905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Aktualizacja: DŁUGO wyczekiwana aktualizacja oprogramowania (14.2.0) dla czytników Tolino

Długo, zbyt długo, bo ponad osiem miesięcy, przyszło nam czekać na aktualizację oprogramowania czytników Tolino. W zeszłym tygodniu światło dzienne ujrzała wersja 14.2.0 datowana na 4 IX 2021 r. Jest ona dostępna zarówno dla najnowszych jak i znacznie starszych modeli. Pominięto (po raz kolejny) tylko pierwszy czytnik tej marki – Tolino Shine. Tym samym firma pokazuje, że nawet kilkuletni sprzęt nie jest pomijany. To miłe, choć coraz rzadsze w świecie elektroniki użytkowej.

 

Czytniki Tolino otrzymały firmware 14.2.0

 

Niestety, sama aktualizacja raczej rozczarowuje. Rakuten Kobo (odpowiedzialny za stronę techniczną Tolino) jakoś sobie słabo radzi z Androidem. Nie zostały w w nowej wersji wprowadzone funkcje, które zapowiadane były już rok temu! Nowy układ menu wciąż określony jest jako wersja beta i wciąż działa wolniej niż poprzednia wersja. Jeśli się na niego przełączymy, wciąż nie będziemy mogli korzystać np. ze słownika, czcionki wydawcy, wyszukiwania czy zakreśleń. W „starej” wersji wszystkie dodatkowe funkcje czytnika na szczęście wciąż działają.

 

Opcje „beta” włączone dla książek bez LCP

 

Przypomnę, że wciąż można się przełączyć między tymi dwoma trybami pracy czytnika. W tym celu należy wywołać menu ustawień (Settings) i w sekcji trybu czytania (Reading settings) włączyć (lub wyłączyć) „tolino reading experience”. Można to zrobić oddzielnie dla książek z zabezpieczeniem LCP jak i bez. E-booki pochodzące z polskich księgarni to te, które nie mają LCP.

 

Nowe czcionki w menu ustawień wyświetlania e-booka

 

Z bardziej pocieszających cech nowego oprogramowania należy wskazać dodanie nowych czcionek: Atkinson Hyperlegible (bezszeryfowa, bez wzruszeń), Noto Sans (podobnie jak Atkinson, ale raczej dla niedowidzących), Texturina (całkiem udana, dość ozdobna) oraz Ubuntu (bezszeryfowa, raczej podstawowa z dość „okrągłymi” literami). Wciąż można dodawać własne czcionki, wgrywając pliki TTF do katalogu „fonts”.

 

W opisie nowości dla tej wersji oprogramowania podano głównie wprowadzenie poprawek, ale wciąż się zdarzają błedy, jak tutaj - w menu ustawień trybu odwróconych kolorów

 

Aktualizacja powinna być dostępna na wszystkich czytnikach podłączonych do internetu (OTA). Można ją też pobrać w postaci pliku aktualizacyjnego (202 MB) z oficjalnej strony producenta. Mój Tolino Vision 5 z nowym oprogramowaniem działa stabilnie i poprawnie jest obsługiwany przez bieżącą wersję Calibre.