905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Pierwsza prezentacja Icarus Illumina XL i wkrótce koniec zbiórki na "The Ultimate e-reader"

 

Kończy jedna z trzech opisywanych ostatnio przeze mnie akcji zbierania funduszy na projekty związane z książkami elektronicznymi. Pierwsza z nich, zakup czytnika Icarus Illumina XL, wkracza właśnie w ostatnią fazę. Jak donosi holenderska firma, zmówione urządzenia dotarły do Europy i rozpoczęła się wysyłka do osób biorących udział w zbiórce. Przypominam, że przedmiotem kampanii był zakup czytników z ekranem o przekątnej 8 cali opartych na otwartej wersji systemu Android. Sprzedano 83 czytniki.

 

Czytnik Icarus Illumina XL - pudełko

Pudełko zbiorcze z czytnikami Icarus Illumina XL (źródło: indiegogo.com)

 

Prezentacja podstawowych funkcji czytnika Icarus Illumina XL (źródło: indiegogo.com)

 

Drugi projekt, o którym pisałem, zakończył się nie lada jakim sukcesem. Zebrano prawie 700 tys. USD na "Czur scanner" służący do szybkiego skanowania dokumentów w połączeniu z automatyczną digitalizacją zasobów analogowych.

 

Znacznie gorzej wygląda sytuacja z ostatnim z projektów, czytnikiem książek zaprojektowanym we współpracy z autorami kanadyjskiego serwisu Goodereader. Ich pomysł również (jak przy czytnikach Icarus Illumina) zakłada zastosowanie systemu Android ale w urządzeniu z ekranem o przekątnej 6 cali i najwyższej dostępnej rozdzielczości (1430 x 1080 pikseli, 300 ppi) oraz gniazdem na karty pamięci.

Projekt czytnika serwisu Goodereader na platformie Indiegogo

Efekt kampanii organizowanej przez blog Goodereader na 36 godzin przed finiszem (źródło: indiegogo.com)

 

Kanadyjczykom niestety poszło zdecydowanie słabo. W chwili, kiedy to piszę (na 36 godzin przed zakończeniem), organizatorzy zebrali ponad 7 tys. USD realizując tym samym około 3% zakładanej kwoty. W zapowiedziach akcji obiecywano m.in. liczne filmowe prezentacje mające wskazywać najciekawsze możliwości nowego urządzania, ale nic takiego nie zobaczyliśmy. Ostatni komentarz ze strony Michaela Kozlowski'ego pochodzi sprzed miesiąca i dotyczy kłopotów z uzyskaniem od producenta demonstracyjnych egzemplarzy. Wygląda na to, że autorzy akcji sami już nie wierzą w jej powodzenie. Gdyby ktoś jednak chciał ją wesprzeć, ma jeszcze kilkadziesiąt godzin na ewentualne podjęcie decyzji...

 

Ostatni komentarz kampanii The Ultimate e-reader

Można odnieść wrażenie, że pomysłodawcy porzucili akcję, od miesiąca brak jest aktualizacji stanu zaawansowania projektu (źródło: indiegogo.com)

 

[Aktualizacja 22 XII 2015 r.]

Zbiórka została zakończona. Trudno ją uznać za sukces, ponieważ nabywców znalazło 36 czytników. Ostatecznie zebrano ponad 7,5 tys. USD. Organizatorzy obiecują pokazanie egzemplarza demonstracyjnego przed końcem roku.

 

Wynik zbiórki na The Ultimate e-reader

Wynik kampanii The Ultimate e-reader (źródło: indiegogo.com)

 

[Aktualizacja 7 II 2016 r.]

Recenzję czytnika Icarus Illumina XL można przeczytać tutaj: "Android i osiem cali - recenzja czytnika Icarus Illumina XL"