905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

PocketBook Touch Lux 2 - test czytnika e-booków (część II)

Druga część recenzji czytnika PocketBook Touch Lux 2 poświęcona jest moim wrażeniom z czytania. Szczególną uwagę zwróciłem na obsługę plików PDF. W pierwszej części testu było więcej szczegółów technicznych, teraz czas na bardziej osobiste opinie o czytniku PocketBook 626 .

 

PocketBook Touch Lux 2 White

Czytnik książek elektronicznych do dobre lekarstwo na "otyłość" książek

 

Czytanie


PocketBook Touch Lux 2 nie należy do demonów szybkości, ale czynności związane z czytaniem realizuje sprawnie i poprawnie. Otwieranie książek (plik EPUB ok. 2-4 sekundy) czy zmiana wielkości czcionki nie jest natychmiastowa, ale mieści się w akceptowalnych granicach. Podczas lektury nawet dość długich książek, nie miałem kłopotów z reakcją ekranu na dotyk czy ze zmianą stron.

 

 

Dotknięcie środkowej części ekranu wywołuje menu podręczne podzielone na dwie części. Górny pasek to po kolei: wyjście z dokumentu, spis treści, wyszukiwanie, zakładka. Dolne menu: ustawienia (wielkości czcionki, odstępów między liniami, marginesów i dzielenia wyrazów), obrotu ekranu, wprowadzania własnych notatek i wywołania słownika z możliwością wpisania szukanego słowa


Czytnik ma spore możliwości dostosowywania wyglądu e-booków. Do najważniejszej należy precyzyjna regulacja wielkości czcionki. Brakuje równie precyzyjnego przeskakiwania między stronami. Tu trzeba się zdać na graficzny suwak wskazujący postęp w czytaniu. Są trzy stopnie regulacji odstępów między liniami i wielkości marginesów.

 

Tekst plików EPUB może być wyświetlany domyślną czcionką, przy pomocy jednego z kilkunastu krojów dostępnych w czytniku lub zainstalowanych przez użytkownika. Na prawo od pola wyboru czcionki znajduje się regulacja odstępu między liniami oraz wielkości marginesów


W recenzowanym czytniku (jak w większości obecnych na rynku) domyślnie brak jest dzielenia wyrazów według polskich reguł, ale bardzo prosto można temu zaradzić i cieszyć się przyjemniej sformatowanym tekstem. Najprościej można to zrobić przy pomocy reguł podziału stworzonych dla pakietu OpenOffice. Na potrzeby czytników, rozbudowaną wersję przygotował Ar't (do pobrania tutaj). Po rozpakowaniu archiwum *.zip, plik „hyph_pl.dic” należy skopiować do katalogu system/adobe/hyphenDicts w czytniku. Od tego momentu książki (w formacie tekstowym np. EPUB) powinny automagicznie uzyskać podział wyrazów zgodny z polskimi zasadami.


Strefy dotyku w czytnikach PocketBook są dobrze przemyślane. Ich umieszczenie umożliwia swobodną obsługę jedną ręką czy to przez prawo- czy leworęcznych użytkowników. Większa część prawej i lewej krawędzi ekranu służy do zmiany strony na kolejną. Prawy i dolny róg odpowiada za cofnięcie o jedną stronę. Dotknięcie w górnym prawym rogu wstawia zakładkę lub ją usuwa, a lewy górny róg to zamknięcie książki.

 

Strefy dotyku na ekranie czytników PocketBook


Inne działanie ma dłuższe przytrzymanie palcem słowa na ekranie. Pojawia się wtedy menu, umożliwiające zaznaczenie fragmentu tekstu, dodanie do niego notatki tekstowej, wyszukanie przez wyszukiwarkę Google, tłumaczenie (działa tylko dla pojedynczych słów) lub wysłanie cytatu do serwisu ReadRate. Zaznaczanie przy pomocy dwóch znaczników nie zawsze działa precyzyjnie. Czasami jakiś fragment nie chce się zaznaczyć i już!

 

PB 626 jako czytnik do PDF


Im więcej czytników testuję, tym bardziej się przekonuję, że PocketBook przywiązuje bardzo dużą wagę do jak najwygodniejszej obsługi plików PDF w swoich urządzeniach. Z czytników dostępnych obecnie na rynku, modele tej firmy oferują chyba największe szanse odczytania pliku w tym formacie bez potrzeby przerabiania czytnika lub samego pliku. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ pliki PDF są nieprzyjazne urządzeniom mobilnym, a zawartość dokumentów w tym formacie może sprawiać kłopoty nawet przeglądarkom komputerowym.

 

Menu do plików PDF sporo obiecuje i te obietnice spełnia. Najwięcej możliwości dostosowania tekstu daje menu "Tryb" - rozciągnięcie strony, obcinanie marginesów, tryb kolumnowy, rozpływ


Otwarcie pliku PDF w Touch Lux 2 może chwilę trwać. Czytnik spowalniają szczególnie pliki z dużą ilością elementów graficznych. Największym problemem z tego typu plikami we wszystkich czytnikach pozostaje jednak zdefiniowany w nich rozmiar strony. Bardzo często jest to A4. Z tego powodu większość czytników nie zapewnia czytelności dokumentu bez powiększenia. PocketBook daje do ręki czytelnikowi szereg narzędzi, dzięki którym czytanie pliku PDF może być możliwe, lub nawet komfortowe. W wielu innych czytnikach obecnych aktualnie na rynku jest to zadanie niewykonalne, czy to z powodu braku odpowiednich opcji (np. Kobo, Tolino) czy wadliwego oprogramowania (np. Icarus, InkBook).

 

 

Rozpływ to ostatnia deska ratunku dla plików PDF, które zostały zapisane na stronach o dużym rozmiarze


Najważniejszą opcją jest wyświetlanie tekstu w trybie poziomym (landscape). Dzięki temu dokument wyświetlany na szerokość ekranu ma większe litery. Wiele dokumentów (np. w formacie A4) jednak i w tym trybie jest trudna do odczytania. Drugim sposobem dostosowania tekstu jest obcięcie marginesów. Można to zrobić zdając się na czytnik lub sposób ich usuwania zdefiniować samodzielnie (np. osobno dla stron parzystych i nieparzystych). Trzecim sposobem może być wykorzystanie trybu kolumnowego. To przyda się szczególnie w tekstach z czasopism naukowych. PocketBook może podzielić stronę złożoną w dwóch lub trzech kolumnach, oczywiście umożliwiając powiększenie tekstu. No i w końcu, jeśli wszystkie powyższe opcje zawiodą, można użyć broni ostatecznej - rozpływu (reflow). W wielu czytnikach, które miałem w rękach (np. TrekStor, Tolino) to narzędzie jest obecne tylko z nazwy. W PocketBooku jednak działa i to znacznie lepiej niż w poprzednich wersjach oprogramowania. Tekst jest (zazwyczaj) wyświetlany poprawnie i mamy możliwość regulacji wielkości liter (niezbyt dokładnie poprzez szczypanie ekranu). Warto pamiętać, że ta funkcja nie zadziała z PDFami złożonymi z obrazków (skany stron).

 

 

W pliku PDF działa zakreślanie i wyszukiwanie w słowniku. Powyżej widać tekst złożony oryginalnie w trzech kolumnach wyświetlony przez czytnik w trybie kolumnowym

 

O czym jeszcze warto wiedzieć korzystając z czytnika firmy PocketBook?


- bardzo duże możliwości personalizacji wyświetlanego tekstu ma program CoolReader. Można go samodzielnie doinstalować, jeśli programy obecne w czytniku z jakichś względów nie są wystarczające.
- do PocketBooków można wgrywać samodzielnie czcionki w formacie TTF. Wystarczy odpowiednio nazwane pliki skopiować do katalogu system/fonts w czytniku. Nazwy powinny brzmieć odpowiednio: nazwaczcionki-regular.ttf (zwykła), nazwaczcionki-italic.ttf (kursywa), nazwaczcionki-bold.ttf (pogrubiona) oraz nazwaczcionki-bolditalic.ttf (pogrubiona kursywa). W ten sposób można mieć w czytniku np. najnowszą czcionkę opracowaną przez Amazon głównie dla czytników Kindle.
- wybór grafiki wyświetlanej po wyłączeniu czytnika znajduje się w menu Ustawienia/Ustawiania osobiste/Logo wyłączania.
- konfigurację czytnika można zabezpieczyć przed przypadkowymi zmianami w menu Ustawienia/Konserwacja/Prywatność/Chroń konfiguracje za pomocą hasła.
- z czytnika może korzystać kilka osób nie przeszkadzając sobie wzajemnie wstawianymi zakładkami czy postępem czytania tej samej książki. Można to włączyć w menu Ustawienia/Ustawienia osobiste/Profile użytkowników.
- jeśli często podłączamy czytnik do komputera można wyłączyć konieczność wyboru sposobu podłączania w menu Ustawienia/Konserwacja/Tryb USB.
- można usunąć skróty do nieużywanych aplikacji z menu czytnika. Warto wcześniej zrobić ich kopię w komputerze. Usunięcie skrótu nie usuwa samej aplikacji. Ja zmieniłem nazwy kilku plików w katalogu „applications”, zamieniając przykładowo bookstore.app na bookstore._app_. W ten sposób pozbyłem się odsyłacza do księgarni BookLand. Podobnie uczyniłem z czytnikiem RSS (pocketnews.app), szkicownikiem (scribble.app), PocketBook Sync (UniversalSync.app), szachy (chess.app), sudoku (sudoku.app) i przeglądarkę WWW (webbrowser.app). Nie ma możliwości edycji ikon umieszczonych w dolnej części głównego ekranu, a szkoda...

 

Podsumowanie


PocketBook Touch Lux 2 to solidny i wszechstronny czytnik e-booków. To jednocześnie najlepszy z PocketBooków, który recenzowałem, a to głównie za sprawą ekranu. Działa stabilnie i poprawnie obsługuje podstawowe funkcje wymagane od takiego urządzenia. Oferuje też szereg rozszerzeń, które mogą usprawnić pracę z tekstem. Porównanie obecnych na rynku czytników w zakresie obsługi plików PDF stawia go w czołówce, ponieważ posiada większe możliwości dostosowania formatu nieprzyjaznego czytnikom do ekranu o przekątnej sześciu cali.

 

Czytnik dobrze jest przystosowany do funkcjonowania na polskim rynku głównie dzięki spolszczeniu menu, polskojęzycznej instrukcji obsługi oraz wgranym domyślnie kilku słownikom (w tym angielsko-polskim). Sądzę, że przy kolejnych aktualizacjach oprogramowania firma powinna pokusić się o dołączenie choćby dostępnych na wolnej licencji polskich reguł dzielenia wyrazów i zasobów internetowego słownika języka polskiego SJP.


Moja opinia o czytniku PocketBook Touch Lux 2 jest zdecydowanie pozytywna. Można mu wytknąć kilka wad (np. szybkość działania). Jednak PocketBook 626 to solidne urządzenie, które powinno długo posłużyć do czytania e-booków i dostarczyć wielu miłych chwil spędzonych na czytaniu bez stresu związanego z aspektami technicznymi. A oto przecież chodzi!


Porada konsumencka na dziś brzmi: nie wstydź się wybrać urządzenie, które ma już na rynku swojego następcę jeśli jest to PocketBook Touch Lux 2. Tym bardziej w przypadku czytnika do PDFów.

 

Plusy


- bardzo dobra choć wolna obsługa plików w formacie PDF (w porównaniu do dostępnych czytników z ekranem 6”);
- przyciski fizyczne oraz ekran dotykowy;
- wysyłka plików na adres poczty elektronicznej czytnika;
- synchronizacja z dyskiem Dropbox i (opcjonalnie) chmurą PocketBook Cloud;
- polska klawiatura i możliwość wyszukiwania w tekście po polsku;
- możliwość wgrywania własnych czcionek;
- możliwość dogrania polskich reguł dzielenia słów;
- menu po polsku;
- instrukcja obsługi po polsku;
- zainstalowane słowniki i możliwość korzystania ze słownika jako osobnej aplikacji.

 

Minusy


- zła reakcja przeglądarki WWW na wybieranie odsyłaczy;
- długi start po wyłączeniu (w porównaniu z innymi czytnikami);
- zbyt rozbudowane menu;
- sporadyczne zapominanie ustawień wyświetlania plików PDF;
- wolne wczytywanie plików PDF z dużą ilością grafiki;
- puste miejsce w menu „Kopia i odzyskiwanie”.

 

Obok wszystkich plusów i minusów PocketBooka Touch Lux 2 przedstawionych powyżej, największą zaletą pozostaje mobilność, długi czas pracy na baterii i komfort czytania

 

 

Dane techniczne wg producenta


Ekran: przekątna 6 cali ekran E-Ink Pearl HD i wysoką rozdzielczością 1024x758 pikseli, 16 odcieni szarości, dotykowy, 212 dpi;
Waga: 208 g;
Rozmiary: 174,4х114,6х8,3 mm
Pamięć: ok. 3,3 GB wewnętrznej (4GB pomniejszona o pliki systemu operacyjnego), z możliwością rozszerzenia kartą pamięci microSD o pojemności do 32 GB;
Czcionki: 11 krojów łacińskich czcionek (możliwość dodawania własnych);
Obsługiwane formaty tekstowe: EPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC (MOBI);
Obsługiwane formaty graficzne: JPEG, BMP, PNG, TIFF;
Łączność: Wi-Fi;
Procesor: 1000 MHz;
Pamięć RAM: 256 MB;
System: linux;
Główne funkcje: ReadRate, DropBox, Send-to-PocketBook, BookStore, PocketBook Sync, przeglądarka Internetu, czytnik kanałów RSS, kalkulator, odręczny notatnik, zegar, słowniki, gry: szachy, pasjans, Sudoku oraz PocketBook Cloud (od firmware w wersji 5.12);

Oficjalna strona czytnika: http://www.pocketbook-int.com/pl/products/pocketbook-touch-lux-2

 

Firma udostępnia na swoich stronach zbiór polskiej klasyki literatury w postaci bezpłatnych 25 e-booków w formacie EPUB. Książki można pobrać ze strony wsparcia produktu.

 

[Aktualizacja 5 IV 2019 r.]

PocketBook Touch Lux 2 (wraz z Touch Lux 3) otrzymał dużą aktualizację oprogramowania wewnętrznego. Więcej szczegółów we wpisie: "PocketBook Touch Lux 3 z POPRAWIONĄ wersją FIRMWARE (5.20.425)".