905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Jak wyłączyć reklamy w czytniku Kindle?

 Potwierdzenie usunięcia reklam z czytnika Kindle

Jak wyłączyć reklamy w czytniku Kindle...

 

Czytniki z niemieckiego Amazonu nie są wysyłane bezpośrednio do Polski. Można je skierować do kraju tylko przez pośrednika. Serwis mailboxde przesyła zakupy na polski adres. Szczegółowo opisałem to w tekście „Jak kupić czytnik Amazon Kindle w niemieckim oddziale Amazon?” [Aktualizacja: jest nowsza wersja wpisu „Jak kupić Kindle Oasis 2 z dostawą do Polski” oraz poradnik jak zamawiać do punktów odbioru w Niemczech „Jak ZAMÓWIĆ czytnik Kindle Oasis 3 do (niemieckiego) PACZKOMATU”].

 

Czy reklamy w Kindle są agresywne?

Większość osób, które zwracają się do mnie z różnymi pytaniami na temat czytników zakupionych w Niemczech, zainteresowana jest inwazyjnością reklam. Przyzwyczajeni (?) do powszechnej agresji reklamowej i ciągłego zaśmiecania naszego życia, spodziewamy się, że i w tym przypadku może być równie tragicznie. Na szczęście reklamy w czytnikach Kindle nie są agresywne i nie wpływają na samo czytanie. Pojawiają się w dwóch momentach. Po pierwsze jako wygaszacz ekranu, a więc wtedy, gdy czytnik jest wyłączony. Jest to pełnoekranowa reklama zastępująca standardowy, nudny zestaw kindlowych grafik. Tu pojawia się pewna niedogodność, bo po włączeniu czytnika przyciskiem, trzeba jeszcze przejechać palcem po ekranie, aby wyświetlić stronę startową. Drugi moment, gdy mamy do czynienia z reklamami, to właśnie strona domowa. Reklamy pojawiają się na niej, jako pasek zajmujący dolną część ekranu. Nie są to na szczęście żadne wyskakujące okienka czy migające animacje w rodzaju „zostałeś wylosowany”. Choć przyznam, że nie mam w tym względzie zbyt dużego doświadczenia, ponieważ bardzo szybko zwracam się do niemieckiego Amazonu o wyłączenie ogłoszeń. Co prawda w moim przypadku były to reklamy anglojęzyczne, kierowane jak sądzę, z amerykańskiej centrali (ceny w USD), ale jednak mowa o czytnikach z amazon.de.

 

Reklamy w czytniku Kindle z Niemiec

Reklamy w czytniku nie są agresywne i nie przeszkadzają w czytaniu (tutaj: pasek w dolnej części ekranu startowego)

 

Albo reklamy albo 20 EUR

Amazon (a konkretnie oddział niemiecki) sprzedaje czytniki wyświetlające reklamy (opisane jako „Mit Spezialangeboten”) taniej o 20 EUR. Sprawa przedstawiona jest jasno - będziemy Ci wyświetlać reklamy, ale rekompensujemy to niższą ceną urządzenia. Coś za coś. Jeśli nie chcesz reklam na czytniku, zapłać więcej i będziesz mieć spokój. Jeśli ktoś kupi (otrzyma w prezencie) czytnik z reklamami, a nie chce ich jednak oglądać, zawsze można zwrócić się do sklepu z prośbą o ich wyłączenie. Taka prośba jest realizowana błyskawicznie, po uiszczeniu opłaty równej (jak się można spodziewać) 20 EUR. Odpowiada to różnicy w cenie urządzenia z reklamami i bez nich. Trochę inaczej wygląda sytuacja z klientami z Polski...

 

W naszym kraju można kupić przede wszystkim czytniki z reklamami, dominują one zarówno na „aukcjach” jak i w ofertach sklepów zarówno stacjonarnych jak i internetowych. Podobnie, większość osób, które kontaktowały się ze mną w sprawie wyboru czytnika, zakupiło wersję z reklamami. 20 EUR w warunkach polskich nie jest kwotą, nad którą przechodzi się do porządku dziennego. Trudno się więc dziwić, że przeważnie wybieramy tańsze rozwiązanie. I jak się okazuje, nie jest to zła decyzja. A to dlatego, że Amazon traktuje nas trochę inaczej niż użytkowników mieszkających tam, gdzie są krajowe oddziały. To, co nie jest dostępne dla Niemców, Holendrów czy Amerykanów - jest dostępne dla nas. Mam na myśli bezpłatne wyłączenie reklam. Może to więc dobrze, że nie ma polskiego oddziału sklepu?

 

Jak wyłączyć reklamy?

Sam proces wyłączania reklam w czytnikach pochodzących z Niemiec jest dość szybki. Może się odbywać na dwa sposoby. Pierwszy z nich, to połączenie się (poprzez czat) z obsługą klienta na amazon.com lub amazon.de. Prawie na pewno z amerykańskiego Amazonu i tak zostaniemy odesłani do oddziału niemieckiego, bo czytnik pochodzi stamtąd właśnie. Można więc kontakt ze wsparciem zacząć od amazon.de. Jeśli znajomość niemieckiego pozwala nam na taką rozmowę, wtedy prosimy o wyłączenie reklam pisząc po niemiecku. Prośbę uzasadniamy brakiem możliwości skorzystania z ofert, bo otrzymujemy reklamy z rynku amerykańskiego, nie skierowane do nas. Jeśli niemiecki nie jest naszą mocną stroną, pozostaje angielski. Niestety, konsultanci niemieckojęzyczni nie zawsze chcą pisać z nami po angielsku. Wtedy pozostaje kontakt przez formularz kontaktowy. Czasem nawet szybszy od wcześniej opisanego. W takim przypadku na stronie https://www.amazon.de/gp/help/customer/contact-us należy zaznaczyć ostatnio zakupiony czytnik (zakładka „Meine Bestellung”). Dzięki temu konsultant od razu będzie wiedział, którego zakupu dotyczy nasza prośba.

[aktualizacja] Trochę inaczej wygląda strona przeznaczona do kontaktu ze sklepem, jeśli przełączyliśmy wyświetlanie stron w niemieckim Amazonie na język angielski.  W tekście "Niemiecki Amazon po angielsku - już na stałe" opisałem jak przełączyć się na wersję anglojęzyczną amazon.de. Poniżej dodaję również zrzuty ekranu ilustrujące także taki przypadek.

 

Kontakt z obsługą dotyczy zakupu Kindle w amazon.de

Zaznaczony ostatnio zakupiony czytnik (niemiecka wersja strony WWW)

 

 

Zaznaczony ostatnio zakupiony czytnik (angielska strony WWW)

 

W drugim polu „Bitte geben Sie uns weitere Informationen zu Ihrem Anliegen” trzeba wybrać opcję "Write to us in English".

 

Kontakt po angielsku z niemieckim Amazonem

"Write to us in English" jest na końcu listy wyboru (niemiecka wersja strony WWW)

 

Jeśli korzystamy z wyświetlania stron po angielsku, to proponuję w drugim polu zaznaczyć w pierwszej opcji "Other order issues" i "Something else" w drugiej. Wtedy już w polu trzecim pojawi się możliwość kontaktu przez e-mail.

 

Drugie pole wyboru w anglojęzycznej wersji serwisu

 

 

Pod spodem będzie wtedy można wybrać kontakt przez e-mail („E-Mail Empfohlen”). W liście warto wyjaśnić, że prosimy o wyłączenie reklam, ponieważ mieszkamy w Polsce i wspomniane oferty są dla nas bezużyteczne. Po chwili powinniśmy otrzymać uprzejmą odpowiedź, że tym razem reklamy zostały wyłączone bez dodatkowej opłaty.

 

E-mail do amazon.de

Pozostaje napisać prośbę o wyłączenie reklam

 

Na zakończenie chciałem podkreślić, że Amazon nie ma obowiązku bezpłatnego wyłączania nam reklam. Ale to miłe, że tak robi. Mógłby zignorować fakt, że oferty raczej nie są skierowane do polskiego czytelnika. Jeśli komuś reklamy nie odpowiadają, można z takiej opcji skorzystać.

 

Reklamy w Kindle wyłączone

Wyłączenie reklam powinno zostać potwierdzone komunikatem wyświetlonym w w czytniku

 

[aktualizacja]

Opisana powyżej procedura nie działa w kontaktach z amazon.co.jp, czyli z czytnikami pochodzącymi z rynku japońskiego.