905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Premiera: Tolino Vision 6 w przedsprzedaży

Księgarnie zrzeszone w niemieckiej grupie Tolino rozpoczęły przedsprzedaż nowego modelu czytnika – Tolino Vision 6. Nowy Tolino będzie wysyłany do klientów od 26 października 2021 r. Kosztuje 169 EUR (ok. 775 PLN). Jak się można było spodziewać, jest to sprzętowy odpowiednik czytnika Kobo Libra 2, o którym pisałem niedawno (wpis „Premiera: Kobo Sage i Kobo Libra 2 to DWA NOWE czytniki Rakuten Kobo”).

 

Tolino Vision 6 (źródło: mat. prasowe Tolino)

 

Przypomnę, że najważniejszą nowością w Tolino Vision 6 jest siedmiocalowy ekran E-Ink Carta 1200, który ma się charakteryzować wyraźnie większym kontrastem i szybkością reakcji na działania użytkownika. Rozdzielczość pozostaje bez zmian – 300 ppi (1680 × 1264 pikseli). Również bez zmian w przypadku oświetlenia, można regulować jego temperaturę barwową. Nowości sprzętowych dopełnia gniazdo USB-C. Nie do końca wiem, o co chodzi z procesorem. Kobo wskazuje, że w Librze 2 użyto układu 1 GHz, a Tolino podaje w specyfikacji cztery rdzenie z taktowaniem 1,8 GHz (AllWinner B300). Dziwne, żeby aż tak bardzo modele obydwu marek się między sobą różniły, ale przecież może tak być, bo Tolino pracuje pod Androidem. Potrzebuje więc więcej mocy do osiągnięcia podobnych efektów jak Kobo z Linuksem. Także zwiększenie pamięci operacyjnej (RAM) do 1 GB powinno pomóc. Pamięć wewnętrzna uległa także rozbudowie do 16 GB (ok. 12 GB dostępne dla użytkownika). W nowym Tolino zbrakło łączności Bluetooth, która w Kobo ma odpowiadać za odtwarzanie audiobooków.

 

Tolino Vision 6 pod względem wzornictwa nie odbiega specjalnie od poprzednika. Pozostawiono fizyczne przyciski zmiany stron. Wzdłuż krawędzi z przyciskami dodano lekkie zagłębienie, dzięki czemu uchwyt kciukiem ma być pewniejszy. Czytnik dopasowuje sposób wyświetlania dzięki żyroskopowi, który reaguje automatycznie na obrót urządzenia. Nowy Tolino jest wodoodporny. Czytnik posiada takie samo oprogramowanie jak inne modele Tolino. O najnowszej aktualizacji pisałem w tekście „Aktualizacja: DŁUGO wyczekiwana aktualizacja oprogramowania (14.2.0) dla czytników Tolino”).

 

Tolino Vision 6 z bliska (źródło: blog Papierlos Lesen)

 

Tak jak przy poprzednich premierach czytników za Odrą, niemieccy blogerzy mieli okazję zapoznać się z urządzeniem wcześniej i opublikowano już wstępne recenzje. Michael Sonntag, autor bloga „Papierlos Lesen”, zauważa wyraźne przyspieszenie działania Tolino Vision 6 w porównaniu do poprzednika. Również ekran mu się podoba i zauważa, że jest on lepszy niż w Kindle Oasis 3. Niestety, przejście na Androida 8.1 w nowym modelu niewiele zmieniło. Od ponad roku nie poczyniono widocznych postępów w funkcjonalności czytników pod kątem oprogramowania. Tu Tolino zostało wyraźnie w tyle i nie potrafi ukończyć prac nad obiecywanymi od dawna funkcjami. Może premiera Tolino Vision 6 to zmieni i przyspieszy nową, dopracowaną wersję firmware'u.