875 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Kobo Aura H2O edition 2 – pod koniec maja w sklepach

 

Właśnie opublikowano wstępną recenzję następcy pierwszego wodoodpornego czytnika marki Rakuten Kobo. O plotkach na temat nowego modelu pisałem dwa miesiące temu (wpis: „Kobo Aura H2O – wkrótce pojawi się następca”), a teraz się potwierdziły. Serwis Good e-Reader jako pierwszy opublikował wpis, w którym pokazano nowy czytnik oraz podano więcej szczegółów na temat Kobo Aura H2O edition 2.

 

Kobo Aura H2O edition 2 (źródło: goodereader.com)

 

 

Nie jest zaskoczeniem, że nowa Aura H2O jest wodoodporna (norma IPX8). Obudowa kolejnej Aury nawiązuje do najnowszego modelu firmy - Kobo Aura One. Rozmiary nowego czytnika 129 x 172 x 8,9 mm są minimalnie mniejsze od poprzedniej wersji H2O. Również masa jest podobna (210 g). Na pleckach umieszczono łatwy do wyczucia wyłącznik, a tył jest gumowany i chropowaty. Nie przewidziano innej wersji kolorystycznej niż czarna. Zagłębiony w obudowie ekran to (jak w pierwszej wersji) E-Ink Carta o przekątnej 17,2 cm (6,8 cala) i rozdzielczości 1430×1080 pikseli (265 ppi).

 

Plecki czytnika Kobo Aura H2O edition 2 (źródło: goodereader.com)

 

Nowością w tym modelu jest wbudowane oświetlenie z regulowaną temperaturą barwową. W taką innowację wyposażony jest już najdroższy model firmy – Kobo Aura One. Teraz system oświetlenia ComfortLight PRO otrzymała również tańsza Kobo Aura H2O. Składa się na niego 9 białych LEDów i osiem RGB. Umożliwia to regulację oświetlenia od niebieskawobiałego do żółtawego. Podobnie jak w Kobo Aura One, tu również znajdziemy pamięć wewnętrzną rozbudowaną do 8 GB, ale zrezygnowano z gniazda kart pamięci. Specyfikację techniczną dopełnia procesor Freescale SoloLite iMx6 1 GHz i 512 MB pamięci operacyjnej.

 

Kobo Aura H2O edition 2 - nowa wersja ekranu startowego czytników Kobo (źródło: goodereader.com)

 

Obecnie wszystkie czytniki Kobo mają tę samą wersję oprogramowania wewnętrznego. Kobo Aura H2O edition 2 ma jednak nowy układ ekranu startowego. W moim H2O na razie takowego nie mam. Jest na nim mniej elementów, co przyspiesza obsługę czytnika, ułatwia rozpoczęcie czytania oraz zakupy w firmowej księgarni. Wciąż brak jest wsparcia dla języka polskiego (choć polskie e-booki wyświetlane są poprawnie).

 

Nowy czytnik wyceniono na 179,99 USD na rynku amerykańskim, czyli około 700 PLN. W Europie można się więc spodziewać ceny 179,99 EUR (ok. 760 PLN). Pod koniec maja Kobo Aura H2O edition 2 ma być dostępna w europejskich sklepach. Cena nie będzie więc odbiegać od poprzednika, który np. teraz w niemieckim Amazonie wyceniony jest za nieco ponad 168 EUR.

 

Oryginalny wpis na temat nowej wersji Kobo Aura H2O, zatytułowany „Kobo H2O Edition 2 Review – 2017”, znajduje się tutaj: http://goodereader.com/blog/electronic-readers/kobo-h2o-edition-2-review

 

[Aktualizacja]

Rakuten Kobo podał w (opublikowanej dwie godziny temu) wiadomości prasowej, że przedsprzedaż nowej Aury zacznie się 15 maja 2017 r. Udostępniono również specyfikację czytnika: http://news.kobo.com/press/facts/kobo-aura-h20-edition-2-fact-sheet

 

[Aktualizacja 5 V 2017 r.]

Pojawiła się całkiem zgrabna reklama nowej edycji Kob Aura H2O.

 

 

[Aktualizacja 18 VII 2017 r.]

Czytnik dostępny jest w różnych europejskich sklepach. Do Polski wysyła go m.in. francuski Amazon. Do ceny czytnika należy doliczyć koszt wysyłki do Polski.

Kobo Aura H2O edycja 2

179,99 EUR

 

 

Korzystając z moich odsyłaczy przy zakupach z Amazonu, motywujecie mnie do dalszej pracy :)