (o)budowa

Kindle Oasis ma jeden bok ramki szerszy i zawiera on przyciski służące do zmiany stron. Moim zdaniem to bardzo dobry krok producenta, zmierzający do zwiększenia komfortu korzystania z czytnika. Przyciski są co prawda tylko po jednej stronie ekranu, ale odwrócenie czytnika pozwoli również na obrót obrazu na ekranie. Korzystanie z przycisków powinno więc być wygodne zarówno dla prawo- jak i -leworęcznych.

 

Czytnik Wexler Flex One na targach IFA 2013

Wexler Flex One na Targach IFA (Berlin, 2013 r.)

 

Czytnik po wyjęciu z okładki, okaże się także niesymetryczny z tyłu. Jeden bok wyraźnie pogrubia bateria (umieszczona z tej strony, co przyciski). Podobny pomysł można było spotkać również w czytnikach marki Wexler. Bardzo lekki (110 g) Wexler Flex One z sześcicalowym ekranem był prezentowany przez firmę na targach IFA w roku 2012 i 2013. Trafił nawet do sprzedaży poza Rosją, ale na krótko. Wysoka cena czytnika i nieznana szerzej marka, nie sprzyjały popularności. Moim zdaniem, takie rozłożenie ciężaru sprawdza się przy trzymaniu czytnika jedną ręką. Warunek - musi on być wyjęty z okładki. Tył jest tak wyprofilowany, że wybieranie przycisków, gdy czytnik leży na stole, nie powinno go przechylać.

 

Asymetria Kindle Oasis

Bateria pogrubia jeden z boków Kindle Oasis (źródło: amazon.de)

 

Kindle Oasis jest trochę mniejszy od pozostałych modeli rodziny czytników. Zmniejszona została ramka wokół ekranu, za wyjątkiem boku, gdzie są przyciski zmiany stron.

 

Kindle Oasis bez okładki

Dzięki niesymetrycznemu rozkładowi ciężaru Kindle Oasis, uchwyt czytnika bez okładki może być pewniejszy (źródo: amazon.cn)

 

Nowa okładka z baterią

Okładki dedykowane do czytnika Kindle Oasis zawierają baterię, która ma wydłużyć działanie urządzenia na jednym ładowaniu z tygodni do miesięcy.

 

Złącze okładki w Kindle Oasis

Okładka połączona jest z czytnikiem a przytrzymują ją magnesy (źródło: cnet.com)

 

Czytnik połączony jest z ogniwem zamontowanym w okładce w miejscu, gdzie obudowa jest cieńsza. Po zamontowaniu, całość przestaje być asymetryczna od spodu. Podobne rozwiązanie, okładki zintegrowanej z czytnikiem znane już było choćby z Sony PRS-T3. Jednak w przypadku Sony okładka ułatwiała pobieranie energii z czytnika na potrzeby wbudowanej lampki LED a nie zasilania wewnętrznej baterii.

 

Baterie w Kindle Oasis i okładce

Bateria w okładce (po prawej) jest istotnie większa od wewnętrznej (po lewej) zarówno pod względem rozmiarów jak i czasu pracy (źródło: ubergizmo.de)

 

Okładki do czytników można wybierać z trzech dostępnych kolorów: czarnego, brązowego i bordowego.

 

Kolory okładek Kindle Oasis

Do wyboru, do koloru - trzy okładki (źródło: amazon.de)

 

Cena

Nowy czytnik można już zamawiać. Tradycyjnie, z niemieckiego Amazonu również i to z bezpłatną dostawą. Jednak o ile przy okazji pisania o Kindle Voyage użyłem kiedyś stwierdzenia o „kosmicznej cenie”, to trudno mi zrozumieć koszt zakupu Kindle Oasis. Wydatek rzędu niespełna dwustu euro za Kindle Voyage blednie w obliczu prawie trzystu euro, które trzeba przeznaczyć na zakup nowości. Przy dzisiejszym kursie cena Kindle Oasis to ok. 1250 PLN. A pamiętać przy tym należy niedawną promocję, w ramach której bardzo dobry Kindle Paperwhite 3 był oferowany (z dostawą do Polski) nie tak dawno za trochę ponad 100 EUR.

Cena Kindle Oasis w amazon.de

Cena przy wysyłce do Polski zawiera polski VAT - w sumie 299,74 EUR (źródło: amazon.de)

 

 

Wśród dostępnych na YouTube filmów, ten z Tecnobloga prezentuje najwięcej szczegółów na temat czytnika (źródło: tecnoblog.net)

 

Podsumowanie

Nowy model nie przynosi wielkich nowości. Przy identycznych funkcjach starszych i najnowszych modeli, przy długim pracy na czasie baterii jednych i drugich, przy identycznym ekranie, trudno zrozumieć znacznie większą cenę Kindle Oasis. Ciekawe, czy pozostanie ciekawostką, czy też znajdzie licznych wielbicieli. Jeśli ja bym się wybierał na kilka miesięcy gdzieś na bezludną wyspę albo do odizolowanej od świata oazy to, kto wie...

 

Definiowanie funkcji klawiszy w Kindle OasisEkran obracany jest automatycznie, a w menu można zdefiniować działanie przycisków (źrodło: tecnoblog.net)