905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

PocketBook INKPAD 2 - AKTUALIZACJA oprogramowania (firmware 5.20)

Firma PocketBook stopniowo aktualizuje czytniki sprzedawane w ostatnich latach. Mam wrażenie, że przynajmniej częściowo jest to wywołane przez zmiany na rynku niemieckim.

 

PocketBook InkPad 2

 

Ponad trzy tysiące niemieckojęzycznych bibliotek, działających w ramach systemu Onleihe, ostatecznie porzuca zarządzanie wypożyczeniami e-booków przy pomocy zabezpieczenia DRM ADE. Bibliotekarze najwyraźniej mają dość (podobno całkiem wysokich) opłat na rzecz amerykańskiego koncernu Adobe i przechodzą na europejskie, zdecydowanie tańsze rozwiązanie CARE DRM. Z tego powodu Tolino już zaktualizowało niemal wszystkie swoje modele czytników. Zarówno czytniki marki PocketBook jak i Tolino są powszechnie używane do wypożyczania e-booków z niemieckich bibliotek, dlatego firmy nie mogą sobie pozwolić na utratę zaufania tamtejszych klientów. Ostatnia fala aktualizacji oprogramowania wewnętrznego PocketBooków (do wersji 5.20), może więc być przygotowaniem do gładkiego wprowadzenia CARE w urządzeniach tej marki. Czy tak się stanie, czas pokaże.

 

PocketBook InkPad 2 i PocketBook InkPad 1 otrzymały aktualizację oprogramowania wewnętrznego w wersji 5.20.706

 

Również trochę starsze modele – PocketBook InkPad 1 i PocketBook Inkpad 2 zostały objęte aktualizacją do oprogramowania w wersji 5.20. O zmianach, które wprowadzono w tych czytnikach pisałem już przy okazji testowania firmware w wersji beta (5.20.462) na InkPadze 2. Teraz na stronie producenta udostępniona jest ostateczna wersja datowana na 21 maja 2019 r. i oznaczona numerem 5.20.706. Zawiera to wszystko, o czym pisałem już w kwietniu (wpis: „PocketBook INKPAD 2 otrzymuje DUŻĄ aktualizację oprogramowania”). Działa ona stabilnie na InkPadzie 2, ale musiałem przywrócić ustawienia fabryczne, żeby wszystko zaczęło sprawnie funkcjonować. Trzeba się liczyć z koniecznością takiego kroku, jeśli czytnik po aktualizacji nie otwiera niektórych plików lub nie zapamiętuje niektórych ustawień. Ta opcja znajduje się w menu „Konserwacja/Ustawienia fabryczne”.

 

Dla przypomnienia, co w firmware 5.20 zapowiada w informacji prasowej producent:

„- optymalizację pracy czytnika i poprawiono jego szybkość. W nowej aplikacji PocketBook Reader czas otwierania książek znacząco się skraca, a zmiana stron przebiega sprawniej.

- dogodniejsze możliwości korzystania z przeglądarki opracowanych w głównych technologiach takich jak HTML5, Java Script czy CSS3. Surfowanie po Internecie jest przyjemniejsze i wygodne, a strony ładują się bez opóźnień.

- rozwiązanie dla miłośników komiksów, czyli obsługę plików w formacie CBR i CBZ.

- dodatkową przestrzeń do przechowywania bibliotecznych zasobów. Synchronizacja
z usługą Dropbox pozwala łatwiej zarządzać i pobierać ulubione ebooki z chmury.

- usprawnioną regulację podświetlenia. Najnowsze oprogramowanie umożliwia dostosowywanie natężenia światła za pomocą dotknięć ekranu, bez konieczności przerywania lektury.

- dodatkowe możliwości pracy z notatkami. Użytkownicy mogą dobierać grubość kreski
w wariancie notatek „ołówkowych”, dodawać do nich komentarze oraz korygować zapiski
z użyciem gumki.

- rozszerzenie funkcjonalności PocketBook Cloud. Teraz można tworzyć listy książek zawierających notatki, przeglądać zapiski, edytować je czy nanosić komentarze. Synchronizacja usługi obejmie nie tylko postępy czytania, ale także wprowadzone notatki czy zakładki niezależnie
od wykorzystywanego urządzenia. Opcje te będą dostępne dla czytników, rozwiązań
z systemami Android i iOS, a także dla komputerów.”