866 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe czytanie

Czytniki książek elektronicznych, e-booki. Recenzje i testy: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Cybook, Icarus, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. Kontakt: cyfranekblog@protonmail.com.

Nowy czytnik z Amazonu - Kindle Paperwhite 3

 

Odpowiedź Amazonu na wprowadzenie na rynek Kobo Glo HD jest tyleż szybka co niespodziewana. Od dziś można zamawiać zmodernizowaną wersję czytnika Kindle Pawerwhite, czyli All-New Kindle Paperwhite, o czym donoszą po kolei wszystkie e-bookowe serwisy internetowe. Nowy czytnik (Kindle Paperwhite 3) najprawdopodobniej ma być wyposażony w ekran właśnie taki jak we wspomnianym Kobo czy w (już znacznie wcześniej dostępnym) Kindle Voyage. Cechuje się on bardzo dobrą ostrością obrazu (gęstość 300 ppi). Na autorach dotychczas opublikowanych recenzji ten wyświetlacz, zamontowany w Kindle Voyage czy Kobo Glo HD, zrobił bardzo pozytywne wrażenie. W nowych czytnikach ma też być prezentowana już czcionka Bookerly. Niemcy już się cieszą także na dzielenie słów według niemieckich reguł. Na podziały według reguł polskich wciąż nie ma co liczyć.

 

Nowy Paperwhite "od 119,99 EUR" w reklamie amazon.de

 

Pozostałe parametry są podobne do w Paperwhite 2, m.in.:

wymiary - 169 mm x 117 mm x 9,1 mm;

masa - 205g (wersja 3G 217g)

przekątna ekranu E-Ink Carta - 15,2 cm (6 cali)

 

Cena nowego kindelka również nawiązuje do oferty Kobo. W Stanach wersja międzynarodowa została wyceniona na 139 USD (wifi) oraz 209 USD (wifi i 3G). W Europie dostępne będą wersje z reklamami i bez nich. Konkurenci najbardziej depczą Amazonowi po piętach na rynku niemieckim (Tolino, Kobo), więc właśnie w amazon.de ceny są najniższe. Przedstawiają się następująco:

- Kindle Paperwhite 3 z reklamami (Mit Spezialangeboten) i wi-fi - 119,99 EUR;

- Kindle Paperwhite 3 z reklamami (Mit Spezialangeboten), wi-fi oraz bezpłatnym 3G - 179,99 EUR;

- Kindle Paperwhite 3 bez reklam, z wi-fi - 139,99 EUR;

- Kindle Paperwhite 3 bez reklam, z wi-fi oraz bezpłatnym 3G - 199,99 EUR.

 

"Der neue Kindle Paperwhite" czyli Kindle Paperwhite 3 (źródło: amazon.de)

 

Jednocześnie Kindle Paperwhite 2 określany jako „poprzedni model” („Vorgängermodell” lub "6. Generation") jest wciąż dostępny w „napromocyjnej” cenie 99 EUR. Będzie zapewne sprzedawany do wyczerpania zapasów i zastąpiony nowym modelem. Cały czas dostępny jest też model podstawowy Kindle (z reklamami) oraz wciąż kosmicznie drogi Kindle Voyage.

 

W niemieckim Amazonie dostępne są cztery wersje nowego kindelka

 

Wszystkie wersje starych i nowych kindleków można już zamawiać zarówno z amerykańskiej centrali jak i z Niemiec. Wysyłane będą od 30 czerwca 2015 r. Dla nas najbardziej opłaca się wciąż sprowadzanie przez pośrednika mailboxde. Cena najtańszej wersji (z reklamami) wraz z kosztami przesyłki do Polski powinna wynieść 128,08 EUR czyli równowartość ok. 540 PLN. To wciąż znacząco taniej niż sprowadzenie oficjalnej międzynarodowej wersji ze Stanów (powyżej 730 PLN). Jak sprowadzić najtaniej czytniki Kindle z Niemiec opisałem w osobnym artykule, który okazuje się być wciąż na czasie... Więc jeśli ktoś się przymierza do Kindle Paperwhite, to sądzę, że ze względu na ekran, warto sięgnąć po najnowszy model (z łatwymi do wyłączenia reklamami) i sprowadzić go sobie z Niemiec.