905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Czcionka Amazon Ember Bold trafia na (nowsze) czytniki Kindle

 

Ukazało się właśnie nowe oprogramowanie wewnętrzne (firmware) dla czytników Amazon Kindle. Bieżąca wersja nosi numer 5.8.7 i przynosi przede wszystkim nową czcionkę, wprowadzaną przez firmę do nowszych czytników. W opisie bieżącej wersji wymieniona jest jedna nowość: Amazon Ember Bold.

Dla czytników Kindle dostępna jest aktualizacja 5.8.7

Czcionka Ember pojawiła się już w Kindle Oasis, obecnie udostępniona wersja jest pogrubiona w stosunku do pierwotnej. Ja osobiście nie lubię czytać książek „wydrukowanych” czcionką bezszeryfową, ale tego typu wyrazisty krój może się przydać szczególnie w czytnikach z e-papierem słabszej jakości. Ale, jak sądzę, Ember Bold może ułatwić czytanie osobom ze słabszym wzrokiem. Może pojawi się w sieci wersja w pliku *.ttf, jak to było z czcionką Bookerly. Wtedy będzie ją można przetestować również na innych czytnikach. A na razie można pobierać w ramach oprogramowania wewnętrznego na kindelki...

 

Przykładowa strona z Amazon Ember Bold

 

Ta sama strona i czcionka Bookerly

 

Skąd pobrać firmware dla Kindle?

Oprogramowanie powinno pojawić się samoczynnie na nowszych czytnikach z rodziny Kindle, o ile urządzenie podłączone jest do internetu. Jeśli ktoś nie chce czekać, można pobrać aktualizację w formie pliku. Wersja 5.8.7 dostępna jest dla niżej wymienionych urządzeń, do pobrania np. ze strony amazon.de, po wskazaniu odsyłacza „Software-Update 5.8.7 herunterladen”:

- dla Kindle 8;

- dla Kindle 7;

- dla Kindle Paperwhite 2;

- dla Kindle Paperwhite 3;

- dla Kindle Voyage;

- dla Kindle Oasis.

 

Sposób instalacji firmware w czytnikach Kindle

Dla przypomnienia, powtórzę, to co pisałem przy poprzednich aktualizacjach: Przed przystąpieniem do aktualizacji należy sprawdzić, czy w czytniku mamy odpowiednią ilość wolnego miejsca. Na wgranie pliku potrzeba minimum 200-230 MB, a zapewne drugie tyle na wykonanie samej procedury aktualizacyjnej.

Czytnik z naładowaną w pełni baterią, należy podłączyć do komputera przez kabel USB. Kindle powinien być widoczny wtedy jako zewnętrzny dysk. Pobrany wcześniej plik aktualizacyjny (*.bin) umieszczamy w katalogu głównym czytnika i wysuwamy go bezpiecznie, następnie odłączamy kabel.

Pozostaje otwarcie z głównego ekranu menu w prawym górnym rogu ekranu i wybranie opcji Settings. Tam należy ponownie wejść do menu i wskazać „Update Your Kindle” i potwierdzić chęć przeprowadzenia aktualizacji. Po kilku minutach instalowania, czytnik uruchomi się z nowym oprogramowaniem.