cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox.
Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...
Targi najwyraźniej i w tym roku nie tętnią e-bookami, choć e-booki próbują tętnić Targami. Podobnie jak poprzednio, na straży honoru książek elektronicznych stanął producent czytników PocketBook oraz księgarnia Publio.
Pogoda w tym roku całkiem "targowa"
PocketBook
Cały czas trwają konkursy, w których można wygrać zarówno czytniki PocketBook jak i kody zakupowe do Publio. Trzeba zgłosić się na stoisko D59 i pobrać formularz konkursowy.
PocketBook chwali się nie tylko czytnikami, ale i wspieraniem inicjatyw edukacyjnych m.in. konkursów organizowanych przez Zamek Królewski na Wawelu i Olimpiady Kreatywności "Destination Imagination"
Stoisko PocketBooka warto odwiedzić, jeśli ma się w planie zakup czytnika. Bieżąca oferta firmy oferowana jest w promocyjnych cenach. Można wszystkie czytniki wziąć do ręki, włączyć, testować. Można spytać o szczegóły techniczne. Aby kupić - trzeba niestety mieć gotówkę. Na pocieszenie mogę dodać, że bankomat na terenie targów, wczoraj wieczorem wciąż działał (co nie zdarzało się w poprzednich latach tak często).
Targowe ceny czytników (za gotówkę, dla odwiedzających Targi)
Będąc na stoisku PocketBooka, nie zapomnijcie spytać o kolejną część książeczki popularyzującej e-czytanie. Znajdziecie w niej m.in. informacje o polskich księgarniach oraz kody na zniżki do tych sklepów: Ebookpoint (10 PLN), Empik (10%), Gandalf (5%), Legimi (dwa tygodnie dostępu do wypożyczalni), Nexto (miesiąc konta „Premium”), Publio (20%), Virtualo (20%) oraz Woblink (45%).
Odwiedzając stoisko PocketBooka, nie zapomnijcie spytać o "Abecadło e-czytania"
Publio
Publio, jak co roku, nie ustaje w kreatywnych działaniach, mających zachęcić do czytania e-booków. W tym roku, do puli nagród (obok czytników PocketBook) dołączone zostały kody na zakupy w księgarni. Aby wziąć udział w zabawie, trzeba stawić się osobiście na stoisku A10 i wysłuchać krótkiego instruktażu udzielanego przez ekipę Publio. przed nami jeszcze: „Krzyżówka z Publio”, „Podchody”, „Dziwne tytuły”, „MEMORY”, „Puzzle”.
Ekipa Publio i PocketBook nie ustają w organizowaniu konkursów z cennymi nagrodami
Cały czas można też otrzymać bezpłatnego e-booka z puli targowej. Wystarczy przynieść pięć papierowych książek, które przydadzą się m.in. bibliotekom (akcja „Książka za książkę”).
Jedna z piątkowych nagród, tuż przed wręczeniem
Cały czas trwają promocje cenowe na publio.pl, związane z Targami. Sam już skorzystałem, ponieważ jest kilka okazji, które wcześniej mi umknęły.
Legimi
Legimi zaprezentowało się, w tym roku, w postaci prezentacji, skierowanej do gości branżowych. Spotkanie miało na celu podsumowanie doświadczeń firmy związanych z prowadzeniem wypożyczalni e-booków. Skupiono się przede wszystkim na podkreśleniu pozytywnego wpływu usługi na czytelnictwo oraz obecność oferty wydawniczej na urządzeniach mobilnych czytelników sięgających po książki elektroniczne.
Użytkownicy wypożyczalni Legimi wybierają głównie czytniki (źródło: Legimi)
Z najważniejszych tez wystąpienia można wskazać, że obecnie najpopularniejszym typem urządzeń wykorzystywanych w usłudze są czytniki książek. Prelegent (Jakub Frołow), podkreślił rolę oferty Legimi, polegającej na zakupie czytnika wraz z abonamentem, jako lokomotywy napędzającej ten trend.
Akcje promocyjne Legimi, to również partnerzy zewnętrzni (InPost, Allegro, Play) (źródło: Legimi)
Drugi aspekt wystąpienia, który zwrócił moją uwagę, to ogromna rola akcji reklamowych, organizowanych przez Legimi, wspólnie z partnerami niezwiązanymi ściśle z rynkiem e-booków. Podany został przykład współpracy z InPostem, który zakładał możliwość pobrania bezpłatnego e-booka w zamian za szybki odbiór przesyłki z paczkomatu. Przełożyło się to na 34% udziału wszystkich pobrań książek z serwisu w grudniu zeszłego roku.
"Siła bibliotek" z prezentacji Legimi (źródło: Legimi)
Również usługa biblioteczna okazuje się być ważnym motorem napędzającym ruch w wypożyczalni Legimi. Obecnie z usługi korzysta ponad dwieście placówek. Choć oferta skierowana do bibliotek jest ograniczona (obecna jest tylko w niektórych miastach, jest mniejszy wybór tytułów, liczba osób jest ograniczona ilością wydawanych kodów, brak dostępu do adiobooków, nie działa na czytnikach Kindle itp.), to biblioteki generują całkiem spory ruch w interesie. Oto czytelnicy korzystający z abonamentowego dostępu przez swoje biblioteki, stanowią aż 25% użytkowników serwisu i odpowiadają za 18 % pobrań e-booków. „Dzięki” tej popularności, ja już dostępu do abonamentu bibliotecznego nie mam. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, limit po prostu został we wrześniu „wyczytany”.
Woblink
Niewielkie, raczej puste, choć otwarte stoisko Woblinka wyklejone zostało plakatami reklamującymi ofertę targową – 40% zniżki oraz akcję Czytaj PL. Promocyjna oferta targowa właśnie trwa, a akcja Czytaj PL ruszy 1 listopada. Będę, jak zwykle, o niej jeszcze pisał.
Targowa oferta Woblinka
Cały czas trwają promocje cenowe na woblink.com, związane z Targami (kod: TARGI2017). Ale akurat w tym przypadku czekam, na koniec promocji, ponieważ większy rabat będę miał po skorzystaniu z oferty podanej w publikacji dostępnej na stoisku PocketBooka (o tym pisałem powyżej).
Ebookpoint
Księgarnia tym razem nie oferuje (jak poprzednio) bezpłatnych e-booków. Warto jednak pamiętać, że na ebookpoint.pl od zakupów na kwotę min. 30 PLN, możemy odliczyć 10 PLN. Rabat łączy się z innymi promocjami.
Targowa promocja księgarni Ebookpoint (źródło: ebookpoint.pl)
Co warto zobaczyć na Targach? Krótki przewodnik umieściłem tutaj: "21. Targi Książki w Krakowie – co warto wiedzieć o obecności e-booków".
[Aktualizacja 30 X 2017 r.]
Podsumowanie 21. Targów Książki w Krakowie, można znaleźć we wpisie "21. Targi Książki w Krakowie – e-bookowe podsumowanie (i konkurs z e-bookiem)".