905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

AKTUALIZACJA oprogramowania (nowszych) CZYTNIKÓW Tolino

Aż cztery miesiące trzeba było na poprawienie błędów, które pojawiły się w październikowej aktualizacji oprogramowania czytników Tolino. Nie stawia to technologicznego partnera sojuszu (czyli Kobo) w zbyt dobrym świetle. Dopóki za sprawy techniczne odpowiadał Deutsche Telekom, wszystkie czytniki Tolino były aktualizowane na bieżąco i bez większych wpadek. Choć trzeba przyznać, że także bez wprowadzania większych innowacji. Jednak Kobo raz po raz ma z tym jakieś problemy. Ale w końcu (chyba po długich testach) udało się wypuścić firmware w wersji 13.2.1, które sprawia wrażenie stabilnego.

 

Cztery czytniki Tolino otrzymały aktualizację oprogramowania do wersji 13.2.1

 

Najnowsze oprogramowanie wewnętrzne czytników Tolino dostępne jest obecnie dla czterech modeli: Tolino Epos 2, Tolino Vision 5, Tolino Page 2 oraz Tolino Shine 3. Datowane jest na 8 I 2020 roku. Początkowo Tolino Shine 3 nie był objęty aktualizacją. Dodanie tego czytnika sugeruje, że zapewne także inne starsze modele będą miały nowszy firmware. To miłe. Nowe oprogramowanie zawiera cztery zauważalne uzupełnienia dotychczas obecnych opcji. Pierwsze z nich to łatwe definiowanie wygaszacza ekranu. Można do tego użyć np. własną grafikę, poprzez wgranie pliku w formacie PNG do katalogu DCIM. Druga nowość to tzw. tryb nocny – czytnik może wyświetlać biały tekst na czarnym tle (odwrócenie kolorów). Kolejna nowa opcja to ogranicznik poziomu jasności oświetlenia ekranu. Producent ostrzega przy okazji, że lepiej nie stosować bardzo intensywnego światła, ponieważ szybciej wyczerpuje się wtedy bateria. I w końcu, przy okazji premiery czytników z fizycznymi przyciskami, dodano możliwość zdefiniowania dodatkowej funkcji klawiszy. Wywoływana jest ona poprzez przytrzymanie przycisku. Może to być np. wywołanie menu regulacji poziomu i temperatury barwowej oświetlenia czy powrót do ekranu startowego.

 

Ekran definiowania dodatkowych funkcji fizycznych przycisków zmiany stron

 

Producent jednak nie informuje dokładnie, co zostało zmienione czy poprawione w najnowszej wersji oprogramowania wewnętrznego. Ograniczono się do ogólników w rodzaju „poprawienia sprawności”.

 

Podsumowanie

Mam nadzieję, że firmware w wersji 13.2.1 zakończy kłopoty z błędami oprogramowania i zostanie także opublikowane dla starszych modeli Tolino. W każdym razie warto je zainstalować. Na razie można to zrobić na wskazanych wcześniej czytnikach, poprzez automatyczne pobranie z internetu (OTA) lub samodzielnie, przy pomocy pliku pobranego ze strony mytolino.de.

 

[Aktualizacja 13 II 2020 r.]

Według informacji na stronie mytolino.de, wszystkie modele (poza pierwszym) mają już najnowszą wersję oprogramowania wewnętrznego (czyli 13.2.1).