905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kobo – nowe oprogramowanie (4.4.9298) i wygląd ekranu startowego

 

Czytniki Rakuten Kobo otrzymały kilka dni temu nową wersję oprogramowania wewnętrznego oznaczoną numerem 4.4.9298. Plik aktualizacyjny można pobrać z forum MobileRead lub strony MobileRead Wiki. Tym aktualizacja przynosi przede wszystkim nowy ekran startowy, również w starszych modelach czytników marki Kobo. Również mój Kobo Aura H2O ma teraz m.in. nowy ekran startowy.

 

Nowy ekran startowy jest bardziej statyczny i ma większe tekstowe menu

 

Ekran startowy w czytnikach Kobo jest obecnie bardziej statyczny. W miejsce zmieniających się na bieżąco kafelków, otrzymujemy tekstowe menu, miniatury okładek czterech ostatnio otwieranych pozycji (w górnej części ekranu) oraz miniatury okładek pozycji z księgozbioru (dolna część ekranu. Na samym dole umieszczone zostały odsyłacze do księgarni i artykułów z konta usługi Pocket. Również górny pasek stanu czytnika zawiera teraz większe ikony, dające dostęp osobno do regulacji oświetlenia czy uruchomienia synchronizacji.

 

Teraz można kasować e-booki w czytniku, również z poziomu ekranu startowego

 

Za krótko na stwierdzenie, czy taki układ będzie bardziej funkcjonalny. Statyczny układ może być ułatwieniem dla osób, które lubią mieć dostęp do używanych pozycji menu znajdujących się w przewidywalnych miejscach. Na pewno plusem będzie większy rozmiar czcionki zastosowanej w opisie elementów ekranu startowego.

 

Blokowanie kodem można włączyć w ustawieniach "Energy saving and Privacy"

 

Nowością, obecną wcześniej z czytnikach np. Tolino, jest możliwość zabezpieczenia urządzenia czterocyfrowym kodem. Przydatne, jeśli chcemy ograniczyć dostęp osób trzecich do zawartości czytnika. Nie wiem, na ile to może zabezpieczyć księgozbiór w razie utraty urządzenia.

 

W biblioteczce pojawiło się sortowanie wg autorów

 

Dodatkowe funkcje wprowadzono także w biblioteczce. E-booki można sortować również według daty dodania oraz autorów.

 

Nowość - sortowanie wg daty dodania pliku (Date added) do biblioteczki

 

Wraz z aktualizacją, pojawiły się jednak dwa kłopoty. Warto o nich wiedzieć, przed ew. zmianą oprogramowania. Niektórzy użytkownicy zgłaszali problemy z obsługą kart pamięci microSD w modelach Kobo Aura H2O. W moim przypadku nie miało to miejsca, ale pojawiły się informacje o konieczności powrotu do poprzedniej wersji oprogramowania, aby uniknąć problemów z dostępem do e-booków na karcie.

 

Starsze wersja celibre mogą zgłaszać problem z obsługą Kobo po zainstalowaniu najnowszego firmware'u

 

Drugi kłopot może łączyć się z obsługą czytników Kobo przy pomocy programu calibre. Przy podłączeniu Kobo pojawia się mianowicie informacja, że calibre nie może w pełni obsługiwać nowej bazy danych czytnika. Problem da się rozwiązać poprzez włączenie opcji „Próba obsługi nowego oprogramowania sprzętowego” we wtyczce KoboTouchExtended. Również dzisiejsza aktualizacja calibre, do wersji 2.85.0, usuwa kłopot z obsługą bazy danych w czytnikach Kobo.

 

Rozwiązaniem kłopotów z obsługą Kobo może być aktualizacja calibre bądź zaznaczenie odpowiedniej opcji we wtyczce KoboTouchExtended.

 

Podsumowanie

To miłe, że Kobo zwiększa funkcjonalność swoich czytników, choćby zapożyczając zapewne z Tolino (którego jest współwłaścicielem), możliwość blokowania kodem. Nie traktuje także po macoszemu starszych urządzeń, co wzbudza zaufanie do marki i sprzętu. Widać, że choć firma wypuszcza innowacyjne produkty (np. oświetlenie z regulowaną temperaturą barwową w Kobo Aura One i nowej wersji Kobo Aura H2O), to nie ogranicza nowych rozwiązań wyłącznie do najnowszego sprzętu. Jeśli macie starsze modele Kobo (jak ja) i jesteście z nich zadowoleni (jak ja) to można po prostu spokojnie czytać.