905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Aktualizacja: FIRMWARE 5.13.4 dla czytników Kindle i jailbreak dla Kindle Paperwhite 4

Grudniowa aktualizacja oprogramowania wewnętrznego czytników Kindle przynosi bardzo ważną zmianę. Przede wszystkim blokuje "jailbreak" - możliwość otwarcia dostępu do plików systemowych Kindle Paperwhite 4. Jeśli ktoś chce w miarę bezpiecznie pogrzebać w ustawieniach, zrobić sobie spolszczenie lub doinstalować np. KOReadera, nie należy wgrywać bieżącej aktualizacji i pozostać przy wersji 5.13.3. O tym jak zrobić jaibreak w Kindle Paperwhite 4, można szczegółowo przeczytać na forum MobileRead. O tym jak wygląda spolszczenie Kindle Paperwhite 4, pisała Becky na ebooktech.pl w październiku 2018 roku. Ja ani jailbreaka ani spolszczenia wgrywał nie będę i zaznaczam tylko, że takie działania są bezpieczne, ale raczej w rękach zaawansowanych użytkowników komputerów i czytników.

 

Instrukcja wykonania jaibreaka Kindle Paperwhite 4, opublikowana na forum MobileRead, nie będzie działać po wgraniu bieżącej aktualizacji

 

Poza tym, aktualizacja przynosi zmiany w ekranie startowym (jeśli ktoś ma ustawioną domyślną wersję z księgarskimi poleceniami) oraz zmianę nazwy usługi „Amazon Free Time” na „Amazon Kids”.

 

Opis zmian w oprogramowaniu 5.13.4 dla czytników Kindle

 

Ja aktualizację do wersji 15.3.4 wykonałem na moim Kindle Oasis 3. Podobnie jak poprzednio, aktualizacja strasznie mi się dłużyła. Już myślałem, że czytnik się zawiesił, ale jednak wszystko zakończyło się poprawnie. Czytnik działa, jest rozpoznawany zarówno przez program Calibre jak i aplikację obsługującą wypożyczalnię Legimi.

 

Jak zaktualizować firmware w Kindle?

Plik aktualizacyjny czytnik powinien otrzymać po podłączeniu do internetu (OTA). Ale czasem trzeba chwilę (znaczy nawet kilka tygodni) poczekać. Nie ma obowiązku instalowania aktualizacji, ale raczej warto ze względu na poprawki błędów. Można też aktualizować samodzielnie, korzystając z pliku, który udostępnia Amazon (ok. 230-280 MB).

 

Pliki są do pobrania ze wspólnej (dla wszystkich kindelków) strony w Amazonie. Nosi ona tytuł „Aktualizacje oprogramowania czytnika Kindle”. Należy je pobierać z odsyłacza „Pobierz aktualizację oprogramowania” dla właściwego modelu czytnika.

 

Oficjalne nazewnictwo czytników Kindle bywa mylące. Poniżej zamieszczam więc przypomnienie powszechnie używanych i oficjalnych określeń:

 

Potoczna nazwa

Oficjalna nazwa w Amazonie

Bieżąca wersja oprogramowania (firmware)

Kindle Oasis 3

Kindle Oasis (10. generacja)

5.13.4

Kindle 10

Kindle (10. generacja)

5.13.4

Kindle 10 Kids Edition

Kindle (10. generacja) Kids Edition

5.13.0.9 (bez możliwości aktualizowania z pliku)

Kindle Paperwhite 4

Kindle Paperwhite (10. generacja)

5.13.4

Kindle Oasis 2

Kindle Oasis (9. generacja)

5.13.4

Kindle 8

Kindle (8. generacja)

5.13.4

Kindle Oasis 1

Kindle Oasis (8. generacja)

5.13.4

Kindle Voyage

Kindle Voyage (7. generacja)

5.13.4

Kindle 7

Kindle (7. generacja)

5.12.2

Kindle Paperwhite 3

Kindle Paperwhite (7. generacja)

5.13.4

Kindle Paperwhite 2

Kindle Paperwhite (6. generacja)

5.12.2

 

Jak przeprowadzić aktualizację z pliku? Należy czytnik z naładowaną do pełna baterią podłączyć do komputera przez kabel USB. Kindle powinien być widoczny jako zewnętrzny dysk. Pobrany wcześniej plik aktualizacyjny, umieszczamy w katalogu głównym czytnika i wysuwamy bezpiecznie urządzenie, następnie odłączamy kabel.

 

Pozostaje otwarcie z głównego ekranu menu w prawym górnym rogu ekranu i wybranie opcji Settings. Tam należy ponownie wejść do menu i wskazać wyświetlone na czarno pole „Update Your Kindle”. Jeśli jest one wyświetlone na szaro, znaczy, że czytnik nie rozpoznał pliku aktualizacyjnego. Po kilku minutach od uruchomienia aktualizacji, czytnik powinien się zrestartować z nową wersją oprogramowania wewnętrznego.