905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Aktualizacja: FIRMWARE 5.14.3 dla (nowszych) czytników Kindle – ekran startowy pozostaje

Wraz z poprzednią aktualizacją oprogramowania w wersji 5.14.2, Amazon rozpoczął wprowadzanie na (nowsze) czytniki całkiem odmienionego wyglądu ekranu startowego (Home).

 

 

Aktualizacja 5.14.3 przypieczętowuje zmiany wprowadzane stopniowo dla czytników pracujących z wersją 5.14.2

 

Teraz może on wyświetlić raptem trzy ostatnio czytane książki na raz. Co prawda są one wyświetlane na pasku w górnej części, który można przewijać na boki, ale niewielka to pociecha. Resztę ekranu (w tym trzy kolejne części widoczne po przesunięciu w dół) poświęcono nieużytecznym (dla większości z nas) reklamom książek z firmowej księgarni. Nie da się tego wyłączyć. Całe szczęście, że wciąż można pozostawić czytnik w widoku biblioteczki (Library) i nigdy więcej nie oglądać ekranu startowego. Ogólnie taka obowiązkowa zmiana to słaby pomysł, ponieważ zburzył (czasem wieloletnie) przyzwyczajenia użytkowników nie dając możliwości pozostania przy starym układzie. Dziś ukazała się nowa wersja oprogramowania wewnętrznego oznaczona numerem 5.14.3. Podobnie jak poprzednia, przeznaczone jest ono dla nowszych modeli czyli od Kindle Paperwhite 3 „w górę”.

 

 

Sporą część ekranu startowego (Home) zajmują teraz księgarskie rekomendacje 

 

Nowa aktualizacja wprowadza chyba już dla wszystkich nowy wygląd ekranu startowego, który do tej pory stopniowo był włączany kolejnym użytkownikom. Niestety, ostatecznie nie zmienił się układ ekranu startowego, na który sporo osób narzeka. Pozostawiono także wygląd czytnikowej biblioteczki. Nie da się już włączyć widoku listy bez miniaturek okładek. Jest to o tyle bolesne, że w czytnikach Kindle wciąż są problemy z ich wyświetlaniem. Użytkownicy, którzy nie chcieli oglądać „pustych” okładek, wcześniej mogli się przełączyć na „tryb tekstowy” i nie martwić się o nie. Teraz tak się nie da. Być może ratunkiem na tego typu dolegliwości wciąż jest Calibre. Pisałem o tym niedawno w tekście „Aktualizacja: Calibre pomaga ogarnąć okładki w czytnikach Kindle”. W drugim dostępnym trybie wyświetlania biblioteki, widoku „siatki”, mamy zaś takie raczej spore miniaturki okładek. Biblioteczka przypomina teraz „niekończące się” strony WWW, gdzie można przewijać i przewijać i przewijać (paskiem z boku ekranu lub fizycznymi przyciskami) i nigdy nie wiadomo, w którym miejscu całego zbioru jesteśmy. Nie można też przeskakiwać do wybranego miejsca, trzeba przewijać i przewijać, jeśli mamy dużo książek. Albo wyszukiwać. Ale tu pojawia się problem, bo bez polskich znaków na klawiaturze ekranowej to sobie za dużo nie powyszukujemy... Komu przeszkadzało wyświetlanie zbioru biblioteczki strona po stronie z numerowaniem tychże? Koszmar.

 

 

Teraz dostępne są dwa widoki zawartości biblioteczki: lista (ekran po lewej) i siatka okładek (ekran po prawej)

 

 

Tradycyjnie w czytnikach Kindle jedną z opcji wyświetlania biblioteczki są nasze kolekcje. Obecnie ich widoczność można zdefiniować w ustawieniach czytnika (Settings/Device Options/Advanced Options/Home & Library/Collections). Ale niestety, trzeba wejść do menu, żeby to zmienić. Dziwne, że nie można tego ustawiać z poziomu biblioteczki. 

 

Kolekcje można teraz wyświetlać osobno (ekran po lewej) lub włączyć w ustawieniach czytnika ich integrację w widok biblioteczki wraz z innymi ebookami (ekran po prawej)

 

Wprowadzony ostatnio nowy wygląd sposobu sortowania również pozostał bez zmian. Książki można porządkować (rosnąco lub malejąco) wg tytułu, daty otwarcia, publikacji i autora.

 

Nowe menu sortowania biblioteczki

 

Podsumowanie

Wprowadzenie w aktualizacji 5.14.2 nowego wyglądu ekranu startowego i biblioteczki spowodowało, że czuję się jakbym kupił czytnik z reklamami. Których do tego jeszcze nie można wyłączyć. Miałem nadzieję, że bieżąca wersja oprogramowania może pozwoli wyłączyć „rekomendacje”, ale tak się nie stało. Całe szczęście, że czytnik wciąż umożliwia start na ekranie biblioteczki. Oby tak zostało!

 

Jak zaktualizować firmware w Kindle?

Plik aktualizacyjny czytnik powinien otrzymać po podłączeniu do internetu (OTA). Ale czasem trzeba chwilę (znaczy nawet kilka tygodni) poczekać. Nie ma obowiązku instalowania aktualizacji, ale raczej warto ze względu na poprawki błędów. Można też aktualizować samodzielnie, korzystając z pliku, który udostępnia Amazon (ok. 230-280 MB).

 

Dla modeli oferowanych na naszym rynku (Kindle Paperwhite 4, Kindle 10, Kindle Oasis 3, Kindle Paperwhite 5), jest osobna strona w sklepie amazon.pl, która zawiera pliki aktualizacyjne. Zatytułowano ją „Aktualizacje oprogramowania czytnika książek elektronicznych Kindle”.

 

Jeśli mamy czytnik, który nie był oferowany w Polsce, można skorzystać ze wspólnej (dla wszystkich kindelków) strony w niemieckim Amazonie. Nosi ona tytuł „Aktualizacje oprogramowania czytnika Kindle”. Pliki aktualizacyjne należy je pobierać z odsyłacza „Pobierz aktualizację oprogramowania” dla właściwego modelu czytnika.

 

Oficjalne nazewnictwo czytników Kindle bywa mylące. Poniżej zamieszczam więc przypomnienie powszechnie używanych i oficjalnych określeń:

 

Potoczna nazwa

Oficjalna nazwa w Amazonie

Bieżąca wersja oprogramowania (firmware)

Kindle Oasis 3

Kindle Oasis (10. generacja)

5.14.3

Kindle 10

Kindle (10. generacja)

5.14.3

Kindle Paperwhite 4

Kindle Paperwhite (10. generacja)

5.14.3

Kindle Oasis 2

Kindle Oasis (9. generacja)

5.14.3

Kindle 8

Kindle (8. generacja)

5.14.3

Kindle Oasis 1

Kindle Oasis (8. generacja)

5.14.3

Kindle Voyage

Kindle Voyage (7. generacja)

5.13.6

Kindle Paperwhite 3

Kindle Paperwhite (7. generacja)

5.14.3

Kindle Paperwhite 2

Kindle Paperwhite (6. generacja)

5.12.2.1.1

 

Czytnik z naładowaną do pełna baterią należy podłączyć do komputera przez kabel USB. Kindle powinien być widoczny jako zewnętrzny dysk. Pobrany wcześniej plik aktualizacyjny umieszczamy w katalogu głównym czytnika i wysuwamy go bezpiecznie, następnie odłączamy kabel.

 

Pozostaje otwarcie z głównego ekranu menu w prawym górnym rogu ekranu i wybranie opcji Settings. Tam należy ponownie wejść do menu i wskazać „Update Your Kindle”. Po kilku minutach czytnik powinien się zrestartować z nową wersją oprogramowania wewnętrznego.

 

Odsyłacze do czytników, zawarte w tekście, są częścią programu afiliacyjnego Amazon.

 

[Aktualizacja 4 V 2022 r.]

Amazon wycofał omawianą aktualizację ze swoich serwerów. Nie można jej już pobrać. Zamiast tego powrócono do wcześniejszej - 5.14.2.