905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Czy(m) zaskoczy nas Dasung w 2017 roku?

 

Firma Dasung pojawiła się już w moich wpisach, przy okazji zbiórki funduszy na trzynastocalowy monitor Dasung Paperlike (więcej w tekście „Dasung Paperlike - monitor komputerowy z ekranem E-Ink”). Chiński producent najwyraźniej nie zraził się umiarkowanym sukcesem poprzedniego projektu i ma nowy pomysł. Ponownie szykuje dość nietypowy produkt, który ma nie tylko połączyć świat komputerów i czytników książek, lecz również świat Androida i Windows 10.

 

Notatka na temat nowego czytnika na mikroblogu firmy Dasung (źródło: weibo.com)

 

W połowie grudnia Dasung ogłosił, na mikroblogowej platformie Weibo, że w roku 2017 wprowadzi na rynek nowy produkt. Jest on ciekawy głównie z powodu umieszczenia w nim ekranu E-Ink o przekątnej 13,3 cala. Tym razem nie chodzi o kolejny monitor, a o urządzenie bardziej przenośne – tablet i czytnik w jednym. Na razie podano na jego temat bardzo niewiele informacji. Najważniejsze, że urządzenie ma mieć ekran w technologii E-Ink Carta. To by go odróżniało od dostępnych do tej pory na rynku czytników, które wykorzystują ekrany E-Ink Mobius. Różnica będzie dotyczyć między innymi rozdzielczości. Dostępne obecnie produkty o analogicznej wielkości ekranu posiadają raczej umiarkowaną rozdzielczość 150 ppi (1600 x 1200 pikseli). Tymczasem czytnik anonsowany przez Dasung, powinien mieć bardzo przyzwoite 207 ppi (2200 x 1650 pikseli). Większa ma być także prędkość działania zastosowanego e-papieru. Na zdjęciach (wizualizacjach?) ukazujących prototyp zamieszczonych na weibo.com, nie widać również stylusa, który wykorzystywany jest w dotychczasowych rozwiązaniach z ekranami E-Ink Mobius.

 

Datę premiery określono dość ogólnie na przyszły rok (źródło: weibo.com)

 

Druga zasadnicza różnica polega na wyposażeniu urządzenia w dwa systemy operacyjne. Użytkownik będzie mógł się przełączać między MS Windows 10 a Androidem. Producent zapewnia także w krótkiej notce, że i cena będzie istotnie różna od konkurencji. Oby to była prawda...

 

Android OS i Windows 10 w jednym trzynastocalowym e-papierze... (źródło: weibo.com)