905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Jak wgrać książki do czytnika Amazon Kindle?

Osoby, które świeżo zakupiły swój pierwszy czytnik e-booków, stają czasami przed dylematem, jak szybko wgrać do niego książkę i cieszyć się lekturą? Raz po raz spotykam się z pytaniami takimi jak w tytule. Sporo takich próśb o pomoc otrzymuję od osób, które nabyły czytnik z reklamami korzystając z mojego poradnika o tym jak najtaniej kupić Kindle z Niemiec lub wersję bez reklam wysyłaną wprost na polski adres. [Aktualizacja] Czytniki Kindle są dostępne także w polskim oddziale Amazonu: Kindle 11, Kindle Paperwhite 5 oraz Kindle Oasis 3.

 

Reklama Kindle Paperwhite w chińskim Amazonie

Czytniki Kindle wbrew pozorom nie są najtańsze w chińskim Amazonie, lecz w niemieckim (źródło: amazon.cn)

 

Postanowiłem zebrać przynajmniej kilka dobrych sposobów wgrywania książek do czytników Kindle. Nie ma potrzeby stosować czy testować wszystkich. Zazwyczaj wystarczy jeden z nich, ale można też stosować je równolegle, zależnie od potrzeb. Nawet jeśli znasz już jeden z nich lub więcej, zachęcam do lektury, bo może akurat inny okaże się znacznie wygodniejszy...

 

Sposób pierwszy: skopiować plik MOBI przez kabel USB

Każdy czytnik sprzedawany jest z kablem USB. Kabel ten służy do ładowania baterii w czytniku ale także do wgrywania książek. Czytnik podłączony do komputera przez kabel USB, powinien być widoczny jako zewnętrzny napęd. Czytniki Kindle poprawnie współpracują z różnymi systemami operacyjnymi. Nie powinniśmy mieć z nimi kłopotu pod Windows, Linuksem czy Mac OS. Aby przesyłać książki do pamięci kindelka wystarczy dowolny program służący do kopiowania plików (np. Total Commander czy inne systemowe narzędzie).

 

Kindle widoczny w komputerze jako zewnętrzny dysk

Zawartość pamięci podłączonego czytnika powinna wyświetlić się w nowym oknie (tu jako dysk D w windowsowym menedżerze plików)

 

Z wyświetlanej zawartości czytnika interesuje nas w zasadzie tylko jeden katalog - „documents”. To do niego należy skopiować posiadane książki. Można to zrobić poprzez przeciągnięcie i upuszczenie pliku w katalogu „documents”. Zazwyczaj będą to pliki z następującymi rozszerzeniami: mobi, azw3, azw, pdf. Najczęściej jednak spotykanym typem plików przeznaczonych dla czytników Kindle są takie, które mają rozszerzenie „mobi”. W taki sposób też często opisane są w księgarniach książki przeznaczone dla czytników z Amazonu. Drugi, powszechnie dostępny w księgarniach typ plików - „epub” - przeznaczony jest dla innych czytników. Jednak jeśli nawet takie e-booki już posiadamy, nie należy panikować, w następnym sposobie powiem, jak sobie z nimi poradzić w kindelkach.

 

Bezpieczne wysuwanie Kindle

Przed odłączeniem Kindelka od komputera warto zastosować bezpieczne wysuwanie sprzętu

 

Po skopiowaniu pliku do katalogu „documents” pozostaje już tylko bezpiecznie wysunąć czytnik, można odłączyć kabel i rozpocząć czytanie.

 

Sposób drugi: z komputera przez kabel USB pliki MOBI lub EPUB z calibre

Calibre jest bezpłatnym programem do zarządzania e-bookami. Może służyć również do zmiany zawartości plików jak i konwertowania różnych formatów książek. To chyba najlepsze, kompleksowe rozwiązanie, które mogę polecić każdemu, kto korzysta z czytnika. Program działa pod różnymi systemami operacyjnymi. Najnowszą wersję można pobrać stąd: http://calibre-ebook.com/download (uwaga: dla Windows XP należy wybrać wersję 1.48). Nie wszystkim jednak calibre odpowiada, właśnie za względu na bogactwo potencjalnych możliwości. Dla takich osób jest również rozwiązanie - choćby KDeasy.

 

Używanie programu calibre jest w sumie proste. Jeśli nie chcemy, to nie ma potrzeby zagłębiać się w jego zaawansowane możliwości. Funkcjonalność polega z jednej strony na gromadzeniu w jednym spisie wszystkich książek, a z drugiej - na zarządzaniu nimi w czytniku. Warto wspomnieć, że calibre obsługuje znakomitą większość istniejących czytników, a nie tylko Kindle.

 

Ekran główny programu calibre. W bibliotece znajdują się dwie książki, z tego e-book "Amsterdam" jest już skopiowany do pamięci czytnika

 

Pierwszym krokiem kopiowania e-booka do czytnika, powinno być dodanie posiadanej książki do kolekcji calibre. W tym celu trzeba wybrać przycisk „Dodaj książki” z paska w górnej części menu programu. Wyszukany na dysku plik jest dodawany do listy e-booków w programie. Kolejny krok, to podłączenie czytnika. Za pierwszym razem może chwilę potrwać, zanim zostanie rozpoznany przez system i będzie widoczny w programie calibre. Czy program już jest połączony z urządzeniem poznamy po tym, że w górnym pasku wyświetli się ikona „Urządzenie” a na liście książek pojawi się dodatkowa kolumna „Na urządzeniu”. W tym momencie można zaznaczyć myszką książkę i następnie nacisnąć ikonę „Prześlij do urządzenia”. Po chwili przy tytule książki powinien pojawić się „ptaszek” poświadczający, że książka jest w czytniku.

 

Można w ten sposób wysyłać pojedyncze e-booki jak też wiele książek jednocześnie. Działa to także np. z plikami EPUB, których Kindle nie obsługuje. Calibre rozpozna, że potrzebna jest konwersja i dokona jej podczas kopiowania pliku. Może się zdarzyć, że efekty takiej konwersji nie będą do końca zadowalające, a takim przypadku warto poszukać profesjonalnie przygotowanego pliku MOBI.

 

Opcja bezpiecznego wysuwania czytnika przed odłączeniem od komputera może być wykonana z poziomu programu calibre

 

Na koniec trzeba jeszcze bezpiecznie wysunąć czytnik (menu „Odłącz urządzenie” po tupnięciu prawym przyciskiem myszki na ikonie „Urządzenie”).

Warto wiedzieć, że calibre może wysłać książki na Kindle również bezprzewodowo, przez e-mail. Ale o tej funkcji może napiszę innym razem...

  

[Aktualizacja] Sposób trzeci: z urządzenia mobilnego przez kabel USB OTG

Niedawno zorientowałem się, że czytniki Kindle widoczne są jako pamięć zewnętrzna także gdy podłączymy je do urządzeń mobilnych. W ten sposób telefon lub tablet może stać się źródłem książek dla czytnika. Przydatne to będzie choćby wtedy, gdy swoją biblioteczkę mamy na dysku w chmurze lub w księgarni, a czytnikowa przeglądarka nie da sobie rady z pobraniem e-booków. Ratunkiem może być aplikacja mobilna, przy pomocy której pobierzemy plik. Dowolny program typu menedżer plików powinien umożliwić skopiowanie e-booka przez kabel do pamięci czytnika.

 

Kindle Voyage widoczny jako "nośnik USB" po podłączeniu do telefonu (czarny kabel to USB OTG, biały to zwykły USB)

 

Aby skorzystać z tego sposobu potrzebny jest kabel USB OTG. Po podłączeniu przy jego pomocy, czytnik powinien być widoczny jako pamięć zewnętrzna. Należy pamiętać, że nie wszystkie urządzenia mobilne oferują jednak taką możliwość.

 

Sposób czwarty: przesyłka pliku e-booka na adres e-mail czytnika Kindle

Każdy czytnik Amazon Kindle otrzymuje unikalny adres poczty elektronicznej. Od momentu rejestracji urządzenia na naszym koncie, można na niego wysyłać książki. Jaki to adres, można sprawdzić zarówno w samym urządzeniu jak i w księgarni Amazon. W amazon.com przykładowo otwieramy menu Your Account/Manage Your Content and Devices. Tam wyświetlone powinny być wszystkie zarejestrowane lub zakupione na nasze konto czytniki (ale i np. aplikacje Kindle). Po wybraniu każdego z nich, poniżej będzie nazwa czytnika i przypisany do urządzenia adres e-mail. Na ten adres należy wysyłać książki jako załączniki do e-maila.

 

Adres e-mail czytnika można sprawdzić w ustawieniach konta w Amazonie (źródło: amazon.com)

 

Przed wysyłką musimy jeszcze dodać adres poczty elektronicznej, z którego czytnik będzie przyjmował książki. To ochrona przed spamem. Trzeba to zrobić w ustawieniach konta w księgarni Amazon, czyli: Your Account/Manage Your Content and Devices/Settings, a dokładnie w sekcji „Approved Personal Document E-mail List” wybierając „Add a new approved e-mail address”. Chyba najwygodniej dodać własny adres, z którego zazwyczaj korzystamy.

 

Usługa wysyłki najlepiej sprawdza się z plikami typu MOBI. Można jednak wysyłać również *.doc, *.docx, *.rtf, *.htm, *.html oraz *.txt. Dokumenty typu PDF także mogą być przesłane ale tylko z opcją przekonwertowania. Należy wtedy wpisać słowo convert w temacie listu. Efekty nie zawsze są zadowalające, dużo zależy od rodzaju dokumentu PDF i naszych oczekiwań.

 

Ten sposób wysyłki książek do Kindle może być szczególnie przydatny, gdy chcemy wysyłać książki do czytnika znajdującego się daleko od nas. Sprawdza się na przykład przy wysyłce do kogoś z rodziny, kto nie potrafi posługiwać się internetami i komputerami a lubi czytać to co ma „pod ręką” w pamięci czytnika. Jeśli kindelek jest podłączony do internetu, już po chwili od wysłania e-maila z książką, „obdarowana” osoba może się cieszyć lekturą.

 

W ten sposób można dostarczać również e-booki przy pomocy opisanego wcześniej programu calibre. Trzeba tylko mu podać parametry naszego konta pocztowego i adres samego czytnika. W ustawieniach (Ustawienia/Zmień ustawienia calibre) należy dodać adres e-poczty czytnika w sekcji "Udostępnianie książek poprzez email". Można dodać tam kilka czytników kolejno wybierając ikonę z zielonym plusem po prawej stronie. Adres czytnika wpisujemy w polu Email.

 

Wpisywanie w calibre adresu poczty elektronicznej przypisanego w Amazonie do czytnika

 

Drugim krokiem jest dodanie parametrów wysyłki listów. Można użyć dowolnego konta pocztowego. Poniżej przykład dla Gmaila. Inne usługi pocztowe mogą wymagać podania odmiennych parametrów. W polu "Nazwa użytkownika" i "Hasło" należy wpisać własne dane. Przy okazji można zdefiniować tutaj również formaty przesyłanych książek (np. MOBI) i własną nazwę czytnika (pole "Alias"), która będzie się pojawiać w menu calibre.

 

Wpisywanie w calibre ustawień usługi poczty elektronicznej

 

Po wpisaniu ustawień, należy je zatwierdzić. W menu programu powinna pojawić się opcja wysyłki do zdefiniowanego czytnika. Aby ją wywołać, można na przykład tupnąć prawym przyciskiem na książce i wybrać: Połącz/udostępnij/Prześlij emailem do...,  a następnie wskazać właściwy czytnik z listy. Calibre wyśle książkę w naszym imieniu.

 

Wybór czytnika na liście do wysyłki książki

 

Sposób piąty: prosto z polskiej księgarni

Zdecydowana większość polskich księgarni z e-bookami posiada możliwość wysyłki zakupionych książek bezpośrednio na nasz czytnik. Oczywiście, trzeba wcześniej skonfigurować odpowiednio swoje konto w polskim sklepie i w Amazonie. Od strony Amazonu, należy w ustawieniach swojego czytnika dodać własny adres e-mail. Wpisujemy go w ustawieniach, czyli: Your Account/Manage Your Content and Devices/Settings, a dokładnie w sekcji „Approved Personal Document E-mail List” wybierając „Add a new approved e-mail address”. Czyli robimy dokładnie to samo, co opisałem powyżej. Jeśli już swój adres mamy wpisany w ustawienia, to oczywiście nie ma potrzeby wpisywać go ponownie.

 

Opcje wysyłki e-booków na Kindle z publio.pl

Strona ustawień wysyłki na Kindle w księgarni publio.pl (źródło: https://www.publio.pl/)

 

Ten sam adres jak i adres czytnika podajemy w ustawieniach naszego konta w polskiej księgarni. Przykładowo, w kilku popularnych sklepach wygląda to tak:

- w ebokpoint.pl zakładka „Edycja konta” w ustawieniach konta użytkownika zawiera podpunkt „Adres e-mail Kindle” i tam wpisujemy odpowiednie wartości (http://ebookpoint.pl/ebooki_przewodnik_wykorzystanie.shtml#wykorzystanie_3);

- w publio.pl będzie to w zakładce „Wysyłka plików” sekcji „Mój profil” (http://www.publio.pl/pomoc.html#Wysylanie_plików_na_Kindle) ;

- w virtualo.pl adres można wpisać w oknie, które się pojawi w przeglądarce WWW po wybraniu opcji pobierania zakupionego pliku MOBI.

- w woblink.com będzie to także w zakładce „Wysyłka plików” sekcji „Ustawienia”.

Od tego momentu zakupione książki można wygodnie wysyłać od razu ze sklepu. Warto jednak pliki i tak pobierać w plikach na dysk komputera i co jakiś czas je archiwizować.

 

Sposób szósty: wysłanie (do chmury Amazonu) przy pomocy Send to Kindle

Program Send to Kindle można pobrać ze strony amazon.com: http://www.amazon.com/gp/sendtokindle/pc/.

 

Aplikacja jest reklamowana hasłem „Send Once, Read Everywhere” - wyślij raz, czytaj wszędzie. Zwraca to uwagę na bardzo ważną zaletę tego programu i powiązanej usługi. A mianowicie plik umieszczony w chmurze przy pomocy Send to Kindle jest widoczny dla różnych urządzeń i aplikacji Kindle korzystających z tego samego konta (w zakładce „cloud”). Dzięki temu, można automatycznie synchronizować postęp czytania pomiędzy różnymi urządzeniami. Jeśli na przykład przerwiemy lekturę na czytniku to możemy ją kontynuować na smartfonie. Warunek jest jeden, wszystkie urządzenia muszą posiadać połączenie internetowe z naszym kontem w księgarni Amazon. Wtedy może być zapisywany na bieżąco postęp czytania.

 

Ekran programu Send to Kindle

Po upuszczeniu pliku książki na ekranie Send to Kindle, należy wybrać, na który czytnik zostanie ona wysłana

 

Sam proces wysyłki jest prosty. Wystarczy przeciągnąć myszką plik i upuścić na okno programu, potem wybrać przycisk „Send”. Aplikacja oczywiście musi być wcześniej połączona z naszym kontem. Mamy wtedy w środkowej części okna programu wypisane wszystkie urządzenia na nim zarejestrowane. Czytnik (lub np. mobilna aplikacja), na który ma trafić książka powinien być zaznaczony przed wysłaniem pliku. Warto pamiętać o zaznaczeniu opcji „Save to Amazon Cloud Drive” jeśli przesyłamy książkę, którą chcemy mieć w chmurze i ewentualnie czytać na różnych urządzeniach.

 

Send to Kindle z opcją zapisu do chmury Amazon

Trwa wysyłka książki do czytnika, zaznaczona opcja „Save to Amazon Cloud Drive” pozwoli synchronizować postęp czytania z innymi urządzeniami/aplikacjami Kindle

 

No i jest jeszcze możliwość automatycznej konwersji plików PDF, podczas wysyłki, na format bardziej czytnikowy. Jeśli tego potrzebujemy, w opcjach programu należy zaznaczyć „Convert PDF documents to Kindle format”.

 

Konwersja PDF przy wysyłce na Kindle

Opcjonalna konwersja plików PDF może być wybrana w opcjach programu

 

[Aktualizacja 11 VIII 2017 r.] Przy pomocy usługi Send to Kindle można także przesyłać pliki w formacie EPUB. Zostaną one automagicznie przeformatowane do formatu azw3 i dostarczone do wskazanego czytnika. Nie jest to rozwiązanie idealne. Podczas konwersji tracimy z pliku EPUB metadane (tytuł, autor) i formatowanie wydawcy. Przesłane w ten sposób książki mogą nie wyświetlać w czytniku okładek. Ale to niezły sposób na szybką konwersję EPUBa do MOBI bez ceregieli.

 

Przesłany na Kindle plik EPUB (druga pozycja) nie pokazuje okładki i metadanych, ale jest akceptowany przez czytnik. Przesłany kablem ten sam plik w formacie MOBI (pierwsza pozycja) ma okładkę i metadane

 

Jest jeszcze jeden warunek - przed przesłaniem musimy zmienić rozszerzenie pliku z *.epub na *.jpg. Dziwne, ale działa.

 

[Aktualizacja 30 IV 2022 r.]

Od kwietnia 2022 roku na adres e-mail czytników Kindle można wysyłać e-booki w formacie EPUB bez zmieniania rozszerzenia w nazwie pliku. Można zostawić *.epub a plik zostanie przekonwertowany i dostarczony w formacie akceptowanym przez czytnik. Na razie można wysyłać w ten sposób przy pomocy poczty elektronicznej, zaś aplikacja Send-to-Kindle będzie obsługiwać taką wysyłkę w drugiej połowie 2022 roku. Więcej na ten temat we wpisie „Amazon OTWIERA Kindle na wysyłkę plików EPUB”.

 

[Aktualizacja] Sposób siódmy: z urządzenia mobilnego

Jeśli jesteśmy z dala od komputera, a chcemy wgrać długi artykuł ze strony WWW do kindelka, to także nie trzeba rozpaczać. W poradniku „Jak wysyłać stronę WWW z urządzenia mobilnego na czytnik Kindle lub PocketBook” opisałem jak poradzić sobie „w terenie”.

 

Wysłać czy przesłać?

Mam nadzieję, że zarówno początkującym jak i zaawansowanym będzie łatwiej ogarnąć temat „jak wysłać książki na Kindle” czy „kopiowanie książek na Kindle” :)

 

​Księgarnie, z których korzystam:

Ebookpoint

Empik

Legimi

Publio

Virtualo

Woblink

 

Porównywarki cen e-booków, z których korzystam:

https://ebooki.swiatczytnikow.pl

Świat Czytników

http://upolujebooka.pl

Upoluj Ebooka

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to