905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

ŚWIAT CZYTNIKÓW pyta o Kindle 10, CYFRANEK odpowiada

Najnowszy czytnik Amazonu tym razem akurat do mnie trafił wcześniej niż do Roberta Drózda, autora „Świata Czytników” - najpopularniejszego w Polsce bloga na temat czytników i e-booków. Kindle 10 wysłano 9 IV (dzień przed premierą) z magazynu blisko niemiecko-francuskiej granicy. Według opisu zamówienia w Amazonie, miał dotrzeć w sobotę. Jednak ostatecznie trafił (DHLem) do mnie w poniedziałek po południu. Wg informacji przewoźnika, miał być u mnie w piątek, ale paczka „została na magazynie”.

 

Kindle 10

Kindle 10 - wersja czarna (jest też biała)

 

Nie pozostaje mi więc nic innego, jak odpowiedzieć na apel wyrażony we wpisie na „Świecie Czytników”: „Dziś premiera Kindle 10 – nowy czytnik jest już wysyłany!”. Robert napisał tam m.in. „Ja jeszcze nowego czytnika nie zamówiłem, zrobię to w tym tygodniu”, a w podsumowaniu dodał „Mamy pierwszy dzień wysyłki, ale z tego co wiem, parę osób już dziś czytnik dostało. Dajcie znać, jakie są Wasze pierwsze wrażenia.

 

DHL miał "problemy" z dostawą w piątek, ale zostały pomyślnie (dwa razy, jak widać na powyższym raporcie) rozwiązane

 

Zazwyczaj przygotowuję wpisy po dłuższym, kilkutygodniowym korzystaniu z czytnika. Ale teraz, tak na szybko, jako świeży posiadacz premierowego Kindelka. Skoro „Świat Czytników” pyta, to Cyfranek odpowiada... :)

 

Kindle 10 unboxing

Pudełko utrzymane jest w takim samym stylu, jaki wprowadzono przy okazji Kindle Paperwhite 4. Dodatkowa „okładka” z szarek tektury sprawiła, że urządzenie dotarło nieuszkodzone. Może to jakiś test, że jak już Kindle przetrwa transport przez pół Europy w cienkiej tekturce, to przetrzyma i długotrwałe użytkowanie? Oby!

 

Kindle 10

Kindle 10 - zawartość pudełka

 

Kindle 10 – ekran i oświetlenie

Jako, że ostatnio mam do czynienia głównie z ekranami 300 ppi, od razu rzuciło mi się w oczy lekkie poszarpanie liter. Nie zmienia to jednak ogólnie dobrego wrażenia z jakości ekranu. Jestem przede wszystkim pozytywnie zaskoczony kontrastem. Pomimo lekko szarego tła, litery są dobrze wypełnione czernią. Bardzo w tym pomaga również opcja regulacji poziomu pogrubienia tekstu.

 

Kindle 10

Kindle 10 (po lewej) w bezpośrednim porównaniu z Kindle Voyage (po prawej), uwidacznia, że tło ekranu ma bardziej szare

 

Jeśli chodzi o oświetlenie, to wykonano tu kawał solidnej roboty. Pomimo zastosowania (tylko) 4 LEDów, światło jest rozprowadzane równomiernie i na dole ekranu nie ma cieni znanych z pierwszych modeli Kindle Paperwhite. Jest lekko jaśniejsza poświata, ale trzeba się chwilę przyglądnąć, żeby ją dostrzec. Nie powinna przeszkadzać przy czytaniu.

 

Kindle 10 – obudowa

Tu niestety nie ma się za bardzo czym pochwalić. Plastik użyty do obudowy sprawia słabe (choć nie tak tandetne jak w Kindle 8) wrażenie. Lekkie zaokrąglenia sprawiają, że czytnik nie wygląda źle. Przycisk wyłącznika (umieszczony „tradycyjnie” w dolnej krawędzi obudowy, obok gniazda microUSB i diody zasilania) zdecydowanie mógłby być większy. Mam wrażenie, że czytnik w okładce nie będzie się łatwo włączało.

 

Kindle 10 – działanie

Oprogramowanie czytnika nie różni się niczym specjalnym od pozostałych aktualnych modeli Kindle. Na stronach Amazonu udostępniono dla niego aktualizację oprogramowania w wersji 5.11.1, czyli tę samą co np. dla Kindle Paperwhite 4. Czytnik sam pobrał aktualizację po podłączeniu do internetu. Pozostało mi wybrać z menu „Update Your Kindle”.

 

Co ważne, choć mamy do czynienia z najtańszym modelem tej rodziny, w działaniu wcale nie sprawia on złego wrażenia. Tak, pracuje wolniej od Kindle Oasis 2, ale nie jest to ociężałość znana np. z obecnych na rynku „budżetowych” czytników pracujących pod Androidem. Kindle 10 pracuje sprawnie i ładnie zmienia strony. Nawet funkcja kartkowania się sprawdza.

 

Wypożyczalnia Legimi w Kindle 10

[Aktualizacja 9 VI 2019 r.: Kindle 10 jest już obsługiwany przez aplikację Legimi. Można na nim korzystać z wypożyczalni. Więcej we wpisie: Kindle 10 już OBSŁUGUJE wypożyczalnię LEGIMI] Nie udało mi się uruchomić synchronizacji z wypożyczalnią Legimi na tym modelu. Czytnik jest rozpoznawany przez system operacyjny komputera oraz obsługiwany przez Calibre. Windowsowa wersja programu Legimi Kindelka widzi, ale nie pozwala na synchronizację półki. Spodziewam się, że do obsługi Kindle 10 może być potrzebna nowsza wersja aplikacji „Legimi dla Kindle” synchronizującego e-booki. 

 

Aplikacja Legimi póki co z moim Kindle 10 nie współpracuje [Aktualizacja: Aplikacja obsługująca wypożyczalnię Legimi współpracuje z Kindle 10]

 

Godzinę temu zgłosiłem zapytanie na ten temat do Legimi. Kiedy coś się dowiem konkretnego, uaktualnię niniejszy wpis.

 

Podsumowanie

Nie namawiam specjalnie do zakupu Kindle 10, gdy właśnie trwa amazonowa promocja „Tydzień wiosennych wyprzedaży”. W ramach tej akcji można (jeszcze dziś do północy) kupić m.in. Kindle Paperwhite 4 taniej o 40 EUR - za ok. 445 PLN. A do tego Kindle Paperwhite 4 jest wodoodporny, z lepszym ekranem i większą pamięcią. Dziś o północy akcja się kończy i raczej długo Kindle Paperwhite 4 nie będzie w tak dobrej cenie.

 

Normalnie jednak (poza promocjami) Kindle 10 jest ponad dwieście złotych tańszy od Paperwhite 4. Wtedy różnica cen może już przekonać do Kindle 10. A jeśli podobna obniżka (jak teraz na Kindle Paperwhite 4) będzie dotyczyć Kindle 10, to może być całkiem niezła okazja do zakupu podstawowego, sprawnie działającego czytnika z wbudowanym oświetleniem.

 

[Aktualizacja 1 III 2020 r.]

Zachęcam także do zapoznania się z szerszą recenzją Kindle 10 mojego autorstwa - Kindle 10 (2019) - RECENZJA podstawowego CZYTNIKA z rodziny Kindle.

 

 

Odsyłacze do sklepu, zawarte w tekście, są częścią programu afiliacyjnego Amazon