905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Amazon sam przebija swoją ofertę – DWA LATA gwarancji także na ekran

Amazon wprowadza właśnie w Stanach czytnik Kindle 10 w wersji dla dzieci (tzw. Kids Edition). Według specjalistów od marketingu, jest to produkt opracowany od podstaw, ale ze specyfikacji nowego urządzenia wyłania się trochę inny obraz. Kindle Kids Edition to najprawdopodobniej Kindle 10 w komplecie z „dziecięcą” okładką i dodatkowymi ofertami. Ale nie to jest najważniejsze...

 

Kindle Kids Edition ma oferować dwa lata gwarancji "bez zmartwień" (źródło: amazon.com)

 

Otóż Kindle Kids Edition posiada taki sam ekran, jak zdecydowana większość czytników, czyli po prostu bardzo delikatny. Wiele dzieci jest zapewne przyzwyczajonych do tabletów i telefonów z pancernym szkłem na ekranie, co w przypadku czytnika może mieć katastrofalne skutki. Dlatego Amazon oferuje rodzicom aż dwa lata gwarancji „bez zmartwień”. Oznacza to, że czytniki mają być natychmiast wymieniane na nowe w razie jakichkolwiek usterek. A tym samym można uzyskać aż dwa lata gwarancji na ekran E-Ink. Trudno będzie konkurencji przebić taką ofertę. Chyba, że jakaś firma ma już w ofercie np. czytnik z nietłukącym się ekranem Carta Mobius, wtedy nie ma takich obaw.

 

Kindle Kids Edition obudowany jest też dodatkowymi usługami, jak dostęp do wypożyczalni Kindle Unlimited (źródło: amazon.com)

 

Zanim się rzucimy na zakupy Kindle 10 w kolorowym etui, warto pamiętać, że to podstawowy model z rodziny Kindle. Ma całkiem czytelny ekran dotykowy z przyzwoicie działającym oświetleniem, ale cechuje się on słabą rozdzielczością (167 ppi) w porównaniu z innymi modelami tej rodziny (300 ppi). Ze względu na bardzo dobry kontrast i sprawne działanie, to czytnik na którym czyta się przyjemnie i na pewno wart jest on uwagi. I do tego z dwuletnią gwarancją na ekran...

 

Amerykańscy klienci otrzymują także w pakiecie roczny dostęp do wypożyczalni e-booków Kindle Unlimited i narzędzi zachęcających dzieci do czytania. Reklamy sugerują, że w tym abonamencie jest m.in. „Harry Potter”, to miłe i samo w sobie zachęcające. Rodzice mogą ustanawiać cele czytelnicze, po których osiągnięciu, będą przyznawane odznaki. Taki system (choć jakby zapomniany przez producenta) znamy też od dawna z czytników Kobo. Aby ułatwić wyszukiwanie kolejnych książek, wprowadzono wyszukiwarkę akceptującą literówki. Nawet bez poprawnie napisanego tytułu, jest szansa na jego odnalezienie. Pozostałe cechy czytnika pozostają bez zmian: słownik, słówka, podpowiedzi w tekście.

 

Reklamę nowego czytnika wspiera "Harry Potter" (źródło: amazon.com)

 

No i na koniec zostawiłem jeszcze jedną fundamentalną zmianę zastosowaną przez Amazon. Otóż w końcu opracowano nowe wygaszacze ekranu, które w „dziecięcym” czytniku mają zastąpić nudziarskie tapety, którymi użytkownicy kindelków są raczeni od wielu lat. Chyba w tym przypadku każda zmiana będzie na lepsze :)

 

Obok "dziecięcych" okładek, mają też być nowe wygaszacze ekranu (źródło: www.businesswire.com)

 

Na razie przyjmowane są zamówienia w przedsprzedaży, Czytnik ma kosztować 110 USD (plus podatki stanowe) z okładką, czyli tyle samo co „zwykły” Kindle 10 bez reklam (i bez okładki). Można zamówić od razu dwie sztuki ze zniżką 25%. Wysyłka zakupów rozpocznie się 30 października.

 

Podsumowanie

Kindle Kids Edition nie jest wysyłany ze Stanów do Polski. Na razie nic nie wiadomo o dostępności podobnej oferty w europejskich oddziałach firmy, ale osoby „lubiące” tłuc ekrany lub dotknięte epidemią „samopękających” wyświetlaczy, mogą już chyba planować „bezpieczny” zakup. Sam nie zbiłem nigdy ekranu w czytniku, ale takowy w Kindle 3 Keyboard wymieniałem, więc wiem jaka może to być bolesna strata dla nałogowego czytelnika. Dlatego myślę, że Kindle Kids Edition również dla dorosłych może być kuszącą ofertą. W Stanach pewnie nie, bo czytniki są tam stosunkowo tanie, ale u nas, to już trochę inaczej.

 

Memento mori - Kindle 10 (u góry) i zbity ekran z Kindle 3 Keyboard (pod spodem)

 

[Aktualizacja 30 X 2019 r.]

W niemieckim Amazonie również pojawił się model Kindle Kids Edition. Jak się można było spodziewać, nie jest on wysyłany bezpośrednio do Polski. Tutaj pomocny może być pośrednik pocztowy. Jak z skorzystać z jego usług, opisałem w tekście "Jak kupić Kindle Oasis 2 z dostawą do Polski". Można też zamówić do niemieckiego paczkomatu, jeśli np. mieszkamy blisko granicy ("Jak ZAMÓWIĆ czytnik Kindle Oasis 3 do (niemieckiego) PACZKOMATU").