905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Rakuten Kobo KOŃCZY wsparcie dla Kobo Mini

Producent czytników marki Kobo oficjalnie poinformował o zakończeniu wsparcia dla Kobo Mini. To przykry wyjątek od reguły, że firma znana jest z aktualizowania oprogramowania nawet w bardzo starych czytnikach.

 

Oficjalna informacja o zakończeniu wsparcia dla Kobo Mini

 

Akurat Kobo Mini był takim wyjątkiem już od dość dawna. Ostatnia oficjalna aktualizacja dla tego modelu była opublikowana w styczniu 2016 roku (firmware 3.19.5761-s). W sumie więc oficjalna informacja niewiele zmienia. Niestety, może to oznaczać też, że w razie przywrócenia ustawień fabrycznych, już nie będzie można zalogować się na konto w księgarni Kobo. A bez rejestracji czytnika nie ukończymy jego wstępnej konfiguracji i sprzęt może okazać się bezużyteczny. Ale może jednak nie jest tak źle! Zobaczmy...

 

Problem z brakiem aktualizacji Kobo Mini w sumie można ominąć. Na szczęście jest sprawdzony sposób na poradzenie sobie z nim. Otóż do czytnika Kobo Mini można wgrywać nowsze oprogramowanie przeznaczone dla modelu Gobo Glo. Ja osobiście tego nie robiłem, ale wielu użytkowników Kobo Mini w ten sposób stale aktualizuje oprogramowanie swoich czytników. Przy okazji niejako można także uzyskać spolszczenie menu w tym modelu (więcej na ten temat we wpisie „Aktualizacja: Czytniki Kobo OFICJALNIE po polsku, nareszcie!”).

 

Drugi problem z blokowaniem logowania z czytnika na konto Kobo też można ominąć. Jeśli nie dokonujemy zakupów w firmowej księgarni, rejestracja urządzenia nie jest potrzebna. Procedurę przetestowałem i opisałem w tekście „Poradnik: Jak używać czytnik Kobo BEZ REJESTRACJI?”. Powinna zadziałać także z Kobo Mini.

 

Wsparcie zostanie oficjalnie zakończone 25 maja 2023 roku. Przy okazji wymieniono tablety Kobo (Arc, Arc 7, Arc 7HD i Arc 10HD), których także dotyczy wspomniana decyzja.