905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Aktualizacja: Firmware 5.13.5 dla (nowszych) czytników Kindle, także z amazon.pl

Po raz pierwszy aktualizację oprogramowania do (nowszych) czytników Kindle można pobrać także ze strony amazon.pl. Dziś ukazał się nowy firmware opatrzony numerem 5.13.5. Przyznam, że miałem jednak sporą nadzieję na pojawienie się języka polskiego, ale tak się nie stało. Kiszka!

 

Polska strona pomocy z aktualizacjami oprogramowania wewnętrznego Kindle (źródło: amazon.pl)

 

Na polskiej stronie znajdziemy tylko jeden odsyłacz, umożliwiający pobieranie nowej wersji oprogramowania wewnętrznego - dla modelu Kindle Paperwhite 4. Umieszczono go w dziale pomocy na stronie „Aktualizacje oprogramowania czytnika książek elektronicznych Kindle”. Jest to o tyle zrozumiałe, że innych Kindelków na amazon.pl nie kupimy. Jest to o tyle niezrozumiałe, że tak samo jak na świecie, również w Polsce ludzie używają wielu modeli tej marki. Sama aktualizacja jest opisana po angielsku, a odsyłacz służący do pobierania pliku, prowadzi do strony amerykańskiej.

 

Firmware 5.13.5 nie zapowiada żadnych nowości

 

Firmware 5.13.5 nie wnosi żadnej nowej funkcjonalności. Zawiera poprawki zauważonych błędów i być może dalsze utrudnienia dla osób próbujących opracować jailbreak (informowałem o tym w poprzednim wpisie o aktualizacji czytników Kindle). Z nowszych modeli, znowu został pominięty Kindle Paperwhite 3. Na szczęście mój Kindle Voyage wciąż jest wspierany i na nim przetestowałem aktualizację. Nie widzę problemów.

 

Jak zaktualizować firmware w Kindle?

Plik aktualizacyjny czytnik powinien otrzymać po podłączeniu do internetu (OTA). Ale czasem trzeba chwilę (znaczy nawet kilka tygodni) poczekać. Nie ma obowiązku instalowania aktualizacji, ale raczej warto ze względu na poprawki błędów. Można też aktualizować samodzielnie, korzystając z pliku, który udostępnia Amazon (ok. 230-280 MB).

 

Pliki są do pobrania ze wspólnej (dla wszystkich kindelków) strony w niemieckim Amazonie. Nosi ona tytuł „Aktualizacje oprogramowania czytnika Kindle”. Należy je pobierać z odsyłacza „Pobierz aktualizację oprogramowania” dla właściwego modelu czytnika. Po raz pierwszy udostępniono odsyłacz także w amazon.pl. Tu stronę zatytułowano „Aktualizacje oprogramowania czytnika książek elektronicznych Kindle”.

 

Oficjalne nazewnictwo czytników Kindle bywa mylące. Poniżej zamieszczam więc przypomnienie powszechnie używanych i oficjalnych określeń:

 

Potoczna nazwa

Oficjalna nazwa w Amazonie

Bieżąca wersja oprogramowania (firmware)

Kindle Oasis 3

Kindle Oasis (10. generacja)

5.13.5

Kindle 10

Kindle (10. generacja)

5.13.5

Kindle 10 Kids Edition

Kindle (10. generacja) Kids Edition

5.13.0.9 (bez możliwości aktualizowania z pliku)

Kindle Paperwhite 4

Kindle Paperwhite (10. generacja)

5.13.5

Kindle Oasis 2

Kindle Oasis (9. generacja)

5.13.5

Kindle 8

Kindle (8. generacja)

5.13.5

Kindle Oasis 1

Kindle Oasis (8. generacja)

5.13.5

Kindle Voyage

Kindle Voyage (7. generacja)

5.13.5

Kindle 7

Kindle (7. generacja)

5.12.2.1

Kindle Paperwhite 3

Kindle Paperwhite (7. generacja)

5.13.5

Kindle Paperwhite 2

Kindle Paperwhite (6. generacja)

5.12.2.1

 

Jak przeprowadzić aktualizację z pliku? Należy czytnik z naładowaną do pełna baterią podłączyć do komputera przez kabel USB. Kindle powinien być widoczny jako zewnętrzny dysk. Pobrany wcześniej plik aktualizacyjny, umieszczamy w katalogu głównym czytnika i wysuwamy bezpiecznie urządzenie, następnie odłączamy kabel.

 

Pozostaje otwarcie z głównego ekranu menu w prawym górnym rogu ekranu i wybranie opcji Settings. Tam należy ponownie wejść do menu i wskazać wyświetlone na czarno pole „Update Your Kindle”. Jeśli jest one wyświetlone na szaro, znaczy, że czytnik nie rozpoznał pliku aktualizacyjnego. Po kilku minutach od uruchomienia aktualizacji, czytnik powinien się zrestartować z nową wersją oprogramowania wewnętrznego.

 

[Aktualizacja 20 III 2021 r.]

Jest już aktualizacja także dla Kindle Paperwhite 3. To miłe, że nie porzucono wsparcia dla tego, wciąż popularnego, modelu.