cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox.
Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...
Czytniki Rakuten Kobo otrzymały kilka dni temu nową wersję oprogramowania wewnętrznego oznaczoną numerem 4.4.9298. Plik aktualizacyjny można pobrać z forum MobileRead lub strony MobileRead Wiki. Tym aktualizacja przynosi przede wszystkim nowy ekran startowy, również w starszych modelach czytników marki Kobo. Również mój Kobo Aura H2O ma teraz m.in. nowy ekran startowy.
Nowy ekran startowy jest bardziej statyczny i ma większe tekstowe menu
Ekran startowy w czytnikach Kobo jest obecnie bardziej statyczny. W miejsce zmieniających się na bieżąco kafelków, otrzymujemy tekstowe menu, miniatury okładek czterech ostatnio otwieranych pozycji (w górnej części ekranu) oraz miniatury okładek pozycji z księgozbioru (dolna część ekranu. Na samym dole umieszczone zostały odsyłacze do księgarni i artykułów z konta usługi Pocket. Również górny pasek stanu czytnika zawiera teraz większe ikony, dające dostęp osobno do regulacji oświetlenia czy uruchomienia synchronizacji.
Teraz można kasować e-booki w czytniku, również z poziomu ekranu startowego
Za krótko na stwierdzenie, czy taki układ będzie bardziej funkcjonalny. Statyczny układ może być ułatwieniem dla osób, które lubią mieć dostęp do używanych pozycji menu znajdujących się w przewidywalnych miejscach. Na pewno plusem będzie większy rozmiar czcionki zastosowanej w opisie elementów ekranu startowego.
Blokowanie kodem można włączyć w ustawieniach "Energy saving and Privacy"
Nowością, obecną wcześniej z czytnikach np. Tolino, jest możliwość zabezpieczenia urządzenia czterocyfrowym kodem. Przydatne, jeśli chcemy ograniczyć dostęp osób trzecich do zawartości czytnika. Nie wiem, na ile to może zabezpieczyć księgozbiór w razie utraty urządzenia.
W biblioteczce pojawiło się sortowanie wg autorów
Dodatkowe funkcje wprowadzono także w biblioteczce. E-booki można sortować również według daty dodania oraz autorów.
Nowość - sortowanie wg daty dodania pliku (Date added) do biblioteczki
Wraz z aktualizacją, pojawiły się jednak dwa kłopoty. Warto o nich wiedzieć, przed ew. zmianą oprogramowania. Niektórzy użytkownicy zgłaszali problemy z obsługą kart pamięci microSD w modelach Kobo Aura H2O. W moim przypadku nie miało to miejsca, ale pojawiły się informacje o konieczności powrotu do poprzedniej wersji oprogramowania, aby uniknąć problemów z dostępem do e-booków na karcie.
Starsze wersja celibre mogą zgłaszać problem z obsługą Kobo po zainstalowaniu najnowszego firmware'u
Drugi kłopot może łączyć się z obsługą czytników Kobo przy pomocy programu calibre. Przy podłączeniu Kobo pojawia się mianowicie informacja, że calibre nie może w pełni obsługiwać nowej bazy danych czytnika. Problem da się rozwiązać poprzez włączenie opcji „Próba obsługi nowego oprogramowania sprzętowego” we wtyczce KoboTouchExtended. Również dzisiejsza aktualizacja calibre, do wersji 2.85.0, usuwa kłopot z obsługą bazy danych w czytnikach Kobo.
Rozwiązaniem kłopotów z obsługą Kobo może być aktualizacja calibre bądź zaznaczenie odpowiedniej opcji we wtyczce KoboTouchExtended.
Podsumowanie
To miłe, że Kobo zwiększa funkcjonalność swoich czytników, choćby zapożyczając zapewne z Tolino (którego jest współwłaścicielem), możliwość blokowania kodem. Nie traktuje także po macoszemu starszych urządzeń, co wzbudza zaufanie do marki i sprzętu. Widać, że choć firma wypuszcza innowacyjne produkty (np. oświetlenie z regulowaną temperaturą barwową w Kobo Aura One i nowej wersji Kobo Aura H2O), to nie ogranicza nowych rozwiązań wyłącznie do najnowszego sprzętu. Jeśli macie starsze modele Kobo (jak ja) i jesteście z nich zadowoleni (jak ja) to można po prostu spokojnie czytać.