905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Pierwsza filmowa prezentacja Kindle Paperwhite 3 z niemieckiego Amazonu

Niemiecki serwis internetowy allesebook.de testuje już nowy czytnik Kindle Paperwhite 3, który ma wejść do sprzedaży w tym miesiącu. 

Kilkunastominutowy film (z komentarzem po niemiecku), prezentujący urządzenie, można oglądnąć na YouTube. Autor zwraca uwagę na kilka nowych cech urządzenia. 

 

Paperwhite 3 nie różni się z zewnątrz od swego poprzednika. Obudowa jest niemal identyczna jak w Paperwhite 2. Różnicę można zauważyć w kolorze napisu "Kindle" i ramki naokoło ekranu.

 

Kindle Paperwhite 2 po prawej a Paperwhite 3 po lewej (źródło: allesebook.de)

 

 Dla niemieckich użytkowników istotne znaczenie będzie miała nowa czcionka (Bookerly) i wprowadzona wraz z nią możliwość automatycznego dzielenia wyrazów w tekście. Język niemiecki pełen jest długaśnych słów, co przy braku dzielenia, powodowało, do tej pory, sporo pustych przestrzeni w tekście. Jednocześnie Bookerly jest bardziej delikatna niż, stosowana do tej pory domyślnie, czcionka Caecilia. Autor zwraca uwagę, że dzięki temu ekran Paperwhite 2 (z domyślną Caecilią) wydaje mu się bardziej kontrastowy.

 

Czytający po niemiecku nie będą już kontemplować pustych przestrzeni między długaśnymi słowami dzięki dzieleniu wyrazów w czytniku (źródło: allesebook.de)

 

 

Różnicę z poprzednikiem można zauważyć również w podręcznym menu. Zaznaczenie słowa w tekście wywołuje dwa odrębne okna - jedno do podkreśleń, drugie do słowników, Wikipedii.

 

W Kindle Paperwhite 3 (po prawej) łatwiej dodawać zaznaczenia dzięki nowemu menu (źródło: allesebook.de)

 

Ekran zastosowany w Kindle Paperwhite 3 jest bardziej biały od poprzednika (PW 2), widać to również po włączeniu oświetlenia. Rozdzielczość ekranu w nowym modelu jest w tym momencie najwyższą, jaką mogą się pochwalić czytniki z ekranami E-Ink (300 ppi).

 

Z oświetleniem jak i bez, ekran Kindle Paperwhite 3 (po prawej) jest bardziej biały (źródło: allesebook.de)


Skoro Niemcy otrzymali czytnik do testów wcześniej niż Amerykanie, to może świadczyć o uwadze poświęconej przez Amazon rynkowi za Odrą. Tym lepiej dla nas, ponieważ Kindle w oddziale niemieckim jest wciąż najtańszy w Europie. Można go zamawiać już teraz, a będzie wysyłany od 30 czerwca (PW 3 wersja wi-fi z reklamami w cenie 119,99 EUR, PW 3 wersja wi-fi bez reklam w cenie 139,99 EUR). O tym, jak kupić czytnik w niemieckim Amazonie z przesyłką do Polski, można przeczytać we wcześniejszym moim poradniku "Jak kupić czytnik Amazon Kindle w niemieckim oddziale Amazon?".

 

Omawiany film można oglądnąć tutaj: https://youtu.be/I5t-NZd__RQ