905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Aktualizacja: PocketBook InkPad X OBSŁUGUJE WYPOŻYCZALNIE Legimi i Empik Go

PocketBook InkPad X otrzymał wsparcie obydwu liczących się polskich wypożyczalni e-booków: Legmi i Empik Go. Trafiły one na czytnik wraz z listopadową aktualizacją oprogramowania wewnętrznego. Najnowszy firmware oznaczony numerem 6.1.1218 datowany jest na 26 XI 2020 r. Tym samym największy i najdroższy czytnik marki PocketBook ma pełną funkcjonalność, tak jak mniejsze modele tej marki.

 

Aktualizacja 6.1.1218 dla PocketBooka InkPada X wprowadza m.in. obsługę wypożyczalni Legimi i Empik Go

 

Najważniejszym atutem nowego oprogramowania jest dodanie aplikacji do obsługi wspomnianych wypożyczalni. To znacznie poszerza możliwości korzystania z urządzenia. O korzystaniu z Legimi pisałem przy okazji wejścia usługi na czytniki PocketBook w roku 2016, a o wypożyczalni Empik Go w tym roku.

 

Ikony aplikacji do obsługi wypożyczalni Legimi i Empik Go powinny pojawić się po aktualizacji na dolnym pasku ekranu głównego

 

Nowe oprogramowanie przyniosło także niekorzystne zmiany. Przede wszystkim mam wrażenie, że czytnik zwolnił. Niekiedy zauważalnie długo trwa wczytywanie e-booka po raz pierwszy. Zmiana czcionki w tekście czy samo wczytywanie e-booka (szczególnie po raz pierwszy) także trwa dłużej niż we wcześniejszej wersji. Również przejście z wyświetlania tekstu w trybie poziomym do pionowego (czy odwrotnie) bardzo mi się dłuży. Przy niezbyt obszernym e-booku to ok. 19 sekund, a przeliczanie i wyświetlenie na nowo numeracji stron może wydłużać tę operację nawet o dodatkową minutę. To stanowczo za długo dla komfortowego korzystania z podstawowej aplikacji urządzenia. Takie operacje powinny trwać po kilka sekund. Wyłączyłem w ustawieniach automatyczne przełączanie orientacji tekstu, aby przypadkiem się to nie zmieniało.

 

W nowej wersji oprogramowania można m.in. zmieniać układ ikon dolnego paska ekranu startowego

 

Drugi kłopot polega z usunięciu wyświetlania kolumnowego, z którego korzystałem przy czytaniu w trybie poziomym. PocketBook InkPad X ma na tyle duży ekran, że przyjemnie mi się czytało z podziałem tekstu na dwie strony (kolumny). Ta opcja została usunięta przy domyślnym otwieraniu plików EPUB. Na szczęście wciąż można z niej korzystać jeśli posłużymy się podczas otwierania pliku opcją „otwórz PB Reader (EPUB 2)” i zmniejszymy wielkość czcionki np. do 9 punktów. Niestety, podział na kolumny wciąż nie działa jeśli ustawimy większą czcionkę. Ale dobre i to, że nie zniknął całkowicie.

 

Wciąż można wyświetlać dwie strony w trybie poziomym (ekran po prawej), ale tylko przy wielkości czcionki 9 punktów i przy otwarciu jako EPUB 2 (ekran po lewej)

 

Podsumowując, polecam aktualizację tym, którzy chcą na czytniku korzystać z wypożyczalni e-booków. Osoby zadowolone z funkcji w bieżącej wersji firmware'u, mogą się wstrzymać do czasu opublikowania przez producenta szybciej działającego oprogramowania. Jeśli po aktualizacji na ekranie startowym nie pojawią się ikony aplikacji Legimi czy Empik Go, trzeba numer seryjny czytnika przesłać do wsparcia Legimi lub PocketBooka. Po dodaniu go do bazy, aplikacje będą aktywne (możliwe, że trzeba będzie zrestartować urządzenie).

 

[Aktualizacja 1 II 2021 r.]

Do 24 II 2021 roku można skorzystać z 30 dni bezpłatnego dostępu do wypożyczalni Empik Go. W tym celu trzeba się zalogować na konto na stronie Empiku, podając kod EGOK61X3U. Działa on tylko dla nowych użytkowników, którzy wcześniej nie korzystali z płatnego lub bezpłatnego dostępu do abonamentów Empik Go.