904 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Nowe PocketBooki na horyzoncie? Na razie tylko w Rosji...

 

Nowe PocketBooki pod marką Reader pojawiły się w Rosji. Rosyjski serwis the-ebook.org kilka dni temu poinformował, że są już gotowe całkiem nowe czytniki firmy PocketBook. Jest już także oficjalna strona prezentująca nowe produkty. Do tej pory informacje dochodzące z firmy sugerowały, że nowości na rynku europejskim nie będzie w tym roku. A tu chyba jednak niespodzianka, choć tylko dla Rosjan...

 

PocketBook - marka na rynek rosyjski: Reader Book 2

Reader Book 2 wersja biała (źródło: http://reader-book.ru)

 

Reader jest nową linią przystępnych cenowo czytników (ros. "устройства в нижнем ценовом сегменте") z wyświetlaczami E-Ink produkowanych przez PocketBook. Zostały opracowane z myślą o rynku rosyjskim i mają tam funkcjonować równolegle z dotychczasowymi czytnikami oferowanymi pod "starą" marką. To ważny region dla firmy, bo ma na nim dominującą pozycję. Na terenie Rosji pojawiły się w ofercie od razu dwa zupełnie nowe urządzenia Reader Book 1 i Reader Book 2. Taką samą nazwę firma PocketBook wprowadziła wcześniej we Francji dla już istniejących czytników, w związku z postępowaniem w tamtejszym sądzie dotyczącym używania słowa "Pocket" w nazwie. Tym razem chodzi jednak o nowe konstrukcje. Strona reader-book.ru prezentuje dwa nowe modele Book 1 i Book 2. Teoretycznie można je już kupić, ale nie udało mi się przejść do etapu zapłaty za zamówienie.

 

Reader Book 1 - marka PocketBooka na rynek rosyjski

Reader Book 1 wersja czarna (źródło: http://reader-book.ru)

 

Reader Book 1 to czytnik z ekranem E-Ink Pearl o przekątnej sześciu cali i rozdzielczości 1024x768 pikseli (250 ppi - chyba powinno być 212 ppi). Obsługa odbywa się przy pomocy umieszczonych pod ekranem dwóch przycisków zmiany stron i czterokierunkowego przycisku, wyglądającego podobnie jak np. w PocketBook Mini. Pamięć wewnętrzna czytnika to 4 GB (3,2 GB dostępne dla użytkownika), ale można ją rozszerzyć o kartę pamięci (do 32 GB). Wymiary to 163,6x116x9,4 mm przy wadze 150 g. Oficjalna cena to 5 999 RUB czyli równowartość nieco ponad 360 PLN.

 

Czytniki e-booków Reader

Na oficjalnej stronie WWW podana jest cena obu modeli (źródło: http://reader-book.ru)

 

Reader Book 2 ma z kolei ekran E-Ink Pearl o mniejszej rozdzielczości, bo tylko 600x800 pikseli (166 ppi). Tu obsługa jest jednak dotykowa. Ten model również daje użytkownikowi do dyspozycji 3,2 GB pamięci wewnętrznej (4 GB pomniejszone o pliki systemowe, ale także do rozbudowy dzięki karcie pamięci. Rozmiary są podobne, choć ciut mniejsze od Book 1 - 155,5x116x8,85 mm. Book 2 jest też lżejszy - 140 g. Oficjalna cena to 6 999 RUB czyli równowartość nieco ponad 420 PLN.

 

Zakup, póki co, nie może zostać sfinalizowany, może dlatego, że bzdurne dane powpisywałem do formularza... (źródło: http://reader-book.ru)

 

Oba modele dostępne są z czarną lub białą obudową. Bardzo ładnie prezentują się na grafikach ze strony WWW producenta. Mają też kilka cech wspólnych pod względem konstrukcyjnym. Czytniki nie mają zintegrowanego oświetlenia oraz łączności bezprzewodowej (wi-fi). Gniazdo kart pamięci i wyłącznik umieszczone mają na dolnej krawędzi obudowy. Czytniki obsługują mnóstwo formatów, tak jak poprzednie czytniki PocketBooka (m.in. EPUB, PDF, FB2, DOC, DOCX). Pracują pod Linuksem, ale na grafikach przedstawionych przez producenta nie można zobaczyć, czy menu jest zmienione w stosunku do już obecnych modeli i czy są inne, niż rosyjska, wersje językowe.

 

Na razie nie ma się co spodziewać, że nowe Readery znajdą się na polskim rynku, przynajmniej oficjalnie.

 

[aktualizacja 19 XI 2015 r.]

W informacji prasowej producenta ogłoszono, że następne partie modelu Readr Book 2, będą jednak wyposażone w moduł łączności bezprzewodowej (ros. "Рады сообщить, что компания PocketBook обновила ПО для новой модели Reader Book 2. Благодаря новой версии прошивки пользователям станет доступна функция Wi-Fi."). Dokładniej, to nowa wersja oprogramowania wewnętrznego odblokowuje funkcjonowanie wi-fi.