905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Nowy czytnik - inkBook 8 na horyzoncie

 

Paweł Horbaczewski z firmy Arta Tech, obiecywał w listopadzie zeszłego roku, że „(...) jeszcze w tym roku pokażemy jeden nowy e-czytnik, tym razem z większym ekranem.”. Obietnicy najwyraźniej nie udało się zrealizować. Oficjalna strona firmy do dziś nie zawiera żadnej wzmianki o nowym produkcie z większym ekranem. Ale może jeszcze nie wszystko stracone?

 

inkBook 8 na Allegro

Oferta czytnika inkBook 8 w Allegro (źródło: allegro.pl)

 

Oto jeden z użytkowników forum.eksiazki.org znalazł dziś ciekawą ofertę w serwisie allegro.pl. Podobną znalazłem też w jednym ze sklepów internetowych. Według opisów, jest to czytnik o nazwie „inkBOOK 8”. Czas wysyłki sprzedawca z Allegro określił jako 24 godziny, co sugeruje, że fizycznie jest on już dostępny. Urządzenie opisano następująco:

„Czytnik ebooków z 8-calowym dotykowym i doświetlanym ekranem E Ink, sklepem z aplikacjami i systemem Android.

- Duży i wyraźny 8-calowy ekran E Ink Pearl™ w technologii e-papieru zapewnia doskonałą czytelność wyświetlanego tekstu oraz szybki czas odświeżania stron

- Instaluj aplikacje Android by rozbudować możliwości czytnika

- Tygodnie działania na jednym ładowaniu baterii

- Nie psuje wzroku przy wielogodzinnym użytkowaniu

- Przyjazne dla oczu doświetlenie ekranu, które można swobodnie regulować lub wyłączyć w warunkach słabego oświetlenia

- Dumnie stworzony w Polsce

 

Podane są też parametry techniczne czytnika. Ekran o przekątnej ośmiu cali ma ma rozdzielczość 1024x768 pikseli. Urządzenie obsługuje wiele formatów tekstowych (PDF, EPUB, MOBI, TXT, RTF, FB2, HTML), ma 8 GB pamięci wewnętrznej, którą można rozbudować przy pomocy karty microSD. Całość pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android 4.2.2. Brzmi znajomo? Dla mnie tak, bo taki właśnie czytnik kupiłem w zeszłym roku jako Icarus Illumina XL w ramach akcji organizowanej przez holenderską firmę DistriRead w serwisie Indiegogo. Teraz można go zamawiać m.in. w niemieckim Amazonie. Jestem w trakcie testów czytnika na potrzeby niniejszego bloga. Sądząc po parametrach i jednej wizualizacji z oferty na Allegro, to takie same urządzenia.

 

inkBook 8 z Allegro

Wizualizacja czytnika inkBook 8 (źródło: allegro.pl)

 

Między inkBookiem a Icarusem (pomimo uderzających podobieństw) dostrzegam jednak kilka różnic. Icarus ma obsługę plików audio (MP3), a inkBook nie. Icarus kosztował w listopadzie 2015 roku 169 USD (w przeliczeniu po dzisiejszym kursie to niespełna 700 złotych) a inkBook wyceniono na na Allegro na 871 PLN (bez kosztów dostawy). No i w opisach holenderskiej firmy nie spotkałem nigdzie wzmianki, że ich czytnik został „dumnie stworzony w Niderlandach”...

[Aktualizacja] Recenzję czytnika Icarus Illumina XL można przeczytać tutaj: "Android i osiem cali - recenzja czytnika Icarus Illumina XL"