866 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe czytanie

Czytniki książek elektronicznych, e-booki. Recenzje i testy: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Cybook, Icarus, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. Kontakt: cyfranekblog@protonmail.com.

Kindle Manga – czy nowe oprogramowanie przyspieszy też „zwykłe” wersje Kindle?

 

Kindle Manga – specjalna wersja czytników Kindle Paperwhite 3 z rozbudowaną pamięcią (32 GB) i funkcją przyspieszania zmiany stron, ukazał się w Japonii w październiku tego roku (więcej we wpisie „Kindle Paperwhite 3 z 32 GB pamięci – w Japonii”).

 

 

Grafika reklamowa Kindle Manga (źródło: amazon.co.jp)

 

Jeden ze współautorów serwisu Good e-Reader wybrał się do Japonii i oczywiście od razu taki czytnik zakupił do testów. W japońskim Amazonie dostępna jest wersja w białej lub czarnej obudowie. Czytnik z reklamami (tańszy) kosztuje 16 280 JPY (ok. 590 PLN). Edycję Kindle Manga przeznaczono tylko na rynek japoński, można je połączyć z kontem tylko w japońskim oddziale Amazonu a sam sprzęt nie jest objęty gwarancją poza Japonią.

 

Trochę szpanu, trochę japońskich landszaftów i prezentacja zakupów na potrzeby recenzji w serwisie Good e-Reader - Kindle Manga (źródło: youtube.com)

Zakupiony przez nich egzemplarz blogerzy zestawili ze „zwykłym” Kindle Paperwhite 3 dostępnym na rynku północnoamerykańskim. Przedstawili także kilka ciekawych informacji (plotek?). Otóż po pierwsze – Kindle Manga rzeczywiście błyskawicznie zmienia strony, nie tylko tekstowe, ale i zawierające elementy graficzne (czyli mangę). Czytniki Kindle należą już i tak, do najszybciej działających, a jednak udało się je przyspieszyć. Po drugie, przyspieszenie nie dotyczy tylko treści zakupionych w Amazonie. Nie mamy więc do czynienia z optymalizacją amazonowych e-booków pod kątem funkcji oprogramowania.

 

Kindle Manga ma opcje przyspieszające wyświetlanie komiksów - "Page Refresh" i  "Virtual Panel" (źródło: Good e-Reader)

 

Dzękuję Athame z forum.eksiazki.org, który zwrócił uwagę, że również inne modele Kindle mają od niedawna panel ustawień dla plików mangi - faktycznie mój Voyage (firmware 5.8.7) takowy posiada. Można go otworzyć w odpowiednim pliku

 

Według autorów wpisu, daje to nadzieję na wprowadzenie podobnych udogodnień również w „zwykłych” czytnikach Kindle. Michael Kozlowski twierdzi: „Amazon ujawnił, że aktualizacje oprogramowania z ultraszybkim wyświetlaniem stron będą wypuszczane dla innych modeli Kindle w przyszłym roku. Nie wspomniano, których czytników będzie to dotyczyć, ale jest nadzieja, że przynajmniej bieżące modele będą nią objęte”(ang. „Amazon has disclosed that they will be pushing out a firmware update sometime in the new year and bringing this new ultra fast rendering engine to other Kindle models. They failed to mention specific e-readers, but at least there is hope that their current lineup will be supported.”). Oby to była prawda.

Pozostaje czekać na aktualizację, liczyć na to, że nasz czytnik ją dostanie i przygotować już sobie w głowie głośne „łał!” :)