cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox.
Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...Producent czytników marki Kobo oficjalnie poinformował o zakończeniu wsparcia dla Kobo Mini. To przykry wyjątek od reguły, że firma znana jest z aktualizowania oprogramowania nawet w bardzo starych czytnikach.
Oficjalna informacja o zakończeniu wsparcia dla Kobo Mini
Akurat Kobo Mini był takim wyjątkiem już od dość dawna. Ostatnia oficjalna aktualizacja dla tego modelu była opublikowana w styczniu 2016 roku (firmware 3.19.5761-s). W sumie więc oficjalna informacja niewiele zmienia. Niestety, może to oznaczać też, że w razie przywrócenia ustawień fabrycznych, już nie będzie można zalogować się na konto w księgarni Kobo. A bez rejestracji czytnika nie ukończymy jego wstępnej konfiguracji i sprzęt może okazać się bezużyteczny. Ale może jednak nie jest tak źle! Zobaczmy...
Problem z brakiem aktualizacji Kobo Mini w sumie można ominąć. Na szczęście jest sprawdzony sposób na poradzenie sobie z nim. Otóż do czytnika Kobo Mini można wgrywać nowsze oprogramowanie przeznaczone dla modelu Gobo Glo. Ja osobiście tego nie robiłem, ale wielu użytkowników Kobo Mini w ten sposób stale aktualizuje oprogramowanie swoich czytników. Przy okazji niejako można także uzyskać spolszczenie menu w tym modelu (więcej na ten temat we wpisie „Aktualizacja: Czytniki Kobo OFICJALNIE po polsku, nareszcie!”).
Drugi problem z blokowaniem logowania z czytnika na konto Kobo też można ominąć. Jeśli nie dokonujemy zakupów w firmowej księgarni, rejestracja urządzenia nie jest potrzebna. Procedurę przetestowałem i opisałem w tekście „Poradnik: Jak używać czytnik Kobo BEZ REJESTRACJI?”. Powinna zadziałać także z Kobo Mini.
Wsparcie zostanie oficjalnie zakończone 25 maja 2023 roku. Przy okazji wymieniono tablety Kobo (Arc, Arc 7, Arc 7HD i Arc 10HD), których także dotyczy wspomniana decyzja.