905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dasung Paperlike - monitor komputerowy z ekranem E-Ink

 

Prawie 100 osób zdecydowało się już na wsparcie zbiórki prowadzonej na rzecz uruchomienia produkcji monitora komputerowego z ekranem E-Ink. Akcja prowadzona jest właśnie na platformie Indiegogo. Podobne pomysły hobbystycznie już były realizowane na bazie istniejących czytników książek elektronicznych. Tym razem pomysłodawcy projektu zdecydowali się wykorzystać ekran o przekątnej 13,3 cala, który niedługo będzie można zobaczyć także w czytniku Good e-Reader 13.3 czy Onyx Boox Max.

 

Dasung Paperlike

Dasung Paperlike - monitor komputerowy o przekątnej 13,3" w technologii papieru elektronicznego (źródło: dasung.com.cn)

 

Projekt firmuje chińska firma Dasung Tech, założona w 2014 roku w Pekinie. Swój projekt kieruje do tych, którzy mają dość świecących w oczy monitorów komputerowych.

 

Ray Chen z Dasung Tech

Ray Chen, jeden ze współzałożycieli firmy, prezentuje Paperlike (źródło: youtube.com)

 

Ekran Dasung Paperlike wykonany w technologii E-Ink został (na ile to aktualnie możliwe) dopasowany do pracy z aplikacjami komputerowymi. Od razu należy zaznaczyć, że nie nadaje się do oglądania filmów, większości gier czy obróbki materiałów graficznych. Ekran E-Ink po pierwsze ma sporą bezwładność a po drugie, wyświetla tylko 16 odcieni szarości. Kłopoty wynikające z zastosowania ekranu E-Ink mają być częściowo zniwelowane przez elektronikę jak i dedykowane oprogramowanie korygujące pracę monitora. Opracowane sterowniki są zgodne z MS Windows XP, MS Windows od 7 do 10 oraz MacOS. Podstawowe parametry obrazu nie różnią się od wspomnianych już czytników książek: rozdzielczość  800x600 lub 1600x1200 pikseli (ok. 150 ppi). W obudowie monitora przewidziano m.in. gniazdo USB, które może służyć do zamontowania lampki doświetlającej obraz. Do czego więc taki monitor się nadaje?

 

Twórcy projektu prezentują zalety monitora Paperlike (źródło: youtube.com)

 

Dasung Paperlike powinien zapewnić przyzwoity komfort pracy z aplikacjami, które całkiem często są używane, a więc przede wszystkim z arkuszami kalkulacyjnymi i edytorami tekstu. Można się spodziewać, że nie wchodzi w grę szybkie przesuwanie arkuszy liczących setki tysięcy rekordów ani szybkie kartkowanie kilkusetstronicowego dokumentu. Ale pisanie i formatowanie tekstu, wprowadzanie danych czy praca np. z kodem strony HTML czy programu komputerowego - to może już się sprawdzić.

 

Dasung Paperlike w działaniu (źródło: youtube.com

 

Ważne, że urządzenie zapewnia dobrą widoczność nawet w pełnym świetle dziennym oraz energooszczędność. Może pracować jako drugi monitor duplikujący obraz pierwotnego monitora lub go zastąpić. O czytelności w naturalnym oświetleniu świadczy już sama technologia papieru elektronicznego wykorzystana do budowy wyświetlacza, a więc taka jak w czytnikach książek. Monitor Paperlike na pewno nie będzie tak oszczędny w gospodarowaniu energią jak czytnik. Ale do jego zasilania wystarczy port USB. Można się więc spodziewać, że i tak mniej obciąży np. baterię notebooka niż ekran LCD, który cały czas musi być podświetlany.

 

Dasung Paperlike z MS Surface Pro

Znakomita widoczność w pełnym świetle dziennym to jeden z atutów monitora paperlike (źródło: www.indiegogo.com)

 

No i najważniejsze - cena. Obecnie można wpłacać po 799 dolarów amerykańskich (równowartość ok. 3 080 PLN), za które otrzymamy monitor z kablem i drucianą podstawką pozwalającą ustawić monitor w pionie lub poziomie (jak na powyższym zdjęciu) oraz darmową przesyłkę. Do końca akcji pozostało 16 dni. Póki co, zyskał uznanie 99 osób. Cena detaliczna, po zakończeniu zbiórki na Indiegogo, ma wynosić 995 USD. Wysyłka planowana jest na sierpień 2016 roku. Firma nie posiada centrów serwisowych poza Chinami. Ja trzymam kciuki za projekt Paperlike. Gdybym miał luźne 800 dolarów, właśnie bym został setnym uczestnikiem akcji...

 

Kampania Dasung Paperlike na Indiegogo

Projekt Dasung Paperlike zebrał już ponad 68 tys. USD (źródło: https://www.indiegogo.com)

 

Oficjalna strona kampanii: https://igg.me/at/dasungpaperlike/x/2537767

 

[Aktualizacja: 22 VI 2016 r, godz. 12:30]

Sądzę, że projekt można uznać za całkiem udany pod względem finansowym. Na niespełna 20 godzin przed zakończeniem kampanii, zebrano ponad 100 tys. USD. Sprzedano prawie wszystkie egzemplarze, ze 110 sztuk pierwszego rzutu, w cenie 799 dolarów amerykańskich. Do odbiorców na całym świecie powinno trafić prawie 130 monitorów. Nie jest to dużo w porównaniu do innych producentów, ale pierwszy krok w kierunku monitorów e-ink wydaje się być zrobiony. Pozostaje czekać na pierwsze recenzje użytkowników.

 

Wynika zbiórki funduszy na monitor Paperlike na 20 godzin przed jej zakończeniem (źródło: indiegogo.com)

 

[Aktualizacja: 23 VI 2016 r., godz. 9:30]

Pomysłodawcy zbiórki najwyraźniej liczą na większy sukces, ponieważ akcję wydłużono o kolejnych 10 dni.