905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Ranking czytników książek elektronicznych (we Francji)

 

Koniec roku to często czas na różnego rodzaju podsumowania. Sprzyja temu również okres zwiększonego zainteresowania potencjalnymi prezentami świątecznymi. Zarówno w prasie drukowanej jak i w różnych serwisach internetowych można znaleźć publikowane raz po raz rankingi i poradniki prezentowe związane z czytnikami. Wiele trafnych uwag na ich temat napisał już Robert Drózd na łamach Świata Czytników, gdy takie rankingi i zestawienia kilka razy komentował. Zwracał uwagę między innymi na trudności we wskazaniu jednego idealnego urządzenia. No bo jak wskazać ten jeden produkt, skoro każdy może mieć trochę inne potrzeby i oczekiwania co do niego? Producenci na szczęście różnicują swoją ofertę, próbując dostosować produkty do zasobności portfela klientów z jednej strony oraz ich wymagań z drugiej. W świecie czytników, który zdominowany jest przez Amazon Kindle, każdy z głównych producentów próbuje jednak dać klientom możliwość wyboru. Niektórzy z nich wręcz wprowadzają lokalne marki, jak choćby PocketBook w Rosji (Reader). Najważniejsi gracze na europejskim rynku czytników: Amazon, Kobo, PocketBook czy Tolino mają w swojej ofercie przynajmniej dwa różne urządzenia. Również marki o mniejszym zasięgu geograficznym, takie jak przykładowo Cybook, Bookeen, Icarus, Energy Sistem czy InkBook, oferują wybór przynajmniej między wersją ze zintegrowanym oświetleniem lub bez, a czasem znacznie więcej.

 

Ranking top 10 czytników e-booków we Francji

Ranking czytników francuskiego magazynu zapowiedziany na okładce ostatniego numeru z roku 2015

 

Dlaczego czytnik e-booków?

Mnie zainteresowało zestawienie przygotowane przez francuski magazyn konsumencki 01net. Kiedyś pisałem już o podobnym rankingu z magazynu "Que Choisir". W ostatnim numerze 01net (833/2015) opublikowano ranking czytników e-booków roku 2015 w cenie do 130 EUR, dostępnych na rynku francuskim. Nie wzięto więc pod uwagę droższych eCzytników np. Kindle Voyage, PocketBook Ultra (we Francji sprzedawany jako Tea Ultra) czy urządzeń z ekranem o przekątnej ekranu większej niż 6 cali (15,2 cm).

We wstępie zwrócono uwagę na najważniejsze zalety czytników książek elektronicznych wyposażonych w ekran z papieru elektronicznego. Oto, co jest najważniejsze zdaniem autorki rankingu:

- ekran z papieru elektronicznego to wygoda czytania przy naturalnym świetle;

- czytniki z ekranem e-ink to brak odblasków tak przykrych i męczących przy lekturze z ekranów LCD z gładkim frontem

- e-booki mają niższą cenę w porównaniu z wydaniami papierowymi.

 

Autorka uznała, że ekran o przekątnej 6 cali jest najlepszym kompromisem między mobilnością i poręcznością urządzenia a wygodą czytania. Spośród słabych stron eReaderów wskazano na brak kolorów, kłopoty z obsługą (szczególnie dużych) PDFów oraz zamknięty format e-booków (MOBI) używany w czytnikach Kindle.

 

Ranking czytników ebook we Francji

Pierwsza trójka w rankingu francuskiego magazynu 01net

 

Który czytnik jest najlepszy?

Na pierwszym miejscu został umieszczony Kobo Glo HD - najwyższej jakości czytanie w dzień i w nocy (fr. „Le top pour la lecture de jour comme de nuit”). To tegoroczna premiera, która zapoczątkowała upowszechnienie ekranu E-Ink Carta o najwyższej aktualnie dostępnej rozdzielczości (w tym przypadku 1072x1448, 300 ppi). Pierwszym czytnikiem z takim ekranem był Kindle Voyage, ale jego cena wciąż jest bardzo wysoka. Kobo Glo HD zapoczątkował pojawienie się najwyższej jakości urządzeń w znacznie bardziej przystępnej cenie. Po nim pojawił się dość szybko Kindle Paperwhite 3, a jesienią tego roku Tolino Shine 2 HD oraz Tolino Vision 3 HD. W opisie czytnika, autorka rankingu podkreśliła znakomitą ostrość i kontrastowość tekstu lub komiksów w formacie EPUB na ekranie Kobo.

Drugą pozycję przyznano Kindle Paperwhite 3 - piękny ekran i bogaty katalog e-booków (fr. „Un bel écran et un catalogue étoffé”). To również tegoroczna premiera i odpowiedź Amazonu na Kobo Glo HD. W opisie czytnika zwrócono uwagę na znakomitej jakości ekran i bezpośredni dostęp do najobszerniejszego katalogu e-booków. Od pierwszego miejsca Kindle oddzieliło stosowanie zamkniętego formatu e-booków (MOBI zamiast EPUB). Nie dostrzeżono znacznie lepszego niż w Kobo wsparcia dla plików PDF.

Trzecie miejsce dumnie zajął produkt francuskiej marki Bookeen - Cybook Muse FrontLight (fr. „Un fabricant français sur le podium”). Zdaniem autorki czytnik zapewnia bardzo dobry stosunek jakości do ceny (jest tańszy o 30 EUR od poprzednio wymienionych czytników). Urządzenie pochwalono za obecność fizycznych przycisków zmiany stron i gniazdo kart microSD. O potencjale tego czytnika może świadczyć fakt, że został wybrany przez francuską sieć sklepów E. Leclerc jako czytnik firmowy przynajmniej na najbliższe dwa lata. Umowa z firmą Bookeen obejmuje nie tylko dostawę czytników, ale również obsługę działu e-booków.

Kolejne miejsca przypadły kolejno modelom: Kindle 7 (Touch 2014), PocketBook Touch Lux 3, Bookenn Cybook Muse Essential, Kobo Touch 2.0 oraz Carrefour Nolimbook + HD.

 

Najlepsze czytniki z rankingu czasopisma 01net

Koniec roku i okres świąteczny to czas na ranking i porównanie czytników...

 

Komentarz

Nie ukrywam, że trochę jestem zaskoczony kolejnością czytników w rankingu, a szczególnie pierwszym miejscem Kobo Glo HD. Bardzo lubię czytniki Kobo, Kobo Glo HD jest udaną konstrukcją, ale... Z jednej strony autorka gani Amazon za stosowanie zamkniętego standardu zapisu e-booków, a z drugiej stawia za wzór jeden z bardziej izolowanych systemów - Kobo. Przypomnę, że Kobo nie udostępnił swoim użytkownikom choćby bezprzewodowego przesyłania własnych plików EPUB czy konta w chmurze, do którego można wgrać posiadane e-booki. A w Kindle, Tolino, czy PocketBookach to standard. Jednocześnie Kobo to jedna z ostatnich marek, które wciąż mają naprawdę kiepską obsługę plików PDF. A Kobo Glo HD nie jest tutaj wyjątkiem.

Zaskoczyła mnie także niska pozycja czytnika PocketBook Touch Lux 3. Testuję właśnie jego poprzednika, czyli Touch Lux 2. Uważam go za bardzo sprawne i porządnie wykonane urządzenie o większych możliwościach niż np. sklasyfikowany wyżej w rankingu Kindle 7. PocketBook jest moim zdaniem zwyczajnie bardziej wszechstronny i lepszy od podstawowego Kindle, choćby pod względem obsługi PDFów. Ma także gniazdo kart microSD, fizyczne przyciski zmiany stron oraz wbudowane oświetlenie. Moim zdaniem zasługuje więc na wyższą pozycję w rankingu. Chyba, że czegoś nie wiem o Touch Lux 3, a rozciąganie przeze mnie atutów Touch Lux 2 na następcę nie jest uzasadnione...?

 

Podsumowanie

Bardzo dobrze, że w popularnej prasie ukazują się podobne rankingi. Jednak po raz kolejny okazuje się, że nie jest łatwo dokonać obiektywnej oceny czytników książek elektronicznych. Można mieć różne opinie o czytnikach i ekosystemach poszczególnych producentów. Z jednej strony może to wynikać ze specyfiki krajowego rynku e-booków czy choćby z indywidualnych preferencji użytkowników. Niestety, nie znam czytników Bookeen (czytnik Nolim z sieci handlowej Carrefour to klon Bookeena), nie mam również w rękach PocketBooka Touch Lux 3. Trudno mi więc do końca zgodzić się lub nie, z autorką rankingu. Pozostaje mi nadrobić zaległości w zakresie modeli czytników z rynku francuskiego...