866 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe czytanie

Czytniki książek elektronicznych, e-booki. Recenzje i testy: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Cybook, Icarus, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. Kontakt: cyfranekblog@protonmail.com.

popSLATE 2 - ekran E-Ink dla iPhone'a z Indiegogo

 

Na platformie Indiegogo pojawił się kolejny projekt współfinansowania urządzenia z ekranem wykonanym w technologii papieru elektronicznego. Pisałem już tutaj o podobnych zbiórkach na czytnik Icarus Illumina XL (kupiłem go i zrecenzowałem), czytnik The Ultimate E-Reader oraz urządzenie Czur scanner. Tym razem w nowej ofercie pod nazwą popSLATE 2 kryje się etui dla iPnone'ów z dodatkowym wyświetlaczem E-Ink. Pomysł sam w sobie ciekawy, gorzej może być z jego realizacją. Otóż wdrożenie poprzedniej wersji popSLATE zakończyło się.... bardzo umiarkowanym sukcesem.

 

Etui popSLATE w pierwszej wersji z zeszłego roku (źrodło: http://gizmodo.com)

 

Rok temu ukazały się recenzje popSLATE, w których wspominano, że pomysłodawcy zebrali na swój produkt około 150 tys. USD. Problem polegał na tym, że etui zaprojektowane dla iPhone 5 ukazało się na rynku dopiero po dwóch latach od zbiórki i było dość odległe od założeń. Koniec końców przeznaczone było dla iPhone 6. Wyposażono je w ekran o przekątnej czterech cali i niskiej rozdzielczości 240x400 pikseli.

Recenzenci narzekali na głównie z powodu kiepskiego designu oraz funkcjonalności produktu. Zamiast obiecanej ultra cienkiej nakładki, do klientów trafiło etui grubsze od samego telefonu. No i nadawało się ono tylko do jednego - wyświetlania przesłanych na ekran fotografii (wyświetlanych w 16 odcieniach szarości). W sumie więc za równowartość 130 dolarów amerykańskich, po dwóch latach czekania, można było mieć brzydkie i grube etui o bardzo ograniczonej funkcjonalności.

 

Projekt popSLATE 2 (źródło: www.indiegogo.com)

 

Teraz pomysł powraca jako popSLATE 2. Co tym razem obiecują organizatorzy zbiórki pieniężnej? Etui ma tym razem pełnić wiele funkcji. Ma to być statyczne wyświetlanie plików graficznych (kod QR, kod kreskowy, karta pokładowa, bilet), odczyt e-booków z Project Gutenberg (możliwość czytania innych e-booków ma być dodana po premierze produktu na rynku), wyświetlanie bieżących informacji (np. prognoza pogody, dane giełdowe) z telefonu czy własnych notatek. No i tym razem ma być znacznie cieńsze i ładniejsze.

Nowe etui ma być dopasowane do kilku modeli iPhone'ów - 6, 6S, 6+ oraz 6S+. W popSLATE 2 będzie zamontowany wyświetlacz o gęstości 200 ppi (podobnie jak w popularnych czytnikach e-booków). Wyświetlacz ma być także podświetlany a jego obsługę będą ułatwiały trzy przyciski (sensory) umieszczone pod ekranem. Całość (telefon i elektronika obsługująca ekran zamontowany w okładce) będzie ładowana z jednego gniazdka (typ lighting).

Obecnie można wpłacać pieniądze na dwie oferty projektowanych produktów. Pierwsza to popSLATE 2 za 69 USD (plus 20 USD przesyłka). Druga to zestaw dwóch okładek za 135 USD (plus 30 USD przesyłka). Mają być one dostępne już w lipcu tego roku. Do końca zbiórki pozostało około miesiąca. Aktualnie cel został osiągnięty w 58%, a firma chce w sumie zebrać 75 tys. USD.

 

Etui popSLATE 2 ma być dostępne dla czterech modeli iPhone'ów (źródło: www.indiegogo.com)

 

Trudno określić czy i kiedy akcja zakończy się powodzeniem. Poprzednia kampania wykazała, że pomimo zebrania sporej sumy pieniędzy, nie jest łatwo zrobić to, co się zamierzało. I do tego w zakładanym terminie. Ale jeśli ktoś chce mieć nietypowy gadżet do swojego iPhone'a 6 lub 6+, taniej i wcześniej od innych potencjalnych klientów - może warto wydać 89 dolarów? Strona projektu dostępna jest tutaj.

 

Na miesiąc przed zakończeniem zbiórki zebrano prawie 43 tys. USD (źródło: www.indiegogo.com)

 

 

Ja nie mam takich rozterek, ponieważ jestem tradycjonalistą - mój telefon pracuje pod systemem WebOS :) a książki czytam na czytnikach.

 

[Aktualizacja 1 III 2016 r.]

Kilkanaście godzin później... Organizatorzy akcji finansowania popSLATE 2 zebrali już ponad 200% zakładanej kwoty. Liczby dalej rosną, a do końca zbiórki wciąż pozostał miesiąc.

 

Obecnie jest prawie dwa tysiące chętnych na zakup etui z ekranem E-Ink (źródło: www.indiegogo.com)

 

[Aktualizacja 1 IV 2016 r.]

 

 

Można mówić o wielkim sukcesie zbiórki - ponad milion USD! (źródło: indiegogo.com)